Tip na článok
Daniela Švecová je pre niektorých nádejou na lepšie súdnictvo. Kritiku laickej verejnosti však nemá rada. Štefan Harabin ako bývalý šéf slovenského súdnictva je zrejme už iba na ceste dole.

Nová šéfka Najvyššieho súdu žaluje naše vydavateľstvo: Neuveríte prečo

Nová predsedníčka Najvyššieho súdu stále žaluje naše vydavateľstvo. Slová, že je blízkou osobou Harabina, jej vraj rozvrátili manželstvo a žiada 20-tisíc eur.

V polovici septembra sa skončila éra Štefana Harabina vo vedení slovenskej justície. Na dva najdôležitejšie posty, ktoré ovládal sám, Súdna rada zvolila dve ženy. Jana Bajánková sa stala predsedníčkou Súdnej rady a Daniela Švecová predsedníčkou Najvyššieho súdu SR. Harabinovi nepomohli ani mediálne výkriky, že Súdna rada vlastne neexistuje, pretože má o jedného člena menej.

Ukázalo sa, že už nevie presadiť svoju vôľu ako kedysi. Švecová sa po zvolení odmietla vyjadriť, či jej predchodca Harabin má ešte na súde vplyv. Svoj dojem si vraj nechá pre seba.

Členka Súdnej rady a sudkyňa Najvyššieho súdu Elena Berthotyová potvrdzuje, že podľa rôznych zdrojov sa Harabin naďalej snaží udržať si vplyv. „Objektívne musím uznať, že podpredsedníčka Urbancová mu zatiaľ odoláva, a verím, že to dokáže aj v tandeme s novozvolenou predsedníčkou Švecovou,“ dodáva Berthotyová.

Čítajte viac:

Kto bude šéfom Najvyššieho súdu? V slovenskej justícii vládne chaos

Vaša ctihodnosť

Daniela Švecová pred Súdnou radou vystupovala presne v štýle. Iba ten jej mohol zabezpečiť víťazstvo. Zdôrazňovala, že nepatrí k žiadnej skupine sudcov, že chce spájať a nachádzať kompromisné riešenia. Jej konzervatívny pohľad na justíciu bol zrejmý.

Sudcov by podľa nej mali oslovovať ctihodnosť, pretože si to zaslúžia. Zlý imidž im vraj vytvárajú iba novinári, ktorí prekrúcajú a vytrhávajú veci z kontextu. Preto podľa nej nepatrí kritika justície do bežných médií, ale len do odborných článkov.

„Súdnictvo nepotrebuje, aby rozsudky boli medializované v štýle, kto ako zlyhal. Zo strany médií nie je vhodné, aby takto hodnotili rozhodnutia sudcov, lebo tie sú na to, aby sa plnili a nie aby sa kritizovali,“ vyhlásila Švecová.

Napriek tomu, že aj Ústavný súd SR potvrdil, že justícia je legitímnou témou verejného záujmu a jej kritika si zaslúži zvýšenú ochranu. Švecová získala v tajnej voľbe jedenásť hlasov. Proti nebol nikto. Voľba bola tajná a prezradilo sa iba pár členov. Dvaja prezidentovi nominanti, Jozef Vozár a Elena Berthotyová, hlasovali za.

„Doktorka Švecová je kompromisné riešenie. Bola najlepšia zo všetkých troch kandidátov. Podporili sme ju aj preto, že sme sa chceli vyhnúť tretiemu kolu voľby, kde by sa o funkciu mohol opätovne uchádzať Štefan Harabin,“ hovorí Berthotyová. Rovnako hlasoval aj nominant vlády Ján Havlát. „Doktorka Švecová je veľmi kvalitná sudkyňa, ktorá určite zvládne na vysokej úrovni aj manažérske činnosti,“ komentoval svoju voľbu Havlát.

„Zdržal som sa hlasovania, mal som inú predstavu o predsedovi Najvyššieho súdu,“ prezrádza svoje rozhodnutie tretí prezidentov nominant Ján Kľučka. Dojem z jej vystúpenia mal dobrý, ale hovoriť o spokojnosti s výsledkom voľby je predčasné. „Všetko bude záležať na tom, ako sa jej podarí napraviť pomery na Najvyššom súde.“

Nominantka sudcov Dana Bystrianska svoju voľbu zverejniť odmietla. „Nástup doktorky Švecovej do funkcie vnímam ako nový vietor, ktorý by mohol rozptýliť rôzne podozrenia a lži, ktoré sa už stali každodennou rétorikou,“ stručne komentovala novú predsedníčku.

Žiarlivý manžel

Daniela Švecová je citlivá na slová, že bola „osoba blízka Harabinovi“. Pre takéto spojenie v komentári v našom týždenníku zažalovala pred tromi rokmi naše vydavateľstvo. Jej manžel dokonca na súde tvrdil, že je žiarlivý a po takomto článku nadobudol pocit, že jeho manželka má s Harabinom citový vzťah.

Podľa vlastných slov k záveru došiel až po tom, ako ho manželka poučila o význame slovného spojenia „blízka osoba“ podľa Občianskeho zákonníka. Dokonca prezradil, že Harabin bol u nich doma na návšteve, keď jeho manželka ochorela. Vtedy však ešte nežiarlil.

Všetko sa začalo až po tom, ako si v týždenníku PLUS 7 DNÍ prečítal, že jeho žena je označovaná za osobu blízku Harabinovi, aj keď autor písal len o názorovej blízkosti. Švecová svedčila, že následne sa s ňou manžel pol roka nerozprával. Vyčítal jej, čo má s Harabinom, a ich manželstvo speje k rozvodu.

Keď minulý týždeň Súdna rada vypočúvala kandidátov na post predsedu Najvyššieho súdu, jej člen Jozef Vozár sa spýtal Daniely Švecovej, či nepovažuje za vhodné gesto stiahnuť svoju žalobu voči nášmu vydavateľstvu.

„To gesto môžem urobiť kedykoľvek, nejde mi o finančné odškodnenie, ale o morálne zadosťučinenie,“ reagovala Švecová, ktorá však v skutočnosti žiada od SPOLOČNOSTI 7 PLUS odškodné 20-tisíc eur. Dodala, že žalobu je ochotná stiahnuť, ak sa jej týždenník ospravedlní.

Sudkyňa okresného súdu, kde sa spor prejednával, však rozhodla, že týždenník sa nemá za čo ospravedlňovať, a Švecovej žalobu na prvom stupni zamietla v plnom rozsahu. Súd totiž dospel k záveru, že takéto označenie nemohlo Švecovej spôsobiť žiadnu ujmu a používali ho predtým aj iné médiá, ktoré však nezažalovala.

Daniela Švecová sa odvolala na krajský súd. Vzor Švecová Daniela Švecová počas súdneho pojednávania so SPOLOČNOSŤOU 7 PLUS v roku 2012 nepoprela, že bola autorkou vzoru antidiskriminačnej žaloby pre sudcov, ktorou sa viac ako 800 z nich domáhalo odškodného v celkovej výške 67 miliónov eur, lebo mali nižšie platy ako sudcovia Špeciálneho súdu.

Švecová doslova uviedla, že je autorkou viacerých vzorov a nie je zodpovedná za ich použitie. Nová šéfka Najvyššieho súdu je jeho dlhoročnou sudkyňou. V roku 2009 sedela aj v Súdnej rade, ktorá Harabina zvolila za predsedu Najvyššieho súdu.

Voľba bola tajná, ale proti nebol nikto. V tom istom roku patrila Švecová medzi vyvolených sudcov, ktorí od Harabina dostali vysoké odmeny. Ich vzťah sa údajne začal meniť v období, keď ju Súdna rada nezvolila znovu za podpredsedníčku.

VIDEO Plus 7 Dní