Raketová kariéra, ktorá sa skončila debaklom. Mnohí analytici, komentátori i politici sa zhodujú, že ich ani trochu neprekvapilo rozhodnutie Andreja Kisku nenastúpiť na miesto poslanca do parlamentu. Zaráža ich však niečo iné.

Dlhá cesta do Bratislavy

Bolo to vidieť už na prvom rokovaní lídrov novej štvorkoalície, ktoré Igor Matovič, Richard Sulík, Boris Kollár a Andrej Kiska absolvovali prvýkrát pohromade. Spomínate si na ten obrázok - pripravené fotoaparáty, bežiace kamery a traja páni s trochu skriveným úsmevom márne ťukajúci do stola v hradnej reštaurácii. Štvrtý kolega, a to práve ten, ktorý šéfuje najmenšej strane, nechal na seba čakať. Keď konečne prišiel za okrúhly stôl, ospravedlnil sa, že uviazol na ceste medzi Popradom a Bratislavou.

Tento Kiskov rozhovor s predsedami strán novej koalície bol zároveň jeho jediný. Niekoľko dní nato exprezident cez sociálnu sieť oznámil, že sa vzdáva poslaneckého mandátu. „Žiaľ, problému so srdcom som sa stále nezbavil. Dnes som v kardiocentre podstúpil kontrolu srdca, ktoré ani po minuloročnej operácii na odstránenie arytmie nefunguje tak, ako by malo,“ vysvetľoval svojim voličom.

Rokovania o vláde, ktorá Slovensko preberá v historicky najťažšej spoločenskej aj ekonomickej situácii, Kiska zveril do rúk podpredsedníčky strany Za ľudí. Moc prenechal Veronike Remišovej, teda žene, ktorú do politiky vytiahol Igor Matovič.

„Neblbnite!“

„Chlapi zvyčajne radšej rokujú so ženami,“ povedal Matovič a dodal, že rokovania s bývalou kolegyňou mu boli príjemnejšie. Hneď si však uvedomil, že ako štátnik by mal Kisku aj pochváliť alebo aspoň dodať niečo diplomatické na jeho adresu.

„Chcem sa Andrejovi Kiskovi poďakovať za to, že pomohol demokratickej opozícii poraziť mafiu, ktorá nám vládla. Prajem mu všetko dobré, a teda hlavne veľa zdravíčka,“zazneli cez rúško z jeho úst slová na rozlúčku, akoby premiér s predsedom Za ľudí už v politike vôbec nerátal.

Podľa našich informácií, k rozhodnutiu Andreja Kisku neuplatniť si mandát na opravu Slovenska, ktorý si od voličov vyslovene pýtal, vraj prispela okrem pokrivkávajúceho zdravia zlá chémia medzi ním a novým premiérom.

„Matovič už pred voľbami avizoval, že v prípade, ak Andrej Kiska zostane obvinený, bude pre neho problém komunikovať s ním,“ spomína možné trenice politický analytik Ján Baránek.

Počas kampane to zaiskrilo pri otázke, či by Andrej Kiska mohol získať ministerstvo vnútra. Matovič odpovedal jasným a voči Kiskovi aj neskrývane dehonestujúcim: „Neblbnite!“

Exprezident totiž čelí obvineniu z daňového podvodu. Stíhanie sa týka neoprávnenej vratky DPH vo výške viac ako stopäťdesiatpäťtisíc eur. Tieto peniaze súvisia s Kiskovou prezidentskou kampaňou.

Problém s Kiskom mala v tejto súvislosti aj prezidentka Zuzana Čaputová. Vyhranila sa voči nemu ešte v čase, keď mu preferencie strany Za ľudí predpovedali premiérsku stoličku. „Žijeme v kríze dôvery a nemyslím si, že ak by to postúpilo do štádia obžaloby, bolo by vhodné, aby som menovala akúkoľvek osobu do pozície premiéra,“ vyhlásila.

Samé výhrady

Trnavský lokálpatriot Matovič mohol aj trochu uraziť popradského lokálpatriota. Jednou z vyslovených požiadaviek OĽaNO smerom k partnerovi totiž bolo, aby bol Andrej Kiska častejšie v hlavnom meste.

A s tým, ako je známe, mal Kiska problém ešte v časoch, keď bol prezidentom Slovenskej republiky. Jeho druhá manželka sa kvôli deťom odmietla do hlavného mesta presťahovať, a tak Kiska každý týždeň doslova lietal medzi Bratislavou a Popradom.

Matovič však mal ku Kiskovi aj iné výhrady. Jeho predvolebné snahy o spájanie do „bloku zmeny“nazval „politikou poza bučky“, ktorá sa mu „hnusí“.Exprezidentovi vyčítal neúprimnosť v rokovaniach a tvrdil, že „Kiska klame do očí“.Jeho stranu dokonca nazval „Za seba“.

Čo vás do nás?!

Hoci Matovič už za Kiskom zatvoril dvere, exprezident sa vzdal len poslaneckej stoličky. Tej predsedníckej sa ešte drží. Či natrvalo, alebo strana už chystá snem, tlačové oddelenie strany do našej uzávierky nekomentovalo.

Analytika Baránka prekvapilo práve to, že Kiska nepoložil funkciu predsedu. „Zvládnuť sa to dá, ale je to trochu nezmyselné. Bude od strany odtrhnutý, strana bude v parlamente, on bude v Poprade, činnosť strany to môže dosť znefunkčňovať. Ak chce predsedom zostať, prečo nejde do politiky? Pripadá mi to ako vyhýbanie sa zodpovednosti alebo urazená samoľubosť,“zamyslel sa.

Veronika Remišová stav v strane komentovala či skôr nekomentovala v zmysle: Kiska predsedom zostáva, v krajine máme krízu s koronavírusom, preberáme moc a basta. Nevieme azda, že majú plné ruky práce? Vnútrostranícke taľafatky nás podľa Remišovej nemajú čo zaujímať. Sú vnútornou vecou strany  Za ľudí a vyriešia sa (asi potichu), keď príde čas.

O situácii v strane jej veru do reči vo vestibule národnej rady nebolo. Pri našich otázkach len odkráčala ďalej až za bezpečnú zónu. Tam, kde nás ochrankár nepustil. Presne na štýl poslancov za Smer.

„V strane evidentne sú nejaké nedorozumenia, to musí byť každému jasné. Pán Kiska bude musieť vysvetľovať nielen strane, ale aj ľuďom, načo ho volili, načo ho krúžkovali, keď sa stiahol z aktívnej politiky. Dôveru voličov nedostal ako emeritný prezident do Popradu, ale ako predseda strany buď do parlamentu, alebo do exekutívy. Je to podraz pre jeho voličov,“ komentuje Ján Baránek. „Je jasné, že sa to poslancom zle vysvetľuje. Navyše to majú vysvetľovať za neho,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať: