Tip na článok
So ženou: Čerstvý minister Vazil Hudák predstavil manželku Katarínu na Art Film Feste v Trenčíne.

Nový šéf hospodárstva Hudák: Ženu nechal v Prahe a šiel do podnájmu

Verejnosti neznámy Vazil Hudák sa stal ministrom hospodárstva. Jeho rodina žije v Prahe, on v prenajatom byte.

Galéria k článku (3 fotografie )
So ženou: Čerstvý minister Vazil Hudák predstavil manželku Katarínu na Art Film Feste v Trenčíne.
V Prahe: Podľa katastra vlastní Hudák rodinný dom v pražskej pokojnej štvrti. Býva tam jeho manželka, farmaceutka.
Rodný: Hudák má stále oficiálne trvalé bydlisko v staršom rodičovskom dome v Bardejove.

Veľkou neznámou aj pre mnohých politikov je nový minister, päťdesiatročný Hudák s rusínskym menom Vazil. Podľa Obchodného registra má trvalé bydlisko u rodičov v Bardejove, no vlastný dom má v Prahe, kde býva jeho rodina.

Zo zahraničia

Hudák sa stal v roku 2012 štátnym tajomníkom ministerstva financií, predtým pracoval v bankách ako J. P. Morgan či Citibank. V tej prvej šéfoval sekcii pre spoluprácu s verejnou správou v strednej a vo východnej Európe.

Nový minister má doktorát z práva, no za minulého režimu študoval na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov (MGIMO). O to zvláštnejšie pôsobí jeho majetkové priznanie za rok 2011, ktoré je na stránke parlamentu. V príjmoch svieti veľká nula.

V tom roku bol pritom riaditeľom v J. P. Morgan. Rezort hospodárstva to zdôvodnil tým, že vtedy ešte nebol vo verejnej funkcii, takže nič zverejňovať nemusí.

Extra vysoké nie sú ani jeho príjmy z roku 2012. Vtedy zarobil priemerne 1 455 eur mesačne, čo nie je práve plat, za ktorým by sa absolventi MGIMO išli potrhať.

V roku 2013 to už bolo trochu lepšie a Hudák mesačne priemerne zarobil z verejnej funkcie 2 273 eur. Podľa nášho zdroja z ministerstva hospodárstva Hudáka vraj viac zaujíma význam funkcie než peniaze.

Rodina v Prahe

Hudák pracoval istý čas aj v Prahe a doposiaľ tam vlastní dve tretiny rodinného domu. Je v pokojnej, až vidieckej časti hlavného mesta. Dvojposchodová budova je skrytá za stromami, podľa katastra stojí na ploche 138 štvorcových metrov.

Hudákova rodina v Prahe žije. Jeho manželka Katarína je farmaceutka. Spolu majú 10-ročného syna. Hudák má však ešte dvoch synov z predchádzajúceho manželstva.

V Bratislave oficiálne nevlastní žiadnu nehnuteľnosť, ale prenajíma si trojizbový byt. Za koľko, rezort hospodárstva odmietol spresniť s tým, že ide o súkromie ministra. Na papieri má Vazil Hudák trvalý pobyt stále u rodičov v Bardejove.

Vybral ho Kažimír

O Hudákovi ako ministrovi hospodárstva sa začalo uvažovať krátko po tom, ako s aktovkou plnou káuz musel odísť Pavol Pavlis, ktorý na poste nevydržal ani rok. Hudáka premiérovi odporúčal minister financií Peter Kažimír.

Hudák však chvíľu váhal, údajne mal inú, lepšiu ponuku zo zahraničia. Nakoniec teda skúsil šťastie na zatiaľ najhorúcejšom ministerstve druhej vlády Roberta Fica.

VIDEO Plus 7 Dní