Medzi najmajetnejšími Slovákmi už nie je Andrej Babiš. Nie je to však preto, že by prišiel o peniaze, ale zaradili ho do českého rebríčka. V tom slovenskom pribudli traja nováčikovia, ktorých majetok prekročil 100 miliónov eur. Pavol Jakubec a Štefan Kassay sú spolumajiteľmi akciovky, pod ktorú patrí výrobca známych horaliek, Otto Berger s rodinou zas vlastní stávkovú kanceláriu Niké. Nájdu sa aj takí, ktorí v rebríčku pomaly klesajú.

Zmena na prvom mieste

Vyhodenie Babiša, ktorý celé roky kraľoval slovenskému rebríčku najbohatších, presunulo na prvú priečku realitného magnáta Ivana Chrenka. Majetok väčšinového vlastníka HB Reavis odhadol časopis Forbes, ktorý rovnakou metodikou zostavuje rebríčky najbohatších ľudí sveta, na 1,39 miliardy eur. Chrenko sa momentálne snaží o expanziu na nemeckom trhu a jeho firma zároveň buduje v novej zóne na bratislavských Nivách. Chrenko stavia aj mrakodrap vo Varšave, v Budapešti a v Londýne pracuje na výstavbe administratívno-obchodného centra.

Druhé miesto v rebríčku patrí Jaroslavovi Haščákovi zo skupiny Penta. Jeho majetok odhadol Forbes na 960 miliónov eur. V dolároch sa dostal on aj ďalší partner Penty Marek Dospiva medzi miliardárov, a teda do globálneho rebríčka Forbesu. Pente sa vlani mimoriadne darilo, hlásila úspech vo všetkých odvetviach, ktorým sa venuje. Tretie miesto medzi najbohatšími Slovákmi patrí Tomášovi Chrenekovi, spolumajiteľovi Moravia Steel. Chrenek sa venuje nielen hutníctvu, ale aj ťažbe a zdravotníctvu. Jeho majetok predstavuje 680 miliónov eur.

Interiérový architekt

Novými tvárami v rebríčku sú spolumajitelia I.D.C. Holdingu Pavol Jakubec (61) a Štefan Kassay (78). Súčasťou holdingu sú Pečivárne Sereď i Figaro Trnava. Vyrábajú aj legendárne horalky, tatranky, liny či mily. Podľa účtovnej uzávierky mal holding vlani vyše tisíca zamestnancov. Kým Jakubec nie je veľmi známy, profesora Kassaya po­znajú ľudia, ktorí sa pohybujú v oblasti ekonomických vied. Jakubcov majetok má hodnotu150 miliónov eur. Okrem potravinárstva podniká v gumárenskom priemysle a realitách. Zbiera červené kabriolety typu Mercedes SL a žije na rozľahlom panstve pod lesom v Limbachu. Ako však tvrdí v rozhovore pre Forbes, nie je rozhadzovačný a dcére nekúpi kabelku za 5-tisíc eur, ani keby ju chcela. Vraj takú nemá ani jeho manželka, keďže si ako rodina uvedomujú hodnotu peňazí. Jakubec vlastní nehnuteľnosti v Londýne, Paríži, kde študovali jeho dcéry, v Nice, v Miami, ale aj v Prahe. Jeho koníčkom je zariaďovanie bytov ako interiérový architekt. Robí to od návrhu až po najmenšie detaily. Také byty potom aj predáva.

Cieľom nebolo zbohatnutie

Dvadsiata šiesta priečka patrí profesorovi Štefanovi Kassayovi. Držiteľ akademických titulov z troch univerzitných odborov je známy najmä medzi ekonómami. S Jakubcom sprivatizovali Pečivárne Sereď. Projekt na prevzatie a rozvoj firmy pripravil Kassay. Zmenil napríklad aj spôsob, akým firma robila marketing. V rozhovore pre Hospodárske noviny v roku 2014 prízvukoval, že v porevolučnom biznise nevzal od štátu žiadne dotácie. „Štátna podpora nie je myslená zle, ale je to ako pri sobáši. Raz poviete áno a je to navždy. Okrem toho sa menia ľudia a s tým sa môžu meniť aj podmienky,“vyjadril sa vtedy.

PROFESOR ŠTEFAN KASSAY Jeho majetok odhadujú na 110 miliónov eur. Ako hovorí, jeho cieľom nikdy nebolo dostať sa do rebríčka. Viac si váži vedomosti ako bohatstvo. Sám vyštudoval niekoľko univerzít.
PROFESOR ŠTEFAN KASSAY Jeho majetok odhadujú na 110 miliónov eur. Ako hovorí, jeho cieľom nikdy nebolo dostať sa do rebríčka. Viac si váži vedomosti ako bohatstvo. Sám vyštudoval niekoľko univerzít.
Zdroj: TASR

To, že sa dostal do rebríčka najbohatších Slovákov, ho, na rozdiel od mnohých iných, nenadchlo. „Toto zaradenie nevnímam pozitívne. Mám veľa výhrad k takým rebríčkom. K ich zmysluplnosti, korektnosti a presnosti,“ povedal nám Kassay. Ako dodal, jeho métou nikdy nebolo dostať sa do rebríčka najbohatších. „Mojím cieľom nebolo a nie je zbohatnúť. Ani sa tak necítim. Mojím cieľom je vybudovať konkurencieschopný podnik, ktorý bude ľuďom dávať prácu a prosperitu,“tvrdí Kassay. Viac ako užívaniu miliónov sa venuje vedeckej tvorbe, ktorú šíri medzi odborníkmi a študentmi. „Darí sa mi to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Bohatstvo v podobe znalostí je pre mňa dôležitejšie ako finančné bohatstvo,“hovorí a dopĺňa, že sa vedeckej práci venuje naplno. Momentálne totiž pôsobí len v dozornej rade holdingu.

