Redaktorka Denníka N Monika Tódová a zástupca šéfredaktora tohto denníka Konštantín Čikovský čelia vyšetrovaniu a trestnému stíhaniu.

Ako informoval samotný Denník N, obvinenie vzniesol vyšetrovať okresného policajného riaditeľstva Bratislava III. František Spusta. Obvinení sú z ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti za čo hrozí ročné väzenie.

Za obvinením je trestné oznámenie exnovinára, exsiskára Petra Tótha.

3-ročný článok

Ide o článok z októbra 2018.  Tódová a Čikovský v ňom píšu, že Tóth sa priznal polícii, že pre Kočnera pred vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sledoval samotného Kuciaka a ďalších novinárov. Novinári vychádzali z toho, že sa Tóth asi tri týždne pred zverejnením článku priznal polícii a začal s ňou spolupracovať. Výpoveď Tótha Denníku N potvrdili zdroje z prostredia orgánov činných v trestnom konaní.

V článku napísali: „Tóth pre portál O médiách uviedol, že Denník N klame. ‚Neviem, čo je vo vyšetrovacom spise, ale výpoveď s mojím menom a mojím podpisom v ňom určite nie je,‘ napísal. Tvrdí to preto, že vypovedal ako utajený svedok.“ Touto pasážou a poslednou vetou mali novinári podľa vyšetrovateľa a prokurátora spáchať trestný čin, keď takto verejne odkryli totožnosť utajeného svedka Tótha v trestnom konaní vraždy Kuciaka a Kušnírovej.

Pevné nervy

„Keď si otvoríte stránku generálnej prokuratúry, tak prvé, čo si návštevník už niekoľko týždňov všimne, je veľká správa, že generálny prokurátor Maroš Žilinka rokoval s generálnym prokurátorom Ruskej federácie Krasnovom. Ten je mimochodom na sankčnom zozname EÚ. No a tak to aj u nás vyzerá. Ale nevzdávame to, ideme ďalej. Ďakujeme, že nás čítate a podporujete,“ napísala Tódová na svoj Facebook a zdieľala dnešný článok Denníka N o jej obvinení.

„Mafia pokračuje vo svojom ťažení. Pevné nervy, Monika Tódová a Konštantín Čikovský,“ napísal na facebookovú stenu Čikovského investigatívny novinár Marek Vagovič, ktorý bol tiež medzi novinármi, ktorých mal Tóth na pokyn Kočnera sledovať.

Tótha v marci vyšetrovateľ NAKA spolu s ďalšími štyrmi osobami vrátane Kočnera pre sledovanie novinárov obvinil z pokračovacieho prečinu porušenie dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy.

Stíhaní za pravdu?

Predseda mediálneho výboru parlamentu Kristián Čekovský (OĽANO) považuje vznesenie obvinenia voči novinárom Denníka N za nepochopiteľné. „Z doposiaľ zverejnených informácií mám dojem, že môže ísť o účelové obvinenie. Došlo k nemu po troch rokoch, tesne predtým, ako bol tento "prečin" premlčaný a navyše sa tak stalo napriek tomu, že polícia obvinenie už raz odmietla. Zároveň sa tak deje v čase, keď títo novinári informujú o vyšetrovaní viacerých korupčných káuz a kriticky sa vyjadrujú aj ku bratislavskej krajskej prokuratúre, ktorá obvinenie teraz vzniesla,“ myslí si Čekovský. Podľa neho je nepochopiteľné, ak Tóth, ktorý mal špehovanie novinárov organizovať, sa bráni tým, že o ňom zverejnili informáciu, ktorú už verejnosť mohla poznať z iných zdrojov.

Viac FOTO Petra Tótha v GALÉRII

„Úlohou novinárov je zverejňovať dôležité informácie, ktoré sú vo verejnom záujme. Z obvinenia žurnalistov, mám preto pocit, že sa zamieňa vinník za obeť. Novinári sú totiž stíhaní za to, že napísali pravdu,“ doplnil Čekovský s tým, že orgány prokuratúry by mali obvinenie voči Monike Tódovej a Konštantínovi Čikovskému dôveryhodne vysvetliť a zdôvodniť.