Generálne riaditeľstvo Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) sídli od apríla 2016 v Bratislave na Panónskej ceste. Budovu si štátna poisťovňa prenajíma ešte od čias šéfovania škandálmi opradeného riaditeľa Marcela Foraia. Nehnuteľnosť známu ako Panon Office vlastní spoločnosť Capital Park. Z výpisu jej konečných užívateľov výhod vyplýva, že za ňou stoja ruskí občania Igor Kamenský, Tatiana Bezrukova a Rishat Sharipov.

Firmu, ktorá od VšZP ročne inkasuje za prenájom 1 milión eur, prevzali po viacerých prevodoch pôvodne od vplyvného právnika Jána Gajana. Gajan, ktorý skutočných majiteľov firmy Capital Park zakrýval, sedí od konca októbra tohto roka vo väzbe. Za úplatok 40 percent zo získanej výmery parciel mal pod Vysokými Tatrami vybavovať reštituentom vrátenie pozemkov od štátneho Slovenského pozemkového fondu.

Spomínaná trojica Rusov Kamenský, Bezrukova a Sharipov je v našich končinách v biznise neznáma. Rishat Sharipov vystupuje ako štatutárny riaditeľ v dvoch cyperských schránkach, ktoré rovnakým dielom vlastnia slovenskú firmu Capital Park. Sharipova poznajú v Prahe ako spolumajiteľa voľnočasového podniku Lázně pramen v Dejviciach. Bar ruských majieľov ponúka návštevníkom zážitky z pivných a vínnych kúpeľov.

Na biele kone

Na zvláštny prípad prenájmu pre centrálu Všeobecnej zdravotnej poisťovne upozornil v marci 2016 investigatívny novinár Ján Kuciak. Vo svojom článku poukázal na to, že štátna poisťovňa za 10-ročný prenájom zaplatí takmer 12 miliónov eur s DPH. Okrem výšku a okolností okolo prenájmu pochybnosti vzbudzovalo aj majetkové pozadie majiteľa budovy Panon Office - spoločnosti Capital Park. Pred samotným podpisom zmluvy o prenájme s VšZP za ňu ako konateľ a majiteľ vystupoval právnik Róbert Lenčéš. Ten pre médiá iba potvrdil, že nebol jej skutočným majiteľom. Toho ale neprezradil.

Lenčéšovo meno sa predtým viackrát spomínalo v súvislosti s kauzami v zdravotníctve. Novinári ho spájali predovšetkým s kauzou predraženého stravovania od firmy Hospital Catering Solutions. Kvôli tomuto problému skončili vo funkciách riaditelia štyroch štátnych nemocníc. Lenčéš firmu Hospital Catering Solutions založil v roku 2012 a vyhral s ňou napríklad tender na stravovanie v trenčianskej nemocnici. Potom sa z firmy oficiálne stiahol.

Firmu Capital Park po Lenčéšovi získala akciová spoločnosť Lemberger. K nej sa hlásil iný advokát – Ján Gajan. Ani on ale nebol skutočným beneficientom, robil to pre svojho neznámeho klienta, ktorý chcel ostať v utajení. Oficiálne tak ako konečného užívateľa výhod Gajan používal svojho profesionálneho štatutára Petra Vartovníka z Popradu. Vartovník vlastní vďaka Gajanovi viaceré miliónové firmy, napriek tomu býva v paneláku na popradskom sídlisku Juh.

Vyhrala z desiatich ponúk

Nové priestory v Panon Office našla poisťovňa cez inzerát z konca roka 2013, ktorý zverejnila v niekoľkých tlačených periodikách. V tom istom čase sa k nedokončenej budove Panon Office dostala cez dobrovoľnú dražbu firma Capital Park. Jej developer, spoločnosť Alk Variant, ju od roku 2008 pre finančné problémy nedokázala dokončiť.

Z desiatich ponúk na prenájom si VšZP vybrala práve jej budovu v Petržalke s mesačným nájmom 82 700 eur bez DPH. Podľa vtedajšieho generálneho riaditeľa Marcela Foraia verejnú súťaž vypisovať nemuseli. Zámer sťahovať sa predstavil iba na parlamentnom zdravotníckom výbore.

Forai prezentoval zámer ako úsporné riešenie. V dvoch prenajatých budovách VšZP platila za štvorcový meter 16 a 13 eur, v nových priestoroch na Panónskej ceste to malo byť iba 11 eur. „Na jednej strane dve budovy za oveľa vyššie náklady vraciame a jednu si berieme,“ povedal v čase sťahovania VšZP jej vtedajší šéf Marcel Forai. Kľúč, aký padla voľba práve na Panon Office, VšZP nikdy nezverejnila.

Podľa jeho dobových vyjadrení súhlas na presťahovanie sa od svojho akcionára, ktorým je ministerstvo zdravotníctva, nepotrebovali. Napriek tomu sa svoj plán rozhodli verejne komunikovať. „Vzhľadom k transparentnosti sme skôr ako príde k zaviazaniu sa s budúcim prenajímateľom chceli, aby o tom vedela verejnosť a na čokoľvek, čo by nebolo v poriadku, nás upozornila,“ uviedol v minulosti Forai.

v septembri 2016 došlo vďaka zásahu Foraiovho nástupcu na stoličke generálneho riaditeľa VšZP Miroslava Kočna k zníženiu nájomného o 15 percent z pôvodných 82 700 eur bez DPH mesačne na 73 200 eur bez DPH za mesiac.