Tip na článok

Nová éra mafie na Slovensku: Zmení sa z brutálnej na sofistikovanú

Na čele slovenského podsvetia tretieho tisícročia je vzdelaný bos, ktorý sa môže pohybovať na najvyšších priečkach spoločenského rebríčka.

Galéria k článku (8 fotografií )
Bratislavská vetva II.: František Borbély

Slovenská polícia sa pripravuje na prevoz muža označovaného za bosa najväčšej a najsilnejšej zločineckej skupiny sýkorovcov. Reč je o obávanom bosovi bosov Róbertovi Lališovi (52), prezývanom Kýbel.

Zadržaním muža, ktorý stál na čele najdlhšie fungujúcej mafiánskej skupiny osemnásť rokov, sa končí mafiánska éra deväťdesiatych rokov minulého storočia. Vraždenie, verejné popravy, vyberanie výpalného i vydieranie tými najbrutálnejšími spôsobmi nahrádzajú sofistikovanejšie spôsoby obchádzania zákona.

Organizovaný zločin sa ešte viac zameria na podvody na daniach, kšefty so štátom a s eurofondmi a kybernetickú kriminalitu. Mafia totiž podľa kompetentných bude na Slovensku vždy. A na jej čele môžu stáť osoby z najvyšších poschodí spoločenského rebríčka, vážených veľkopodnikateľov a ctených politikov nevynímajúc.

Čítajte viac:

Chytili nedotknuteľného! Najvyšší boss sýkoriek skončil v putách

Zadržanie najvyššieho bosa

Najznámejší a médiami často označovaný za bosa bosov je nesporne Mikuláš Černák. Brutálny vrah odsúdený na doživotie však v porovnaní s Lališom nikdy nevytvoril štruktúru podobajúcu sa skutočnej mafii. Černákova skupina zďaleka nefungovala tak dlho a na takej úrovni ako sýkorovci. Aj preto sa v policajných kruhoch hovorí, že ozajstný bos bosov je Róbert Lališ.

Kýbla, ako Lališa prezývali pre nízky vzrast, hľadali policajti od roku 2012, keď ho prvý raz za jeho mafiánskej éry obvinili. Členovia jeho vražedného komanda vypovedali o likvidácii muža považovaného za jedného z bratislavských bosov, Romana Deáka. Kýbel sa podľa ich slov podieľal na jeho vražde.

Odvtedy Lališa obvinili z desiatich vrážd. Zadržať sa ho však podarilo iba nedávno, a to v Nemecku v Kolíne nad Rýnom. Podľa informácií týždenníka PLUS 7 DNÍ sa Lališ zdržiaval hlavne u našich českých susedov.

Ako sa nám podarilo zistiť, v Suchohrdloch u Miroslavi navštevoval svojho podriadeného, bosa seneckej vetvy Martina Biháriho, ktorý bol tiež na úteku. Biháriho, obvineného zo šiestich vrážd, zadržali približne v polovici októbra v malej dedine na Morave neďaleko Znojma. Policajti dúfali, že dlhé roky hľadanú dvojicu chytia naraz, no nepodarilo sa.

Najhlavnejšieho mafiánskeho bosa Lališa zadržali v spomínanom Kolíne nad Rýnom, keď nastupoval do auta po tom, ako si bol zacvičiť vo fitnescentre. V Nemecku sa zdržiaval u svojej priateľky, pochádzajúcej z krajín niekdajšieho východného bloku.

Lališovmu zatknutiu však predchádzalo náročné preverovanie totožnosti. Keď nemeckí kolegovia zaslali na Slovensko fotografie šedivého muža v okuliaroch, nikto nedokázal s istotou povedať, či ide skutočne o najhľadanejšieho bosa. V prípade pochybenia by hrozil medzinárodný škandál, keďže nemeckí policajti mali Lališa zadržať na našu žiadosť.

„Dali sme vedľa seba mediálne známu fotografiu z pátrania a tú, čo nám poslali. Všimli sme si, že Lališ má veľmi zvláštne uši - také pokrčené, hlavne pravé ucho. Keď sme ich porovnali, požiadali sme, aby ho zadržali,“ opísal náš policajný zdroj okolnosti zadržania sýkorovského šéfa.

