Takúto ustanovujúcu schôdzu parlamentu sme tu ešte nemali! V núdzovom režime funguje budova Národnej rady SR (NR SR) už niekoľko dní. Aj dnes sa dovnútra dostali len poslanci a zamestnanci, novinári zostali na terase pred budovou. Všetci noví zákonodarci mali na tvárach rúška a mnohí na rukách rukavice. Niektorí však namietali, že dotýkať sa Ústavy v rukaviciach je neúctivé. Pred zložením sľubu si každý musel dezinfikovať ruky.

„Mne ten ,kapitán´ bude chýbať... Dnes mu každý poslanec a poslankyňa museli podať po zložení sľubu ruku ... a tak si on poctivo chránil svoju pravicu rukavicou ... a poctivo si po podaní ruky oboma svojimi ručičkami zatlieskal ... čo po tom, že ľavú rúčku mal bez rukavičky,“ zverejnil  po zložení sľubu na svojej facebookovej stránke Igor Matovič. Na hlavu Andreja Danka sa zosypali ironické poznámky kvôli jednej rukavičke, ktorou si chránil pravicu, pričom pri tlieskaní sa ňou dotýkal nechránenej ľavice.

FOTO z chôdze parlamentu, kde poslanci Národnej rady skladali okrem iného i sľub, nájdete v GALÉRII >>

Bez rúška

Všetci noví poslanci sa snažili dodržiavať hygienické opatrenia, niektorí však predsa vyvolali pohoršenie. Prvý, kto skladal sľub bez ochranného rúška, bol budúci minister hospodárstva Richard Sulík. Hoci všetci si ho ponechali na tvári, šéf SaS ho pri sľube zvieral v ľavej ruke. „Mali by ste sľúbiť aj to, že budete nosiť rúšku,“ odkázal mu jeden z fanúšikov na sociálnej sieti. „Mne je jedno, aký ste politik, ale ako človek by ste mali vedieť, že to rúško patrí na ústa, nie do rúk,“ napísala mu ďalšia.

Richard Sulík (SaS) skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) bez rúška.
Richard Sulík (SaS) skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) bez rúška.
Zdroj: TASR - Michal Svítok

Aj Andreja Medveckého z ĽSNS zrejme rúško na tvári znervózňuje. Poslanec, ktorý je známy tým, že šoféroval opitý a brutálne napadol cudzinca, za čo bol aj odsúdený, si ho tiež dal z tváre dolu. S ochranou tváre si nerobil starosti ani trojnásobný slovenský premiér a predseda Smeru Robert Fico a pri slávnostnom akte si rúško nenasadil. Do „klubu bezrúškových“ sa pridal aj zakladateľ hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý by ako nový predseda parlamentu mal ísť príkladom.

Nenastúpili

Sľub zložilo 144 zákonodarcov. Poslanci OĽaNO Mária Šofranko a Andrej Stančík sa ospravedlnili a na schôdzi sa nezúčastnili, sľub zložia nabudúce.

Podpredseda NR SR Béla Bugár uviedol, že siedmi zvolení poslanci sú aj členmi vlády,  ich mandát nezaniká, len sa neuplatňuje.

Mandátu sa vzdali štyria zvolení poslanci: Danica Mikovčáková (ĽSNS) odstúpila pre svoj pornoškandál, Juraj Droba zostáva bratislavským županom, Lucia Ďuriš Nicholsonová (obaja SaS),  zostáva poslankyňou Európskeho parlamentu a  Andrej Kiska (Za ľudí) má zdravotné problémy.

FOTO z chôdze parlamentu, kde poslanci Národnej rady skladali okrem iného i sľub, nájdete v GALÉRII >>