Tip na článok
Koniec zmeny: Zapínanie telefónov, zapaľovanie cigariet.

Nokia v Komárome končí, o prácu príde aj 500 Slovákov

Ľadovú sprchu dostalo aj asi päťsto Slovákov hovoriacich po maďarsky, migrantov, ktorí do práce dochádzajú spoza Dunaja z Komárna a jeho okolia. Manažéri im to oznámili v rovnaký deň, ako Microsoft v tlačovej správe potvrdil zrušenie európskych prevádzok bývalej Nokie a prepustenie 18-tisíc zamestnancov.

Galéria k článku (5 fotografií )
Odstávka: Štvrtky a piatky je Nokia prázdna.
Rozhorčenie: Maďari aj Slováci obviňujú svoje vlády, že sa nestarajú, aby bola práca.
Hranica: Obe Komárna delí iba most cez Dunaj.

Parkovisko pred Nokiou v maďarskom Komárome je prázdne, dnes sa nepracuje. „Najskôr zrušili piatkovú prevádzku, potom už aj štvrtkovú.

Fabrika na mobilné telefóny teraz beží už iba tri dni do týždňa,“ povedala nám Aneta, ktorá v tejto firme pracuje ako operátorka a do práce dochádza cez most z nášho Komárna.

Jóbovka

Týždeň pred našou návštevou, vo štvrtok 17. júla, však autobusy vypravili, tak ako cez pracovný deň. Všetkých 1 800 zamestnancov sa zhromaždilo na mimoriadnej celozávodnej porade. Oznámili im, že budú prepustení. Všetci do jedného, a to medzi 1. septembrom a 31. novembrom, keď sa pobočka v Komárome definitívne zatvorí.

Ľadovú sprchu dostalo aj asi päťsto Slovákov hovoriacich po maďarsky, migrantov, ktorí do práce dochádzajú spoza Dunaja z Komárna a jeho okolia. Manažéri im to oznámili v rovnaký deň, ako Microsoft v tlačovej správe potvrdil zrušenie európskych prevádzok bývalej Nokie a prepustenie 18-tisíc zamestnancov. Výroba sa presúva do Ázie.

Nad budovami výrobných hál v priemyselnom parku v Komárome vejú už rok zástavy Microsoftu, hoci telefóny sa volajú stále Nokia podľa fínskej značky, bývalej svetovej jednotky na trhu. Komáromská pobočka ich vyrába viac ako desať rokov a v čase svojho vrcholu zamestnávala vyše 10-tisíc ľudí, stovky aj od nás.

Do roku 2011 firma určovala trendy na trhu s mobilnými telefónmi, ale potom urobila fatálnu chybu - vybrala si nesprávny operačný systém pre svoje telefóny. Zaostala tak za všetkými výrobcami, ktorí stavili na operačný systém Android. Nad zamestnancami sa začalo zmrákať. V prvej vlne prepúšťania v roku 2012 prišlo o miesto aj 2 300 zamestnancov v Komárome.

Približne v rovnakom čase zatvorili Slovenské lodenice v Komárne a kríza položila aj veľa malých a stredných firiem. Vtedy nezamestnanosť v okrese Komárno podľa internetového portálu felvidék. ma poskočila z desiatich na sedemnásť percent a tie si s rozdielom pár desatín drží dodnes.

Márna nádej

Stúpajúcu neistotu a pesimizmus minulý rok prerušila krátka eufória po akvizícii Nokie firmou Microsoft, výrobcom operačných systémov Windows v roku 2013.

„V neistote žijeme už tri roky, ale dúfali sme, že Microsoft niečo s našou pobočkou urobí a budeme vyrábať nové modely, ktoré vrátia Nokiu do hry a prinesú zisk,“ hovorí Kálmán, zamestnanec z Komáromu. Ale nestalo sa tak. Microsoft postupne uvádza na trh nový rad smartfónov so svojím operačným systémom, ale s európskymi prevádzkami už nepočíta.

