Tip na článok
Andrej Hrnčiar: Primátor mesta Martin cíti v pozadí celého sporu o 8 miliónov eur nekalé praktiky.

Nová nádej pre Martin: Exekúcia mestu zatiaľ nehrozí

Spor mesta Martin s cyperskou firmou zvrátil ten istý sudca, ktorý je dnes disciplinárne stíhaný za kauzu Tipos.

Galéria k článku (4 fotografie )
Dva svety: Vpredu kráča generálny prokurátor Čižnár, za ním prokurátor Tichý. Každý z nich zvrátil kauzu Martina iným smerom.
Andrej Hrnčiar: Primátor mesta Martin cíti v pozadí celého sporu o 8 miliónov eur nekalé praktiky.
Osudný plán: Mestu Martin hrozí krach pre spoločný projekt lyžiarskeho strediska z roku 1995.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal na Najvyšší súd mimoriadne dovolanie, čím dočasne ochránil mesto Martin pred exekúciou a nútenou správou. Koncom februára totiž Najvyšší súd definitívne potvrdil správnosť verdiktu, podľa ktorého mal Martin vyplatiť viac ako osem miliónov eur cyperskej schránkovej spoločnosti.

Primátor mesta Andrej Hrnčiar tvrdil, že od začiatku išlo o vykonštruovaný útok na verejné financie, a obrátil sa so žiadosťou o pomoc na generálneho prokurátora Čižnára, ktorý mu vyhovel. Všetko teraz bude záležať na rozhodnutí Najvyššieho súdu, ktorý sa prípadom už niekoľkokrát zaoberal, no s rôznym výsledkom.

Ako Tipos

„Vyzerá to tak, že generálny prokurátor skutočne mení pomery a fungovanie prokuratúry, ktorá aj týmto krokom potvrdila odhodlanie chrániť verejný záujem,“ hovorí ako prvú vetu primátor Martina Andrej Hrnčiar. V spore ide o záujmy šesťdesiatich tisícov obyvateľov mesta Martin, ktorých ohrozuje jedna cyperská schránková firma.

V žalobách pred súdom však oficiálne proti mestu vystupuje žilinský podnikateľ Martin Gargulák, ktorý cyperskej schránke predal spornú pohľadávku. Celý spor sa ťahá už od roku 1995, keď sa bývalé vedenie mesta zaviazalo vložiť do spoločnej akciovky Lyžiarske stredisko Martinské hole nehnuteľný majetok v podobe hotela Turiec a chaty Magistrát.

Po sporoch so zvyšnými akcionármi však majetok napokon skončil v iných rukách, čím vznikla sporná miliónová pohľadávka, ktorú dnes na súdoch vymáha Martin Gargulák.

Mesto Martin odvtedy vyhralo štyri súdne spory a keď sa už zdalo, že víťazstvo je definitívne, v roku 2009 vstúpil do hry vtedajší námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý a podal mimoriadne dovolanie v prospech Garguláka. To všetko šesť dní pred uplynutím zákonnej lehoty. „Zostal som absolútne šokovaný,“ hovorí primátor mesta Hrnčiar.

„Okamžite som volal vtedajšiemu generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi. Snažil som sa mu vysvetliť, že za tým sú zrejme nejaké nekalé obchodné záujmy a v právnom štáte by sa takéto veci nemali diať. Ale nepochodil som. Môžeme sa dohadovať, čo môže za celou vecou byť.

Ale možno stačí len spomenúť si, že zvrat v celej kauze umožnil v roku 2010 mimoriadny dovolací senát Najvyššieho súdu so sudcom Jurajom Semanom, ktorý akceptoval mimoriadne dovolanie Ladislava Tichého a prvýkrat rozhodol v neprospech Martinčanov. A obaja páni - Tichý i Seman - sa spoločne zabávali na neslávne známom večierku ,Justičného Oskara‘ v bare Bonano v Rajeckých Tepliciach v roku 2011,“ dodáva Hrnčiar a neskrýva svoje rozhorčenie.

