Šanca, že sa Palo Rýpal trebárs zajtra objaví “akoby nič” a ohúri okolie zážitkami, je už aj podľa jeho rodiny mizivá, respektíve žiadna. Súdiac podľa odkazu jeho sestry, sú totiž presvedčení, že nie je medzi živými. 

Desivý odkaz

“Zmizol si z našich životov  a veru aj po rokoch veľmi bolí táto strata. Rodičia sú o pätnásť rokov starší a však stále dúfajú, že ťa stihnú aspoň s úctou pochovať.....,” odkázala mu cez sociálnu sieť jeho sestra Iveta. 

Východisko z čoho hľadal?

Palo Rýpal pôsobil ako novinár pre viaceré redakcie, dlhé roky bol reportérom Plus 7 dní. Neskôr pracoval aj pre investigatívnu reláciu Paľba TV Markíza, publicistiku robil aj pre verejnoprávnu televíziu.

Jeho snom bolo po rokoch hľadania spravodlivosti robiť skôr zábavnejšie formáty. Namiesto toho zmizol.

Majiteľke bytu, ktorý si prenajímal, nechal odkaz komu treba vrátiť požičané veci, svoje kázal zahodiť. "Je mi to ľúto, ale iné východisko som nenašiel," napísal.

Možno raz...

Nikto z policajtov, vojakov, novinárov, cestovateľov, predavačov na trhu, majstrov či umelcov, s ktorými si ohromne rozumel, lebo spektrum jeho priateľov bolo skutočne veľké, nezistil za 15 rokov, čo sa vlastne mohlo stať.

Len sporadicky sa prihlásia nejakí svedkovia, čo ho “videli živého” a z času na čas sa objavia “zaručené správy o tom ako ho odrovnala mafia”. Nič konkrétne, žiadny posun. 

"Paľo Rýpal patril k novinárom, ktorí sa venovali najnebezpečnejšej problematike a tou bol organizovaný zločin v tomto štáte. Informovať o spôsoboch závažnej trestnej činnosti,  o únikoch veľkých objemov peňazí a sofistikovaných transakciách realizovaných podsvetím sú pre novinára veľmi tenký ľad a stáva sa pre mnohých zainteresovaných nepohodlným,” uvažuje nad P. Rýpalom bezpečnostný analytik Juraj Zábojník. 

Pripomína, že niektoré závažné zmiznutia novinárov sa aj vo svete podarilo objasniť až po rokoch popri vyšetrovaní inej trestnej činnosti členov podsvetia.

Nesúhlasí však s rečami o jeho vražde, s ktorými sa stotožnila aj rodina. 
”Tvrdiť, že bol niekto zavraždený alebo zastrelený bez akýchkolvek dôkazov neprispieva objektívnemu šetreniu prípadu a vytvára zmätok v procese celkového vyšetrovania,” upozorňuje Zábojník. 

Do akej miery je podľa bezpečnostného analytika ešte možné, že sa prípad objasní? “Môže dôjsť k objasneniu, keď to budeme najmenej čakať, ale ak niet skutočného svedka a nie je ani najmenšieho dôkazu, nemôže to nikto uzavrieť, hoci by to akokoľvek cítil. Tak ako niet sudcu, keď nie je žalobca, tak niet vraždy, pokiaľ niet tela alebo akéhokoľvek dôkazu, že tam to telo v skutočnosti bolo. Nezostáva nám preto nič iné, len veriť, že sa to raz dozvieme,” hovorí Zábojník. 

Prečítajte si tiež: