Ak je nejaký politik ostro sledovaný, pozornosti verejnosti a médií neujdú ani jeho deti, manželka, rodina. Spomeňte si napríklad na jeden z mála rozhovorov, ktoré dal syn expremiéra Roberta Fica, Michal. Ešte nebol ani školák, mal plavé vlasy, detské zúbky a spovedala ho redaktorka relácie Bonzáčik, ktorú kedysi moderovala Magda Paveleková. "Aký vysoký je ocino?", pýtala sa. Odpoveď naozaj nečakala: "Tisícdva rokov má," povedalo Ficovo dieťa. Chlapec z karoloveského bratislavského sídliska vyrástol, stal sa z neho mladý muž, ktorý pred pár rokmi doštudoval Ekonomickú univerzitu. Z "ocina" sa zas stal trikrát premiér a z niekdajšieho karaoke speváka hitu "Dievčatá" a pomerne prístupného poslanca SDĽ, líder mocnej strany, ktorému sa ľudia za tie roky naučili čo-to vyčítať. Rodina sa presťahovala z paneláku do luxusu v Bonaparte a akurát si hľadá nové bývanie.

Michal Fico si nevybral otcovo povolanie, ale rýchlo sa s ním musel zmieriť. S médiami nekomunikuje. Nikdy sa nevyjadril k priateľke, s ktorou ho odfotili, ako venčí pri Úrade vlády psa. Nezastavil sa ani vtedy, keď pred pár rokmi  počas protestov vytiahol nohy z rezidencie nad Hradom a počul svojim smerom cvakanie fotoaparátov. O tom, že by tatko synáčkovi niečo špeciálne vybavil, veľa nevieme. Spomínala sa stáž v medzinárodnej audítorskej firme, ale v tom zrejme Robert Fico prsty nemal. Michal vraj po vysokej škole odišiel do zahraničia. Súkromie si chráni. Nevieme teda ako prežíval búrlivé roky, keď jeho otec zakladal Smer, vysvetľoval kauzy niektorých svojich ministrov, ani to, ako mladý Fico vníma Máriu Troškovú alebo či sa ho dotýkajú plagáty s otcovou tvárou, ktoré zaplavili Námestie SNP po vražde Jána a Martiny. Hovorca na ponuku rozhovoru so synom expremiéra nereagoval.

Deti ďalších politikov, ktorí roky dupú politické chodníčky, sa však o súkromí rodičov rozrozprávali. Radil sa Andrej Kiska s dcérou Natáliou o kandidovaní za prezidenta? Alebo o pokračovaní kariéry ako líder strany? Zvažovala by ona budúcnosť svojej dcéry, ak by dostala politickú ponuku? A dostala už nejakú? Pomohlo jej priezvisko alebo skôr uškodilo? Ako dlho jej trvalo brať kauzy otca s rezervou a naučiť sa pozornosť médií využiť vo svoj prospech?  Prvá časť nového seriálu PLUS 7 DNÍ s deťmi politikov o tom, akú šarapatu v ich živote urobila verejná funkcia rodiča, je s exprezidentovou dcérou Natáliou Kiskovou.

Celý článok si môžete prečítať v týždenníku PLUS 7 DNÍ

FOTOGRAFIE mladej manažérky priestoru pre start-upy, ktorá nedávno porodila a čoskoro sa bude vydávať, si môžete pozrieť v GALÉRII.