Trinásť rokov strávil za mrežami, teraz je na slobode. Muž považovaný za bosa žilinského podsvetia dostal vskutku pekný vianočný darček. Obávaný František Salinger (46), v podsvetí prezývaný Malý Fero, zrejme poslúchal. Z väznice vykráčal presne na Štedrý deň.

„František S., právoplatne odsúdený na súhrnný trest odňatia slobody vo výmere 13 rokov, celý trest riadne vykonal. Do trestu bol odsúdenému započítaný čas strávený vo väzbe, ako aj predchádzajúci výkon trestu za ekonomickú trestnú činnosť,“ vysvetlil prokurátor a hovorca Krajskej prokuratúry Žilina Milan Cisarik. Salingera - aktuálne obžalovaného z dvoch mafiánskych vrážd - pustili, no na krk a na nohu mu zavesil monitorovacie zariadenie.

Týždenník PLUS 7 DNÍ sa pozrel na to, ako trávi muž označovaný za šéfa žilinskej mafie prvé dni mimo väzenskej cely.

Obávaný muž žilinského podsvetia je na slobode: Týždenník Plus 7 dní sa postavil zoči voči Františkovi Salingerovi
Zdroj: Emil Vaško

František Salinger: Muža považovaného v deväťdesiatych rokoch za šéfa žilinského podsvetia dnes môžete stretnúť v uliciach Žiliny. V minulosti mu pripisovali trinásť vrážd. Foto: Emil Vaško

Žije u dcéry

Obávaný František Salinger na slobode dnes ani náznakom nepripomína okázalého mafiánskeho bosa obklopeného luxusom. Žije v dvojizbovom byte na žilinskom sídlisku Hájik. Strechu nad hlavou mu ponúkla dcéra s priateľom, ktorí tam žijú v podnájme.

Keby sme nevedeli, o koho ide, vlastne by sme si ho ani nevšimli. Keď sme ho prvý raz zbadali, videli sme nenápadného chlapíka pri kávičke s kamarátom v bare v centre Žiliny. Asi po hodine si natiahol na hlavu kapucňu z mikiny a prešiel k autu zaparkovanému neďaleko. Ľuďom, ktorí okolo neho na ulici prešli, by ani nenapadlo, že práve kráčajú okolo muža, ktorého len pred pár rokmi spájali s trinástimi vraždami.

Salinger nesadol do honosnej limuzíny, ako by ste možno čakali, ani do veľkého obrneného tereniaka, ale do starého červeného rodinného Pontiaca. Odviezol sa do reštaurácie, kde si pochutnal na obede s priateľmi. Takto hodinu za hodinou prešiel celým dňom.

Tréning u majsterky sveta

Ďalší deň ráno už František Salinger nešiel na kávičku. Z domu vykráčal niečo po ôsmej hodine s taškou v ruke. Nasadol do svojho neprehliadnuteľného auta a zamieril do fitnescentra majsterky sveta v kulturistike Zuzany Kořínkovej. Niekdajší obávaný muž Žiliny vyšiel asi o necelé dve hodiny. Kráčal k svojmu autu, keď sme ho oslovili. Na uchu mal smartfón, bol zjavne v dobrej kondícii a opálený zo solária.

Stretnúť na ulici zoči-voči muža, ktorého ste dovtedy celé roky videli len spútaného v obkľúčení ozbrojeným väzenským komandom, je naozaj zvláštne. Ten pocit je ťažko opísateľný, neviete, čo máte očakávať. Bude agresívny a vulgárny? Alebo vás prekvapí inak?

V putách: Salinger strávil za mrežami trinásť rokov pre výbuch telefónnej búdky, pri ktorom zahynuli nevinní traja ľudia.
V putách: Salinger strávil za mrežami trinásť rokov pre výbuch telefónnej búdky, pri ktorom zahynuli nevinní traja ľudia.
Zdroj: TASR

S putami na rukách: Salingera, známeho pod prezývkou Malý Fero, sme mohli trinásť rokov vídať len v obkľúčení väzenských kukláčov. Foto: TASR

Zoči-voči Malému Ferovi

František Salinger, v deväťdesiatych rokoch označovaný za mafiánskeho bosa Žiliny, naozaj prekvapil. Na pozdrav odpovedal a počas rozhovoru sa správal rozvážne a vyrovnane. „Teraz sa k prípadom nemôžem vyjadrovať. Viete, mám na sebe elektronické monitorovacie zariadenie, ktoré nahrádza väzbu. Zaviazal som sa tým, že nemôžem hovoriť o prípadoch, lebo by mi hrozila kolúzna väzba. Dali by mi ovplyvňovačku a išiel by som naspäť dovnútra. Poviem vám len, že to je vymyslené. Všade používajú tých istých svedkov. Napríklad s Gorilom, ktorého vraždu mi pripisujú, som bol kamarát. My sme si v živote neublížili. Poznali sme sa, a keď prišiel z basy, tak som mu dal robotu,“ reagoval Salinger na otázky týkajúce sa vraždy bieleho koňa Milana Lichého a mafiánskeho bosa Milana Holáňa, prezývaného Gorila. Oba prípady sa aktuálne pojednávajú na Okresnom súde v Žiline a v krátkom čase sa očakáva záverečný verdikt.