Tip na článok
Pacienti: Budú chodiť k všeobecnému lekárovi aj s cukrovkou?

Nové kompetencie pre všeobecných lekárov: Prínos či problém?

Tri štvrtiny pacientov pošlú všeobecní lekári k špecialistovi. Čo zmenia nové kompetencie?

Galéria k článku (4 fotografie )
V jednej čakárni: Lekári sa boja, že zdraví ľudia pred operáciou sa v ich čakárni nakazia od chorých.
Pacienti: Budú chodiť k všeobecnému lekárovi aj s cukrovkou?
Diana Cipciarová: Doktorka z Banskej Bystrice hovorí, že na nové kompetencie jej pri šesťdesiatich pacientoch denne nezvyšuje čas.

Neboli sme pripravení na to, čo sa teraz plánuje, nás nikto neučil zašívať rany ani nás to nikto učiť nebude, nemáme na to čas. A liečba cukrovky? Diagnostikovať ju vieme, liečime prvé štádiá, ale na liečbu komplikácií máme predsa špecialistov, - priznáva všeobecná lekárka z Banskej Bystrice Diana Cipciarová.

To, že by mala mať ako lekár viac kompetencií z ministerstva, sa jej nepáči a odmieta sa do toho zapojiť v plnej miere. Dnes vyšetrila šesťdesiat pacientov, každý deň sa stretáva s rôznymi diagnózami. Je pre ňu nemysliteľné, aby bola odborníkom na všetko.

Čo môžete dostať od lekára

Už viac ako pol roka vám môže predoperačné vyšetrenia urobiť aj obvodný lekár. Namiesto návštevy dvoch-troch doktorov pôjdete len k jednému. Nie každý všeobecný lekár vám však predoperačné vyšetrenie aj urobí. Na to musí mať EKG, ktoré stojí aj okolo tritisíc eur.

„Keby som si ho kúpila, poisťovňa mi ho svojimi trojeurovými poplatkami splatí asi až o dvadsať rokov. Nemám na takúto investíciu,“ hovorí doktorka Cipciarová.

Za komplexné predoperačné vyšetrenie zaplatí najväčšia poisťovňa doktorovi trinásť eur a Dôvera desať. Zdravotná poisťovňa Union začala predoperačné platiť lekárom až teraz, vo februári. Nepovedala, koľko eur za vyšetrenie od nej doktori dostanú.

„Kúpil som si EKG, aby som zlepšil zdravotnú starostlivosť o pacientov na periférii, ale za cenu toho, že som si niekoľko mesiacov nedoprial adekvátnu výplatu. Teraz predoperačné vyšetrenia pacientom robím,“ hovorí Štefan Krnáč, ktorý má ambulanciu v Hriňovej.

Pacienti si to pochvaľujú. „Najbližšia nemocnica je od Hriňovej vzdialená tridsaťpäť kilometrov a k najbližšiemu špecialistovi je pätnásť kilometrov, takže sa snažíme ľuďom vyjsť v ústrety,“ vysvetľuje doktor.

Nové kompetencie, ktoré by mu malo ministerstvo pridať, majú aj u neho limity. „Predoperačné vyšetrenia robím len pacientom, ktorí majú nízke alebo stredné riziko komplikácií anestézie. Netrúfam si ešte odsúhlasiť na operáciu komplikovaných pacientov s pridruženými chorobami, tých aj tak posielam k špecialistovi,“ povedal Štefan Krnáč.

Mesto verzus vidiek

Diana Cipciarová má v Banskej Bystrici inú situáciu. Špecialisti sú vo veľkom meste dostupní, preto si môže dovoliť poslať pacienta na vyšetrenie k nim.

„Okrem toho, predoperačné vyšetrenie trvá aj pol hodiny. Za ten čas môžem vyšetriť troch pacientov s chrípkou,“ vysvetľuje. Rozšírením kompetencií sa podľa nej len zvýši počet pacientov v preplnených čakárňach u obvodných lekárov. „Ani keby som to chcela robiť, tak to jednoducho nestíham,“ vysvetľuje doktorka.

Upozorňuje aj na to, že zdravý človek čakajúci na vyšetrenie môže veľmi rýchlo dostať chrípku od ostatných v čakárni. „Výsledkom bude, že nepôjde na operáciu o tri dni, ale o dva týždne.“

„V čakárni sa títo pacienti vôbec nemusia stretnúť,“ oponuje hlavná odborníčka pre všeobecné lekárstvo Monika Palušková. „Všeobecný lekár má možnosť objednávať si pacientov na presne určený čas. V mojej ambulancii sa tak deje už 15 rokov bez poplatku,“ hovorí, ako sa dá problém riešiť.