Sudca Seman je dnes disciplinárne stíhaný za prieťahy v kauze Tipos, v ktorej jeho senát v roku 2011 priznal schránkovej cyperskej firme Lemikon 14 miliónov eur, čo bol tiež krok v neprospech štátu. Tento verdikt následne zrušil Ústavný súd a vyčítal mu povrchnosť a nezákonné zloženie senátu.

„Kauza Tipos je podľa mňa podobného charakteru ako tento prípad,“ hovorí Hrnčiar. „Sudca Seman, ktorý je dnes disciplinárne stíhaný a nemôže súdiť, vydal v roku 2010 v našej veci právny názor, ktorým sa už museli riadiť aj následné senáty, zaoberajúce sa kauzou,“ uzatvára primátor.

Gargulák mlčí

Obrátili sme sa so žiadosťou o reakciu aj na druhú stranu. Gargulák sa k veci už dávnejšie nevyjadruje a naše otázky ignoroval aj jeho právny zástupca Richard Karkó. Zaujímalo nás pozadie sporu i spôsob, akým sa sporná pohľadávka dostala do rúk cyperskej firmy.

V minulosti sa Gargulák vyjadril pre televíziu TA3: „Ja som to predal cyperskej firme, nestarám sa o nejaké ďalšie právne náležitosti. Predal som to úplne, s nejakým maličkým ziskom s tým, že asi ona do toho išla ako do projektu, ktorý má zmysel.“

Ladislav Tichý svoje mimoriadne dovolanie vysvetlil tým, že Gargulákove práva boli porušené, keďže nemal možnosť byť účastníkom konania a že súdy svojimi dovtedajšími rozsudkami v prospech mesta Martin porušili zákon.

Mesto totiž v apríli 1999 formálne upísalo majetok v podobe dvoch budov v prospech lyžiarskeho strediska, ale následne nevykonalo vklad do katastra, takže stredisko sa nikdy nestalo ich reálnym vlastníkom. Sporné budovy Martin vložil ešte v tom istom roku do úplne inej spoločnosti, čím sa dostali mimo dosahu lyžiarskeho strediska.

Podľa Tichého tým mesto nesplnilo svoj záväzok a Gargulák ako majiteľ celej pohľadávky má právo domáhať sa finančnej kompenzácie. Mesto sa však bráni tým, že od začiatku išlo o podvod zo strany zvyšných akcionárov strediska. Ani tí totiž nevložili majetky do spoločnej akciovky, ale odpredali ich v prospech vlastnej firmy.

Zástupcovia mesta sa snažili situáciu riešiť na mimoriadnom valnom zhromaždení, ale ostatní akcionári ich prehlasovali. Mesto až následne vložilo svoje budovy do inej spoločnosti.

„Je to otázka ekonomickej sily protistrany,“ odpovedá primátor Hrnčiar na otázku, či v komplikovanom spore nejde o rôzne právne výklady situácie.

„Aj film Nemoc súdnej moci od Zuzany Piussi poukázal, že takéto veci sa tu dejú a nedá sa vylúčiť, že zvrat v kauze mesta Martin bol kúpený,“ dodáva Hrnčiar.

V tejto chvíli je mesto Martin ochránené pred exekúciou a nútenou správou až do rozhodnutia Najvyššieho súdu. Primátor je odhodlaný dovolávať sa spravodlivosti až na európskej úrovni.

„V demokratickom svete je nepredstaviteľné, aby generálna prokuratúra podala mimoriadne dovolanie v neprospech mesta, teda občanov,“ hovorí Hrnčiar.

„Pôvodná istina zhruba tri milióny eur sa zvýšila o úroky viac ako päť miliónov eur, takže spolu dnes máme zaplatiť už viac ako osem miliónov eur. To by sa nestalo, keby sa spor nenaťahoval 14 rokov. Preto sme odhodlaní súdiť sa aj so štátom.“

Podľa našich informácií za cyperskou firmou stojí silná slovenská finančná skupina. Obchodné transakcie v spletitom prípade vyšetruje aj špeciálna prokuratúra a Národná kriminálna agentúra. Vyšetrovatelia začali trestné stíhanie pre podozrenie z obzvlášť závažného zločinu podvodu.

VIDEO Plus 7 Dní