Neohrozený bos sa vraj na žiaden odpor nezmohol - nemeckí policajti ho pri aute zavalili vlastnými telami. Keď po zatknutí porovnali odtlačky prstov, nastala v radoch policajtov na Slovensku eufória. Slovenské súdy teraz čakajú najväčšie procesy v novodobej histórii Slovenska.

Čítajte viac:

Sýkorovec Bihári v rukách polície: Väz mu zlomili rodinné putá!

Môže zavariť mocným

Najskôr však musia Lališa bezpečne priviezť na Slovensko. Výpoveď muža, ktorý vybudoval a dlhé roky viedol najväčšiu zločineckú skupinu na Slovensku, môže zavariť mnohým, najvyššie poschodia spoločenského rebríčka nevynímajúc. O Lališovi je totiž známe, že mal kontakty v tajných službách, na polícii, medzi vysokopostavenými podnikateľmi i politikmi.

Jeho fungovanie sa datuje od čias mečiarizmu až po súčasnosť. Pre mnohých vplyvných ľudí z najvyšších sfér robili sýkorovci rôzne „službičky“, medzi ktorými vraj nechýbali vraždy. Obávaný bos sa môže rozhovoriť najmä v prípade, že sa rozhodne vymeniť informácie za nižší trest.

„Ak by chcel Róbert Lališ s informáciami ‚obchodovať‘, trestný poriadok umožňuje prokurátorovi urobiť dohodu o výške trestu v prípade, že ide o informáciu zásadného charakteru,“ potvrdil policajný prezident Tibor Gašpar. Dokonca pripustil, že sa objavili informácie, podľa ktorých by mohol Lališ spolupracovať s „rôznymi štruktúrami štátu a osobami z podnikateľského prostredia“.

Všetko je však v štádiu preverovania. Z uvedeného je teda jasné, že Lališov prevoz na Slovensko sa odohrá v najprísnejšom utajení. „Máme vytvorených viacero variantov. Využijeme ten, ktorý sa bude javiť v danej situácii najbezpečnejší. Počítame s možnosťou prepravy po zemi aj letecky,“ čo-to prezradil Gašpar o prípravách prevozu obávaného bosa.

Zomrel bos, nech žije bos!

Zadržanie Lališa je míľnik slovenského podsvetia, ktorý zavŕšil etapu mafie deväťdesiatych rokov a preklápa organizovaný zločin k novodobým bosom. Skupina, ako boli sýkorovci, už na Slovensku zrejme nikdy nevznikne.

Mafia aj podľa policajného šéfa Gašpara tu však bude navždy. Zmenia sa len trendy organizovaného zločinu - z násilných na sofistikované. K najrozšírenejším spôsobom obohacovania patria už dnes daňové podvody či podvody s eurofondmi. Z tých sofistikovaných treba spomenúť aj fantómovú prepravu a kybernetickú kriminalitu.

Slovenský organizovaný zločin sa dostáva na úplne inú úroveň. Aj dnes však existujú skupiny, ktoré niekto riadi. „Nedá sa však povedať, že by sme tu mali osobnosť typu Róberta Lališa. Ak by som mal opísať bosa súčasnosti, ide o osobu veľmi inteligentnú, vzdelanú a určite jazykovo vybavenú,“ opísal Gašpar novodobého bosa.

Ak by sme chceli spoznať nového mafiánskeho bosa, podľa opisu policajného prezidenta by sa mala naša pozornosť zamerať na najvyššie poschodia spoločenského rebríčka. Nik z kompetentných si však konkrétne meno nedovolí vysloviť.

Kto sú sýkorovci

RÓBERT LALIŠ, alias KÝBEL

Na čelo sýkorovcov sa dostal po vražde zakladateľa Miroslava Sýkoru v roku 1997. Odvtedy vytvoril štruktúru, ktorá sa skladala z piatich podskupín a vražedného komanda. Sýkorovci mali najmenej päťdesiat kmeňových členov a stošesťdesiat spolupracujúcich. Počas fungovania vyberali výpalné, kontrolovali obchod s drogami a prostitúciu. Časť skupiny sa zameriavala na likvidáciu členov vlastných či iných skupín, vraždy na objednávku.