Akvizíciou získal Microsoft 25-tisíc zamestnancov Nokie, čo predstavovalo štvrtinu jeho vtedajších vlastných zamestnancov. Keď do Nokie prichádzame opäť, parkovisko sa postupne plní autobusmi. Narátali sme medzi nimi päť so slovenským evidenčným číslom.

Za sklom majú - Ipari park Komárom - Érsekújvár, čo znamená - Priemyselný park Komárom - Nové Zámky, iný má ako cieľovú stanicu Bátorkeszi, čiže Bátorové Kosihy, Kisújfalu, teda Malú Novú Viesku, ďalší Bajcs, čo je Bajč, nasledujúci Szilas, po našom Brestovec... Mestá a dediny nielen v Komárňanskom, ale aj Novozámockom okrese.

Asi polovica ľudí ide rovno k turniketom, druhá polovica postáva na parkovisku a vychutnávaním cigariet sa pripravuje na osemhodinovú abstinenciu. Je o päť minút dve a pani Marianna sa dnu stále neponáhľa, aj keď cigareta jej už dohára. Pýtame sa na rokovania odborov s manažmentom, ktoré sa začali práve v tento deň.

„Dá sa očakávať, že vyrovnanie bude aspoň také ako pred dvomi rokmi, keď prepustení zamestnanci dostali k výpovedným lehotám stanoveným zákonom ešte trojmesačné platy."

"Vtedy to odbory vyrokovali, aj keď to v kolektívnej zmluve nebolo. Neskôr sa to tam dostalo. Ešte nevieme, či dostaneme aj možnosť nejakého rekvalifikačného vzdelávania, či už v rámci štruktúry Microsoftu, alebo nám firma preplatí iné možnosti vzdelávania. Ja by som to určite využila!“ Lúčime sa, štyridsiatnička Marianna mizne v dave ľudí, ktorí nastupujú na poobednú zmenu.

„Bolo nám tu dobre!“

O druhej sa parkovisko začne znovu plniť, zapaľovače cvakajú a po osemhodinovej šichte prvé dúšky voľnosti chutia nikotínom. Autobus do Nových Zámkov sa postupne plní, šofér, ktorý nevie po maďarsky, má odviezť 28 ľudí do Komárna, Nesvadova, Čaloviec, Kameničky a Hadoviec.

Ticho v autobuse preruší až pani Melinda, ktorá po maďarsky konštatuje: „Koľko tých telefónov som dnes zasa vyrobila! Asi som zas priveľa rozprávala, keď si ma postavil k tomu stroju.“

Vedúci zmeny, asi o 15 rokov mladší Sándor z Komárna, jej na to odvrkne: „Tam budeš aj zajtra!“ Pýtame sa, čo je tá nedobrá práca, ktorú dnes musela robiť. Autobus zborovo odpovedá: „Tu nie je žiadna robota zlá, dobrá tu je robota. Teda bola...“

A pani Melinda sa pridáva: „Keby tu nebolo dobre, ľudia by tu nerobili desať rokov ako ja. Predtým som bola účtovníčka a doma sme mali fóliovníky,“ dodáva. Nevie si vynachváliť tie „báječné podmienky“, ktoré má v Nokii. Doprava a strava zadarmo plus „cafetéria“ - možnosť výberu medzi príspevkom na školné pre deti, rekreáciu, zdravotný balíček na nákup liekov alebo potravinové lístky.

„Párkrát sme to využili na dovolenku, ale hlavne sme brali tie potravinové lístky, 90 percent zamestnancov zo Slovenska využíva práve tie. No a choďte sa pozrieť do továrne na topánky, kde robí môj muž, akú prácu tam ľudia musia robiť!“

Vôbec sa neteší, že si vďaka odstupnému bude môcť chvíľu oddýchnuť od osemhodinových šícht. „To teda nie. Nezamestnanosť nie je oddych. To je taká hanba, že na celom južnom Slovensku niet roboty. Na sever od Dunajskej Stredy, tam robota už je, ale kde sa zamestnáte v Komárne? Kedysi tu bola lodenica, Hydrostav a čo je tu teraz? Vláda nerobí nič pre to, aby to zmenila!“

