Tip na článok
Jana Kričfalušiová podstúpila liečbu v Česku a jej život sa zásadne zmenil.

Nová liečba ischemickej choroby srdca pripomína reklamu z telešopingu

Na Slovensku je nová metóda liečby ischemickej choroby srdca a anginy pectoris. V srdci sa zvýši tvorba drobných ciev, ktoré sval prekrvujú.

Galéria k článku (5 fotografií )
Monitorovaní: Počas celej terapie sleduje zdravotník vitálne funkcie pacienta.
Jana Kričfalušiová podstúpila liečbu v Česku a jej život sa zásadne zmenil.
Vďaka terapii: V srdci sa zvýši tvorba drobných ciev, ktoré sval prekrvujú.

Lyžujem a chodím na turistiku, - chváli sa nám šesťdesiatnička Jana Kričfalušiová. V jej veku by na tom nebolo nič zvláštne, ale ona pred dvoma rokmi nevládala vyjsť ani na prvé poschodie. Trápi ju angina pectoris.

Cievy na srdci sa pacientke zúžili natoľko, že neboli schopné poriadne prekrviť najdôležitejší sval. Trpela silnými bolesťami, ktoré vystreľovali z hrudníka. Lekári nad ňou takmer zlomili palicu. Nepomohlo „balónkovanie“, lieky ani štyri stenty na srdci. Operácia predstavovala pre ňu obrovské riziko.

Vyskúšala teda terapiu, ktorá má vraj na srdce tréningový efekt, ako keby denne osem hodín behávala. Tak sa jej polepšilo, že dnes zvládne aj trojhodinové turistické túry.

Zúfalstvo

„Pripravovala som sa na to, že pôjdem na dôchodok a už zo mňa nič nebude,“ spomína na smutné časy, keď jej lekári oznámili, že vyčerpali všetky možnosti. „Bola som ochotná vyskúšať čokoľvek, aj lieky, ktoré ešte nie sú overené.“ Vtedy sa dopočula o novej terapii v Česku, ktorú chceli vyskúšať na zopár pacientoch.

„Vôbec som sa nebála, aj keď s tým nie sú v našom regióne skúsenosti. Keď už nemáte inú možnosť, urobíte pre záchranu všetko,“ spomína si na svoju motiváciu pani Jana. Do štúdie ju zaradili pred dvoma rokmi s veľkou nádejou, že ju aspoň trochu vráti do života.

EECP

Terapia EECP na prvý pohľad pripomína reklamu na pás, ktorý si dáte okolo tela a počas pozerania televíznych novín vám vyformuje tehličky na bruchu. Princíp je však úplne iný a prístroj si domov určite nekúpite. Ležíte na špeciálnej posteli, na nohách máte tri súpravy tlakových manžiet a vaše EKG ukazuje monitor.

V synchronizácii so srdcovými cyklami sa manžety nafúknu a vyfúknu. Počas diastoly, keď srdce oddychuje, sa stiahnu a vytvoria spätný tok krvi. Tesne pred aktívnou fázou srdca zas vyfučia.

Liečba má dosiahnuť to, že v srdci sa zvýši tvorba nových drobných ciev, ktoré sval prekrvujú. Telo si takúto pomoc v prípade zúžených ciev dokáže vyrobiť aj samo, ale nie v takom veľkom rozsahu.

Pozerajú film

„Myslela som si, že pár hodín si poležím na posteli s manžetami na nohách a vyliečim sa, ale realita je trochu iná. Moje prvé sedenie bol šok,“ smeje sa dnes pacientka. Napriek tomu hovorí, že keby bolo treba, pôjde do toho zas. Sťahovanie manžiet a postupné zvyšovanie ich tlaku nie je nič príjemné.

Aj keď liečba nie je invazívna, musela pri nej na začiatku občas zaťať zuby. Sú však vraj aj pacienti, ktorí ju v pohode prespali. Jedno sedenie trvá hodinu a potrebujete ich tridsaťpäť.

Oproti posteli má pacient veľký plazmový monitor a keď si počas terapie chce trochu zmeniť myšlienky, môže si pozrieť film. V Českej republike bol najobľúbenejší Winnetou.

„Po prvých piatich sedeniach som zistila, že sa menej zadýchavam a bez bolesti na hrudi som dokázala urobiť omnoho viac ako predtým. Postupne sa to zlepšovalo a dnes sú so mnou lekári spokojní. Moja angina pectoris sa z tretieho štádia o stupeň zlepšila,“ hovorí.

Lekári ju opakovane vyšetrili a museli uznať, že to pomohlo. „Najlepšie to vidím sama na sebe. Už sa teším na zimnú lyžovačku,“ raduje sa pacientka.

Pacienti s ischémiou

„Klinické štúdie ukázali, že takmer osemdesiatim percentám pacientov sa po terapii zlepšila angina pectoris minimálne o jednu triedu,“ hovorí kardiologička Denisa Brozmannová o faktoch, ktoré ju samu presvedčili.

„Je vhodná pre pacientov s nedokrveným srdcom, ktorí nemôžu alebo nechcú podstúpiť invazívny výkon a nepomáhajú im ani lieky. Nie je to metóda prvej voľby,“ vyjadrila sa kardiologička. Vyberá pacientov na liečbu na Slovensku a vyhodnocuje ich výsledky pred terapiou a po nej.

Hlavný odborník na vážkach

Keďže ide o novinku, oslovili sme odborníkov z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb. Hovorkyňa nám napísala, že k terapii sa nechceli vyjadriť. Zariadenie prevádzkuje súkromná ambulancia v Petržalke. „Metóda EECP sa v zahraničí skutočne používa, ale veľmi obmedzene,“ hovorí docent Gabriel Kamenský z Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Hlavný odborník pre kardiológiu si myslí, že je to preto, lebo metódu absolvovalo v klinických štúdiách ešte málo pacientov a na jej overenie treba viac dôkazov.

„Americká kardiologická spoločnosť v posledných odporúčaniach z tohto roku hodnotí dôkazy o užitočnosti terapie ako slabé, no netvrdím, že metóda je neužitočná. Znamená to len, že na ňu zatiaľ neexistujú dostatočné vedecké dôkazy,“ vysvetľuje doktor Kamenský.

„Vždy keď vzniká nový medicínsky postup, má svojich priaznivcov aj odporcov. Z môjho pohľadu existuje dosť medicínskych dôkazov na to, aby som túto terapiu považovala za prínosnú pre vybranú skupinu pacientov,“ hovorí doktorka Brozmannová.

Prvý bude Brit

Na Slovensku si terapiu musia chorí zaplatiť. Prvým pacientom nebude Slovák, ale Brit. Liečba u nás ho vyjde päťkrát lacnejšie. Dodávateľ technológie požiada kategorizačnú komisiu ministerstva zdravotníctva o úhradu pre pacientov. V Nemecku poisťovne vytvorili špeciálny fond na čiastočnú úhradu liečby.

„Ak prídu seriózne štúdie, ktoré prínos tejto liečby potvrdia, potom ju možno budú hradiť aj zdravotné poisťovne,“ uzatvára Gabriel Kamenský. Efekt EECP netrvá navždy. Osemnásť percent pacientov liečbu zopakuje

„Absolvovala som ju pred dvoma rokmi a moje výsledky sú stále rovnako dobré. Keď sa zhoršia, pôjdem do toho opäť,“ hovorí pacientka Jana.

VIDEO Plus 7 Dní