Stávkový magnát

Tretím nováčikom je Otto Berger (81), ktorý získal 23. priečku. Berger spoluzakladal stávkovú spoločnosť Niké začiatkom 90. rokov. Majetok jeho a rodiny je teraz okolo 130 miliónov eur. Niké má deväťsto pobočiek po Slovensku. Pomáha jej aj nárast online stávkovania. Zisk firmy sa vlani vyšplhal na 10 miliónov a tržby na 553 miliónov eur. Firma mala vlani 921 zamestnancov. Berger podniká so synom Romanom, ktorý prevzal vedenie firmy, no stále sa radí s otcom. Berger sa zviditeľnil v roku 2015, keď sa snažil postaviť nad Nitrou megakríž. Docentovi elektroenergetiky však jeho snaha nevyšla. Jeho špecializáciou na univerzite bola svetelná technika. Vytvoril napríklad antikorový luster s priemerom dva metre a s 2 246 žiarivkami v Slovenskom národnom divadle, ktorý dokáže vytvoriť milióny svetelných obrazcov. K nápadu venovať sa stávkovaniu došiel, lebo rád chodil na dostihy, hlavne v zahraničí.

„V rámci oddychu som pokladal stávkovanie za zaujímavú zábavu a svojím spôsobom za druh vzrušenia. Samozrejme, ak nepresiahne do nelogického hazardu. Poznal som spôsob stávkovania na výsledky športových podujatí. Chytil som sa myšlienky, ako stávkovanie zmodernizovať, zaviesť doň modernú výpočtovú techniku a moderné komunikácie. To bola prvá vízia, z ktorej sa zrodila spoločnosť Niké. Zo školy sa mi odchádzalo ťažko, no slúžiť dvom pánom naraz som nemohol,“ povedal pred pár rokmi pre Život.

NOVÁČIK Otto Berger, zakladateľ stávkovej kancelárie Niké, je na 23. mieste s majetkom 130 miliónov eur. Spolu so synom vlastní dom neďaleko neslávne známeho komplexu Bonaparte.
NOVÁČIK Otto Berger, zakladateľ stávkovej kancelárie Niké, je na 23. mieste s majetkom 130 miliónov eur. Spolu so synom vlastní dom neďaleko neslávne známeho komplexu Bonaparte.
Zdroj: TASR

Jediná žena

Na zozname najbohatších Slovákov sa nachádza len jedna žena. Majetok Márie Blaškovej odhadujú na pol miliardy eur. Blašková je vdovou po energetickom magnátovi Ľubomírovi Blaškovi. Ten začal ako podnikateľ s uhlím. Po privatizácii niekoľkých ťažobných firiem v Česku a na Slovensku vstúpil aj do firiem v energetike a do oceliarne Moravia Steel, ktorú ovládal spoločne s Tomášom Chrenekom, Jánom Moderom a Evženom Balkom. Blašková sa delí o 9. až 12. miesto v rebríčku práve s Balkom a Moderom. Blaško sa neslávne zviditeľnil tým, že v roku 2004 údajne požičal niekoľko miliónov vtedajšiemu ministrovi hospodárstva Pavlovi Ruskovi. Rusko dlh uznal, ako inak, zmenkami. Blaško zomrel nie veľmi dlho po tom, čo sa práve pre zmenky, ktoré neuviedol v majetkovom priznaní, Rusko vzdal funkcie.

Klesajú

Nie každému boháčovi z rebríčka sa darí rovnako. Nájdu sa aj takí, ktorí v ňom klesli. Z 28. na 30. miesto sa presunul strojár Martin Blaškovič, ktorého majetok odhadujú na 70 miliónov eur. Vlani to bolo 80 miliónov. Blaškovič je predseda predstavenstva HTC Investments, ktorá má v portfóliu brniansky Zetor a bytčiansky Kinex Bearings. Vo firme mala v minulosti 34-percentný podiel firma Zoroslava Kollára. Blaškovič dobre zarobil okrem iného na predaji podielu v hernej firme Pixel Federation. Ďalším padajúcim je Vladimír Poór, ktorý bol vlani na 29. a dnes je až na 32. mieste. Aj jemu vraj majetok klesol z 80 na 70 miliónov. Poór však predal napríklad futbalový klub Spartak Trnava i nákupné centrum vedľa trnavského štadióna. Pokles zaznamenal aj Ivan Jakabovič z J&T, ktorý spadol o jedno miesto. Teraz je jedenásty najbohatší Slovák. Dnes už žije v Monte Carle.