Tip na článok

Nóri nás používajú na zamestnávanie „otrokov“. V škandále je už zapletená aj IKEA

Kauza údajne otrockých podmienok, za akých pracujú kamionisti pre slovenskú firmu Bring Trucking, už zaujíma aj nórskych poslancov. Vlastné vyšetrovanie odštartovala aj IKEA.

Galéria k článku (4 fotografie )
Vraj mizerné podmienky: Šéf slovenskej pobočky Bring Trucking Martin Ľupták sa bráni, že rumunský kamionista nepovedal celú pravdu.
Vraj mizerné podmienky: Šéf slovenskej pobočky Bring Trucking Martin Ľupták sa bráni, že rumunský kamionista nepovedal celú pravdu.
Novodobí otroci?: Tak sa vraj cítia zamestnanci nórskej prepravnej firmy, ktorá zakladá pobočky mimo Nórska, aby mohla vyplácať almužnu namiesto mzdy.

Slovenská prepravná firma Bring Trucking je terčom medzinárodných obvinení, že jej kamionisti pracujú za smiešnych 477 eur mesačne a musia celé týždne prespávať len v kabíne kamióna.

Takéto svedectvo poskytol rumunský vodič firmy pre britskú televíziu BBC. Keďže Bring Trucking patrí pod nórsku štátnu poštu Posten, škandál prerástol do veľkých rozmerov najmä v tejto severskej krajine.

Majiteľka pekárne Vamex: Nízka nezamestnanosť? Nikto robiť nechce

Otrocké podmienky?

Nórske médiá označili pracovné podmienky v slovenskej pobočke Postenu za „otrocké”. Nečudo, veď v Nórsku presahuje priemerná mzda 4500 eur. Keďže ide o divíziu štátnej pošty, do prípadu sa vložili aj nórski poslanci a žiadajú Posten o vysvetlenie. „Ak je to pravda, že pracujú za takýchto podmienok, tak je to absolútne neprijateľné pre štátnu firmu,” vyhlásil hovorca labouristickej strany Eirik Sivertsen.

Nátlaková kampaň

Slovenský dopravca Bring Trucking vozí tovar aj pre švédsky kolos IKEA. Severania sú obzvlášť citliví na sociálne podmienky zamestnancov a tak známa nábytkárska firma musí teraz zachraňovať svoju reputáciu. Jej hovorca Siv Egger Westin už vyhlásil, že „sympatizujú s kamionistami a prípad prešetrujú“.

Únia pracovníkov v medzinárodnej doprave ITF už medzitým spustila nátlakovú kampaň proti spoločnosti IKEA. Cieľom je, aby vodiči, ktorí prepravujú jej tovar, nepracovali neúmerne dlho za príliš nízku mzdu.

Exzamestnanci, ktorí dali výpoveď, sa zrazu chcú vrátiť. Čo s nimi?

Je to nezmysel!

Šéf Bring Trucking Martin Ľupták sa bráni tvrdením, že rumunský kamionista nepovedal celú pravdu. Jeho vodiči si vraj za plne odrobený mesiac dokážu zarobiť aj 2000 eur. Pointa je v tom, že nespokojný rumunský vodič uviedol len minimálnu mzdu, ktorá vraj bola aktuálna pred rokmi. Okrem nej ešte kamionisti dostávajú aj denné cestovné náhrady vo výške 40 – 50 eur a individuálny bonus.

Ľupták tiež odmieta, že by vodiči museli prespávať, jesť a umývať sa celé mesiace len v kamióne. V Holandsku, Nemecku, Dánsku, Nórsku a Švédsku vraj majú zriadené miesta, kde si môžu odpočinúť a vybaviť všetky hygienické potreby.

V týchto firmách sa „maká“ najlepšie: Slováci si zvolili naj zamestnávateľov

Arogancia moci? Toto je list, ktorý poslal slovenský milionár bývalým zamestnancom!

Firma roka

Nórska tlač však otvorene píše, že týmto spôsobom Posten využíva „nízkonákladovú” krajinu ako Slovensko, aby kamionistom mohol vyplácať slovenské mzdy, ktoré sú pre Nórov iba almužnou. „Dánsky šofér, ktorý pracuje pre tamojšiu divíziu, môže dostať až štyrikrát vyšší plat ako jeho rumunský kolega jazdiaci za slovenskú pobočku,” píše nórsky portál newsinenglish.no.

Pikantnou perličkou je fakt, je slovenská spoločnosť Bring Trucking získala ocenenie Firma roka 2015 podľa hodnotenia časopisu Trend.

Pornofotky na ministerstve vnútra: Zamestnankyňa v pikantných pózach v kancelárii aj vo výťahu

VIDEO Plus 7 Dní