Tip na článok
Múzeum holokaustu Sereď

Nová vzdelávacia pomôcka z ministerstva: Koncentrák v 3D

Stredoškoláci sa budú môcť pozrieť na koncentračný tábor v Seredi z nového uhla. V dnešnej technologicky vyspelej dobe im blízkym – v 3D. Otázkou je, či to bude v dobe narastajúceho extrémizmu stačiť...

Galéria k článku (22 fotografií )
Múzeum holokaustu v Seredi.
Múzeum holokaustu v Seredi.
Múzeum holokaustu v Seredi.

Ide o novú doplnkovú vzdelávaciu pomôcku z dielne ministerstva vnútra a Múzea holokaustu v Seredi predstavenej pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia (9.9.).

Emočne sa vcítiť

„Cieľom je prispieť k efektívnej a cielenej prevencii prejavov rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu, extrémizmu a ostatných foriem intolerancie,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

K spracovaniu pomôcky sa v tzv. pre-testoch vyjadrili aj samotní študenti a ich pedagógovia. „Vizualizácia študentom pomôže emočne sa vcítiť do skutočných príbehov, keďže obsahuje dôveryhodné autentické výpovede,“ myslí si ministerstvo.

Múzeum holokaustu v Seredi ako memento pre súčasníkov i budúce generácie.
Múzeum holokaustu v Seredi ako memento pre súčasníkov i budúce generácie.
Foto: TASR

Jediný zachovaný

Podľa portálu muzeum.sk, boli u nás počas 2. svetovej vojny vybudované tri pracovné a koncentračné tábory pre Židov – v Seredi, Novákoch a Vyhniach. Z nich boli vypravované vlaky smerujúce do koncentrákov na území okupovaného nacistami. Pre väčšinu to bol ortieľ smrti. Táborové objekty v Novákoch a Vyhniach sa nezachovali. Ten seredský je preto je jediným autentickým pracovným a koncentračným táborov z obdobia najväčšieho ozbrojeného konfliktu v dejinách ľudstva. Za národnú kultúrnu pamiatku bol vyhlásený v roku 2009. Na začiatku minulého roku tu otvorili múzeum.

Tábor v Seredi vznikol v roku 1941 a mal pôvodne stolárske dielne, textilné, klobučnícke, kožiarske a dielne na výrobu hračiek. Neskôr bol zmenený na zberný, s kapacitou 1200 osôb, často sa v ňom tiesnilo v jednom čase aj 4000 ľudí. V prvej etape, od marca do októbra 1942, odišlo z neho 57 železničných transportov.

V druhej etape, po potlačení SNP, tam sústredili Židov, ktorí ešte zostali na území Slovenska. V tábore boli vystavení krutému zaobchádzaniu a vraždám. Posledný transport odišiel zo Serede 31. marca 1945 do Terezína.

VIDEO Plus 7 Dní