Po prvom pojednávaní na súde už meno spomínaného notára nie je neznáme. Mikuláš Černák vypovedal, že na tento účel mali dohodnutého notára Ferdinanda Ontka z Veľkých Kapušian.

Ontko a zavraždený Bachleda

Ontka pre černákocov zabezpečoval Karol Szatmáry, ktorý tiež pochádzal z Kapušian. Ako vysvetlil Černák, s Ontkom mali len dobré skúsenosti. Práve on osvedčil podpísanie plnej moci Vladimíra Bachledu, popradského podnikateľa a prednostu okresného úradu, 22. 5. 1997, teda presne v deň, keď Bachleda navždy zmizol. Vďaka dokumentu osvedčeného Ontkom získal Žaluď od sýkorovcov kontrolu nad Tatravagónkou Poprad. Na zločine sa podieľali viacerí mafiáni, ale do Bachledu si ako obyčajne s radosťou strelil sám Mikuláš Černák. Ontko dnes figuruje v prípade len ako svedok.

Ontko a podvod v Korunkovej

V pozícii svedka vystupoval Ontko aj v kauze brata bývalého ministra lesného a vodného hospodárstva za SNS Viliama Oberhausera. MUDr. Anton Oberhauser podvodne získal šesťstopäťdesiat hektárov pozemkov v katastri obce Korunková v hodnote dva a pol milióna eur vďaka dokumentu osvedčeného Ontkom. Vyplývalo z neho, že Oberhauserov starý otec, údajne horár grófov Koburgovcov, kúpil od nich spustošený les, pričom papiere o vlastníctve pozemkov boli celé desaťročia ukryté v starej škatuli. Vyšetrovateľom podvodu tieto dokumenty Oberhauser ukázať nemohol, lebo mu ich vraj ktosi ukradol. Na súde starý pán tvrdil, že pri získaní vlastníctva k nehnuteľnostiam v Korunkovej mu aktívne pomáhal notár Ontko. Vraj Ontko vopred pripravil text notárskych zápisníc, Oberhauser ich už iba podpísal. Notár Ontko to na súde poprel. Oberhausera odsúdili za podvod na sedem rokov väzenia.

Kauza Slánske lesy skončila, Ičo aj Ontko dostali podmienku.
Zdroj: ĽUBO VOJTEK, MILAN LETTRICH

Ontko a Slanské lesy

V známej kauze Slanských lesov, ktorá sa týka podvodu so šesťtisícpäťsto hektármi patriacimi štátu, prokurátor Ontka obžaloval. Za vinu mu kládli, že osvedčil vyhlásenie vnuka grófa Lászloa Károlyiho o dávnom dare grófa pre jeho údajnú nemanželskú dcéru. Vďaka tomuto dokumentu sa bývalý kúrenár Milan Ičo dostal k majetku v hodnote okolo sto miliónov eur, grófov vnuk však na súde poprel, že by podpisoval darovanie lesov. Kauza sa ťahá už vyše dvadsať rokov, padli v nej všakovaké rozsudky. Podľa posledného je Ontko nevinný, ale to ešte nie je posledné slovo. Prokurátor sa proti oslobodzujúcemu verdiktu odvolal.