Tip na článok
Neistý osud: Po tom, ako zbúrali časť Cvernovky, nemajú peniaze na jej dokončenie. Na malej snímke majiteľ Jeremy Cristau.

Z nóbl centra podľa parížskeho vkusu ostali len sľuby. Čo je s majiteľom Cvernovky?

Na dokončenie polozbúranej bratislavskej Cvernovky nie sú peniaze. Jej francúzsky majiteľ Jeremy Cristau neobišiel najlepšie.

Galéria k článku (4 fotografie )
Ateliéry v Cvernovke: Industriálne priestory sú ideálne pre umelcov i na loftové bývanie.
Historická Cvernovka: V rokoch 1903 - 2003 sa tu spracovávala bavlna.
Jeremy Cristau: Jeho náhly odchod zo Slovenska nechce jeho spoločnosť komentovať.

Na začiatku boli veľké plány o citlivom prebudovaní bývalej továrne na nite Cvernovky - jednej z posledných industriálnych pamiatok v Bratislave. Nový francúzsky majiteľ Jeremy Cristau sľuboval premeniť rozľahlý areál neďaleko centra hlavného mesta na modernú obytnú zónu s cenovo prístupnými bytmi, parkmi, obchodmi.

V pláne mal dokonca aj domov dôchodcov, a to všetko s parížskym vkusom. Cristau sebavedomo vyhlasoval, že nebude potrebovať ani úver, pretože má dosť vlastných voľných peňazí. Svoju dôveryhodnosť a finančnú solventnosť podčiarkoval tým, že pochádza z bohatej šľachtickej rodiny.

Už o rok prišli problémy s viacerými dodávateľmi, ktorí si zaplatenie faktúr museli od Francúza vymáhať súdnym príkazom. Keď nebol spokojný s kvalitou odovzdaných prác, nechcel platiť.

Začaté konkurzné konanie Jeremy Cristau ešte dokázal na súde zastaviť, ale napokon ho problémy dostihli a musel sa zo Slovenska stiahnuť. Medzitým však jeho spoločnosť stihla zbúrať časť areálu Cvernovky a dnes nemá peniaze na jej dokončenie.

Dostal bitku?

V marci týždenník PLUS 7 DNÍ priniesol výpovede viacerých dodávateľov, ktorí sa sťažovali, že mali problém s preplatením faktúr. Spoločnosť ARGON dokonca proti jeho firme úspešne navrhla konkurzné konanie. To však súd napokon zastavil.

Hoci sa Jeremy Cristau s väčšinou svojich obchodných partnerov napokon vyrovnal, dvaja z nich pod podmienkou anonymity potvrdili, že tí ostrejší dodávatelia služieb údajne stratili nervy a vyriešili si to s cudzincom typicky po slovensky. Jednoducho dostal bitku.

To mala byť posledná bodka za rozpačitým Francúzovým pôsobením na Slovensku a definitívne sa stiahol do zahraničia. Tým sa uťalo aj financovanie ambicióznej prestavby Cvernovky a polozbúraný areál s neistou budúcnosťou môže byť opäť na predaj.

Či je to pravda, na to sme sa niekoľkokrát pýtali zástupcov Francúzovej spoločnosti Hamilton Group na Slovensku. Na všetky otázky sme dostali iba stručné vyjadrenie, že na projekte Cvernovky chcú pokračovať, ale nemajú peniaze, iba dlhy.

„Momentálne diskutujeme so syndikátom financujúcim projekty ohľadom reštrukturalizácie dlhu a poskytnutí financovania na výstavbu prvého projektu. Ide o vysokoprofilový a zaujímavý projekt a máme najvyšší záujem pokračovať v jeho realizácii,“ konštatuje sa v stanovisku Hamilton Group.

Každopádne, odchod Jeremyho Cristaua zo Slovenska nám potvrdila zamestnankyňa firmy. Na súde vo veci konkurzného konania odznelo, že Hamilton Group má na krku úver vo výške viac ako dvadsať miliónov eur a dlhodobo hospodári so stratou.

Čítajte viac:

Aristokrat v konkurze: Majiteľ Cvernovky je chronický neplatič faktúr

Zľahla sa zem

Hamilton Group už v júni minulého roku začal s búraním častí areálu Cvernovky. Nepomohli námietky ochranárov, ktorí opakovali, že ide o najhodnotnejšiu technickú pamiatku v Bratislave, ktorú ešte nestihli developéri zbúrať. Francúzsky majiteľ garantoval len zachovanie starej pradiarne, ktorá má ako jediná oficiálny status chránenej pamiatky.

Storočná budova kotolne a farbiarne tak boli zrovnané so zemou. Na ich mieste mali podľa plánov vyrásť nové stavby. Lenže namiesto stavebného ruchu vládne v Cvernovke pokoj. „Nemáme vedomosť o tom, že by tam prebiehali nejaké práce,“ potvrdila Miroslava Štrosová, hovorkyňa mestskej časti Ružinov.

Hamilton Group nezačal ani len s prestavbou budovy bývalého internátu, na ktorú má stavebné povolenie. Ide o súčasť areálu Cvernovky a výsledkom mali byť cenovo dostupné byty pre mladých. Z plánov tak zrejme nebude nič a Cvernovka sa môže zaradiť na zoznam architektonicky vzácnych industriálnych komplexov, ktoré developéri najprv rýchlo zbúrali a potom nechali ležať ladom.

Také sú neslávne príbehy bratislavských továrenských komplexov Káblovka, Gumonka i Klingerka. Tie pamiatkari nedokázali zachrániť a ich zbúraniská kazia tvár mesta len kúsok od historického centra.

VIDEO Plus 7 Dní