SENICKÁ VETVA

Miroslav Štvrtecký, bývalý kukláč začal úradovať v roku 2001 v Senici. Postupne vytváral zločineckú skupinu, ktorá operovala na území Trnavského a Bratislavského kraja. Policajti časť skupiny zadržali v novembri 2006.

Štvrteckého pôvodne odsúdili za zosnovanie zločineckej skupiny a výpalníctvo na dvadsaťpäť rokov väzenia. Najvyšší súd mu znížil trest o jeden rok. V súčasnosti je s kumpánmi na slobode. Spoza mreží sa dostal pre chybu a čaká na potvrdenie trestu.

ZÁHORÁCKA VETVA

Ivan Cupper, alias Vincko, bol aj členom vražedného komanda. Dnes sedí vo väzbe a je obžalovaný z viacerých vrážd, napríklad z likvidácie muža považovaného za jedného z bratislavských bosov Romana Deáka. Doteraz nebol právoplatne odsúdený. Viacerých členov záhoráckej vetvy - Cupperových podriadených - policajti zadržali v roku 2011 a dnes je už väčšina právoplatne odsúdená.

BRATISLAVSKÁ VETVA

Ladislav Bališ, prezývaný Dlhý Laco, prevzal pozíciu šéfa bratislavskej vetvy sýkorovcov v roku 2004 po vražde bosa Petra Čongrádyho. Odpykáva si dvadsaťpäťročný trest. Bratislavskú vetvu sýkorovcov policajti rozbili v roku 2011. Boli obžalovaní napríklad z vydierania, únosu či podpálenia baru. Najzávažnejšia je príprava vraždy sýkorovca Martina Hrabárika, alias Rezňa. V roku 2014 im vyrubil Najvyšší súd tresty od desať do dvadsaťpäť rokov.

SENECKÁ VETVA

Martin Bihári, alias Rus, sa dostal na čelo seneckej vetvy sýkorovcov v roku 2004 po vražde Petra Havašiho, zvaného Havel. V roku 2010 policajti skupinu rozložili, Bihárimu sa však podarilo utiecť. Zadržali ho po rokoch na úteku v Česku.

Partiu na čele s Bihárim stíhali aj za vyberanie výpalného, vydieračský únos, hrubý nátlak a iné trestné činy. Najvyšší súd Bihárimu potvrdil dvadsaťjedenročný trest. Dnes je obvinený v prípadoch šiestich vrážd, hrozí mu doživotie.

BRATISLAVSKÁ VETVA II.

František Borbély: Muž považovaný za bosa druhej bratislavskej vetvy, ktorý stál pri zrode sýkorovcov, sa pred časom priznal k založeniu zločineckej skupiny a ku kšeftom s drogami. Pôvodne mu hrozilo pätnásť rokov väzenia, po dohode s prokurátorom dostal šesť rokov a osem mesiacov.

Pod Borbélyho krídla údajne patril gang, ktorý policajti rozbili v januári 2013. V súčasnosti má Borbély a ďalší jeho kumpáni na krku obvinenie z výbuchu bomby pod autom Miroslava Abraháma, vysokopostaveného člena piťovcov.

VRAŽEDNÉ KOMANDO

Vražedné komando spadalo priamo pod Lališa, ktorý sa podľa výpovedí členov na vraždách aj zúčastňoval. Do komanda patril Jozef Roháč, Martin Bihári, Jurij Fejer, Ivan Cupper, Peter Havaši, Vladimír Cabadaj a Juraj Billik. Posledný menovaný, prezývaný Čapatý, však za vraždy zrejme pykať nebude. Spolčil sa s políciou a začal vypovedať proti niekdajším kumpánom.

ROZHOVOR s policajným prezidentom Tiborom Gašparom si prečítate v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní