O zakázanie či obmedzenie predaja v čase štátnych sviatkov, ale aj nedieľ sa na Slovensku hovorí už dlho. Podľa nového návrhu by mali byť obchody zatvorené počas všetkých štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja na Slovensku. Pre zamestnancov v maloobchode by to znamenalo o dvanásť dní voľna viac - dnes ho majú 3,5 dňa.

Taká je aspoň predstava koaličných poslancov Jána Podmanického a Mariána Kéryho (obaja Smer-SD), ktorý návrh predložili. Zhodla sa na ňom aj tripartita, čiže predstavitelia vlády, odborov a zamestnávateľov. Na včerajšom rokovaní návrh odsúhlasili.

Nedozrel čas

„Dnes už máme na Slovensku 3,5 dňa, kedy je obmedzený maloobchodný predaj. Je to Štedrý deň od 12. hodiny, Prvý sviatok vianočný, Nový rok a Veľkonočná nedeľa. Tento okruh rozširujeme o ďalších 12 dní. Sú to všetky štátne sviatky a všetky dni pracovného pokoja s výnimkou nedieľ,“ vysvetlil po rokovaní predsedníctva tripartity Podmanický.

Poslanec Ján Podmanický (Smer): Podľa jeho návrhu majú byť počas všetkých štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja na Slovensku obchody zatvorené.
Poslanec Ján Podmanický (Smer): Podľa jeho návrhu majú byť počas všetkých štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja na Slovensku obchody zatvorené.
Zdroj: Pavol Konštiak

Poslanec Ján Podmanický (Smer): Spoluautor návrhu. Foto: Pavol Konštiak

Zmeny by sa však nemali dotknúť živnostníkov, čerpacích staníc či hotelov. Novela by mala byť predložená na februárovú schôdzu parlamentu a začať by mala platiť od 1. mája tohto roka. Na diskusiu o zatvorení predajní v nedeľu, však údajne ešte čas nedozrel.

„Nastal čas, aby sme vyšli v ústrety státisícom mužov a žien, ktorí pracujú v tomto sektore obchodu, ktorí si zaslúžia, aby boli viac so svojimi rodinami,“ tvrdí Podmanický. „Práca v maloobchode nie je práca, ktorá má charakter nepretržitej činnosti, bez ktorej by sa zastavil štát.“

O nás bez nás

Analytik agentúry pre prieskum trhu Terno Ľubomír Drahovský je však presvedčený, že navrhované zatvorenie obchodov spôsobí mnohým kupujúcim problémy. Okrem toho, že sa oklieštia možnosti nákupu pre ľudí, takéto rozhodnutie považuje za jednostranné - nikto sa totiž nepýtal na názor spotrebiteľov a zamestnancov v obchode.

Pokladníci: Nikto sa ich na názor nepýtal. Sviatky pre nich pritom znamenajú privyrobenie.
Pokladníci: Nikto sa ich na názor nepýtal. Sviatky pre nich pritom znamenajú privyrobenie.
Zdroj: ILUSTRAČNÉ-Július Dubravay, Plus JEDEN DEŇ

Pokladníci: Nikto sa ich na názor nepýtal. Sviatky pre nich pritom znamenajú privyrobenie. Foto: Plus JEDEN Deň

„Pred takýmito rozhodnutiami by sa mal urobiť prieskum názorov spotrebiteľov, ale aj zamestnancov maloobchodných prevádzok,“ zdôraznil. Mnohí zamestnanci obchodu si totiž podľa neho vzhľadom na nízku mzdu radi privyrábajú cez sviatky. Vtedy si totiž príplatkami môžu prilepšiť.

V mnohých iných a menej dôležitých veciach sa podľa Drahovského robia prieskumy, tak prečo nie aj v takomto prípade. „Je to dôležitá vec, ktorá sa týka veľkého počtu ľudí,“ dodal analytik.

Pumpy s potravinami

Argument, že aj v zahraničí sú obchody zatvorené počas sviatkov a nedieľ, má však podľa neho aj druhú stranu mince. A teda, že v zahraničí sú čerpacie stanice veľmi dobre zásobené potravinárskym tovarom. Slúžia tak podľa Drahovského ľuďom, ktorí si potrebujú akútne nakúpiť. „U nás nie je taká situácia, okrem možno Bratislavy,“ dodal. Že to je za premrštené, niekoľkonásobné ceny, je už druhá vec.

Ani navrhovanú výnimku z tohto pravidla pre živnostníkov nepovažuje za najšťastnejšiu. „Tým, že sa navrhuje, aby živnostníci mohli mať otvorené prevádzky počas sviatkov, sa vytvára nerovnovážna pozícia na trhu,“ doplnil analytik.

Nákupy cez sviatky minulosťou: Ak prejde nový návrh z dielne smeráckych poslancov, budú obchody zatvorené 15,5 dňa v roku.
Nákupy cez sviatky minulosťou: Ak prejde nový návrh z dielne smeráckych poslancov, budú obchody zatvorené 15,5 dňa v roku.
Zdroj: archív

Nákupy cez sviatky minulosťou: Ak prejde nový návrh z dielne smeráckych poslancov, budú obchody zatvorené 15,5 dňa v roku. Foto: Archív

Ženy matky si to zaslúžia

Je viac ako pravdepodobné, že návrh v parlamente nakoniec prejde, keďže ide o koaličnú vec, navyše má podporu aj v hnutí Sme rodina. V duchu názvu hnutia to potvrdil jeho predseda Boris Kollár. „Cítime spoločenský tlak na zatvorenie obchodov. Ženy, matky si to zaslúžia. Z pohľadu rodín je to dobrý krok,“ prihrial si politickú polievočku.

KDH si naopak v duchu svojich tradícií myslí o návrhu svoje. „Európa je postavená na židovsko-kresťanskom civilizačnom základe. Tento návrh ide mimo civilizačný základ Európy,“ povedal predseda KDH Alojz Hlina s tým, že podľa tejto tradície má byť dňom odpočinku siedmy deň v týždni, nie arbitrárne určený voľný deň, napríklad 1. máj.

„Možno to súvisí s typológiou toho, kto to predkladá,“ pokračoval Hlina. „Keď dokážu siedmy deň oddychovať v Nemecku, Rakúsku, Francúzku a Taliansku, a neskrachujú, prečo by sme to nezvládli aj my?“

„Vláda pravdepodobne musela ustúpiť nejakým podnikateľským lobby. Pre podnikateľov je výhodnejšie mať na Slovensku 15 dní zatvorené prevádzky ako 53 dní,“ povedal Andrej Klapica (KDH) na margo toho, že obchody majú byť zatvorené počas sviatkov a nie v nedele.

Anketa

Ste za to, aby boli obchody počas sviatkov zatvorené?

Áno, návrh sa mi pozdáva. 50% Nie, zamestnanci si predsa počas sviatkov môžu privyrobiť. 34% Radšej by som prijal/a, keby boli obchody zatvorené v nedeľu. 16%Celkový počet hlasujúcich: 325