Ministerstvo zdravotníctva je s novými kompetenciami spokojné a tvrdí, že aj mnohí lekári. Dve najväčšie poisťovne minulý rok zaplatili všeobecným lekárom takmer desaťtisíc predoperačných vyšetrení. Pacienti si ušetrili cestu k internistovi.

Vysoký tlak u všeobecného lekára

Už dva mesiace ministerstvo zdravotníctva považuje všeobecných lekárov za dostatočne kompetentných na to, aby liečili pacientov s vysokým krvným tlakom. Vydalo smernicu, ktorá ich oprávňuje diagnostikovať vysoký tlak, liečiť ho a kontrolovať pacientov.

„To je dobré a nikto z nás nemá problém liečiť vysoký tlak, ale stále máme obmedzenia predpisovať niektoré lieky na hypertenziu. Pacienta musíme v konečnom dôsledku aj tak poslať k špecialistovi. Veľmi by som ocenil, keby som babičke z domova dôchodcov, ktorá je imobilná, mohol liek predpísať sám a neposielať ju sanitkou tridsaťpäť kilometrov len kvôli jednému lieku,“ hovorí doktor Štefan Krnáč.

Tento problém sa však nevyrieši. Podľa hlavnej odborníčky komplikovaní pacienti s viacerými chorobami budú musieť naďalej chodiť k špecialistom. Prakticky sa teda zmení len to, že doktor za váš tlak dostane viac peňazí.

Ak vám všeobecný lekár začne liečiť krvný tlak, nedostane za to extra peniaze. Za to, že ste u neho zaregistrovaní, dostáva každý mesiac približne dve a pol eura bez ohľadu na to, či ho vyhľadáte s podlomeným zdravím, alebo nie.

Od apríla budú poisťovne motivovať vašich lekárov tak, že im za liečbu tlaku zaplatia peniaze nad rámec bežných mesačných platieb. Potvrdili nám to hovorcovia dvoch najväčších poisťovní.

„Plánujeme uhrádzať zdravotnú starostlivosť za poistencov s hypertenziou všetkým všeobecným lekárom pre dospelých formou platby za výkon, ktorý bude hradený nad rámec kapitačnej platby,“ zhodujú sa.

Ďalšie kompetencie

„Pripravujeme odborné usmernenie k poruchám metabolizmu tukov a výhľadovo sa chceme venovať aj poruchám metabolizmu kyseliny močovej a cukrovke,“ hovorí o ďalších plánoch Martina Šoltésová z ministerstva zdravotníctva. Znamená to, že onedlho bude môcť váš obvodný liečiť aj tieto ochorenia.

„Vysoký cholesterol a dnu liečime v obvodných ambulanciách úplne bežne, diabetes vo vyšších štádiách sme doteraz nemohli manažovať ani nemám záujem to zmeniť!“ protestuje doktorka Diana Cipciarová. Tvrdí, že pre obvodného lekára teoreticky nie je problém liečiť cukrovku, ale nikdy to nebude robiť do hĺbky. „A čo budú potom robiť diabetológovia?“ pýta sa.

Tak ako ostatní odborní lekári, aj diabetológovia majú od poisťovní stanovený limit. Doktorka sa obáva, že chorých, ktorých by špecialistom poisťovňa už nezaplatila, pošlú k všeobecným lekárom.

Hlavná odborníčka Monika Palušková s ňou súhlasí v tom, že systém je zlý. „Takéto presúvanie práce špecialistu na všeobecného lekára tu už trvá niekoľko desaťročí a je spôsobené deformáciou celého zdravotníckeho systému na Slovensku, nie samotným zvyšovaním kompetencií lekárov.“

Nemusia sa zapojiť

V ambulancii môžete stretnúť lekára, ktorý využíva všetky nové kompetencie od ministerstva, aj takého, ktorý sa rozhodol ďalej vás posielať k špecialistom. Nové kompetencie sú pre nich len možnosť, nie povinnosť. Podľa ministerstva zdravotníctva budú lekárom pribúdať postupne a pomaly, aby stihli novinky absorbovať.

Ministerstvo všeobecným lekárom pripomína, že majú povinnosť celý život sa vzdelávať a naštudovať si cukrovku pre nich nemôže byť problém. Ak bude, konkurenčný tlak ich vytlačí.

Rezort zdravotníctva chce totiž novinkami pritiahnuť najmä mladých lekárov a vychovať novú generáciu doktorov, u ktorých pacient dostane viac. Priemerný vek všeobecného lekára je dnes päťdesiatpäť rokov.

VIDEO Plus 7 Dní