Od Audi Győr, ktorý prejavil záujem o zamestnancov Nokie, si veľa nesľubuje. „Ja nemám auto, nemám peniaze na dopravu, keď nebude zmluvná doprava, nebudem to môcť vziať.“

Neistota čaká aj Sándora, ktorý robí v Nokii jedenásť rokov. „Zažili sme dobré časy, najmä predtým, ako zaviedli na Slovensku euro, potom zárobky klesali, ale stále som zarábal lepšie, ako keby som robil na Slovensku.“ Čo ďalej? „Najbližší priemyselný park je v Nitre, a to je ďaleko. Som si istý, že lepšie zarábať ako teraz už nebudem, nech už nájdem prácu kdekoľvek.“

Kríza bez hraníc

„Budem nezamestnaná prvýkrát v živote!“ odpovedá tridsiatnička Aneta na otázku, či sa jej dotkne zatvorenie prevádzky Nokie. Pracuje tu sedem a pol roka ako operátorka.

„Na Slovensku by som v žiadnej fabrike toľko nezarobila,“ hovorí. A ponosuje sa ďalej. „Bývame v podnájme a plánovali sme si kúpiť byt, lenže teraz z toho asi nebude nič. Z jedného platu nič nenašetríme.“ Lajos to, zdá sa, zatiaľ berie dosť naľahko, lebo s humorom dodáva: „Môžete pokojne napísať, že ak žena s dieťaťom príde o prácu, tak sa manžel môže aj strhať!“

Pracuje ako šofér živnostník a bude si zrejme musieť brávať viac kšeftov na viac zmien. „V našom okrese si prácu nenájdem, viem to,“ hovorí Aneta.

V okrese Komárno je v súčasnosti asi toľko voľných pracovných miest, že ak vezmeme do úvahy iba prepustených zamestnancov Nokie, na jedno voľné pracovné miesto pripadne desať uchádzačov. To sme ešte nepočítali 8 934 v súčasnosti nezamestnaných osôb, toľko ich bolo k 30. júnu podľa slov Heleny Tarabčíkovej z Úradu práce v Komárne.

V meste Komárno rozdelenom Dunajom teraz premávka ide väčšinou na juh, zo slovenskej na maďarskú stranu, kde sa dá lacnejšie nakupovať a lepšie zarábať. Najmenej päťsto ľudí však od decembra prestane chodiť za prácou južnejšie. Kríza nepozná hranice a obe Komárna majú rovnaký trend - práce je málo a bude jej ešte menej.

Manželku Gábora Szálera prepustili z Nokie ešte v predchádzajúcej vlne pred dvomi rokmi. Miesto v okolí Komáromu si nenašla, teraz za prácou dochádza viac ako 50 kilometrov. Gábor je optimista, myslí si, že do priemyselného komplexu Nokie príde niekto nový. „Počul som, že mesto s niekým rokuje,“ hovorí.

Hovorí sa však iba o tom, že Microsoft plánuje vyrovnať sa so zamestnancami férovo, podľa kolektívnej zmluvy, tak ako Nokia pred dvomi rokmi - a to platí aj pre zamestnancov zo Slovenska. Hoci tí by mohli byť trochu diskriminovaní, ak si Audi Győr bude vyberať z prepustenej kvalifikovanej sily, pretože Győr je od hranice predsa len trochu ďaleko.

Audi, ktoré rokuje s personálnym oddelením Microsoftu o prevzatí zamestnancov, je zatiaľ jedinou nádejou pre prepustených. Pomôcť im chce aj maďarské ministerstvo práce, ktoré už oznámilo svoj akčný plán a urýchlenie rokovaní o nových investíciách. Slovensko nové investície zatiaľ neoznámilo, ale s maďarskými úradmi práce chce situáciu okolo prepúšťania riešiť spoločne.

„Zatiaľ nepoznáme ani presný počet Slovákov, ktorých sa to bude týkať. Ale sme v kontakte s maďarskými úradmi,“ povedala Helena Tarabčíková z úradu práce v Komárne.

VIDEO Plus 7 Dní