Prípad, aký nemá na Slovensku obdobu. Financie uložené v rezervnom fonde obce Šarišské Michaľany určené na investičné akcie sa z pokladnice vyparili za pár mesiacov roka 2020. Spolu suma takmer 1,3 milióna eur putovala z účtu samosprávy do vrecka internetovej veštkyne či, presnejšie, skončili u muža, ktorý sa za jasnovidku vydával. Psychicky labilná účtovníčka Zuzana C. sa prostredníctvom mystických a ezoterických rituálov snažila vyriešiť svoje osobné problémy. „Výsledkom takéhoto hospodárenia bývalého vedenia je historicky najväčšia sprenevera v dejinách samosprávy,“ upozorňuje nový poslanec obecného zastupiteľstva Tomáš Koziak.

Vybielená kasička

Kauza sa prevalila po tom, čo bývalému starostovi obce Jozefovi Mačovi prišli upomienky za faktúry, o ktorých si myslel, že už sú zaplatené. Nezrovnalosti začali na úrade preverovať a nestíhali sa diviť. Viaceré obecné kontá - napríklad účet rezervného fondu či fondové účty určené na investície - boli vybrakované. „Nelegálne prevody urobila bývalá účtovníčka, ktorá peniaze posielala na osem rôznych účtov patriacich osobám zo západného Slovenska,“ vysvetlil vtedy médiám Mačo. So zamestnankyňou rozviazali pracovný pomer a podali na ňu trestné oznámenie.
Ešte väčšie prekvapenie nastalo, keď počas súdneho procesu vyšlo najavo, na čo vlastne exúčtovníčka potrebovala vyše milióna eur. Neboli to nehnuteľnosti, autá ani šperky. Nič materiálne, Zuzana investovala odcudzené peniaze do duchovnej sféry, konkrétne na veštecké služby.

Za peniaze si dala od online veštkyne vykladať karty či vykonať na diaľku očistné rituály pálením sviečok, aby sa darilo jej a rodine. Sumy za ezoterické služby sa postupne vyšplhali až do astronomických výšok a účtovníčka si nabrala pôžičky za desaťtisíce eur. Po čase na ňu začala v online komunikácii jasnovidka vyvíjať psychický nátlak a vyhrážať sa jej. A preto keď sa jej minuli aj tieto prostriedky, použila na platby financie z obecnej kasy Šarišských Michalian. Za pár mesiacov sa takto z obecnej kasy stratilo 1,3 milióna eur. Súd na základe znaleckého posudku však rozhodol, že Zuzana nebola pre nepríčetnosť v tom čase trestne zodpovedná, a zbavil ju obvinenia. V prípade už vystupuje ako svedkyňa. Zato Andrej Semely z Myjavy, ktorý sa mal vydávať za veštkyňu, je obžalovaný z podvodu.

Práca v Prešove?

Starosta Šarišských Michalian Ondrej Kušnirík vraví, že odborné renomé účtovníčky doteraz nikto nespochybňuje. Po nástupe do funkcie však zlepšil kontrolu. „Keď som prezval úrad a bankové účty, tak som si nastavil notifikácie do telefónu. Ako štatutár vidím všetky transakcie. Trúfnem si povedať, že sa to u nás už nikdy nestane.“ Mrzí ho, že sa z prípadu spravilo také haló a zasypalo ho množstvo telefonátov od starostov zo Slovenska. „Mali sme smolu. Stavím sa, že v mnohých iných samosprávach starosta nesedí na internetbankingu a neskroluje si transakcie každé dva dni ani každý týždeň, ba ani každý mesiac. Musí existovať aj nejaká miera dôvery, ináč by všetko musel robiť sám. Po našom prípade viacerí zbystrili, ale po vojne je každý general,“ uzavrel.

Miestnych aféra okolo veštkyne poriadne dožrala a pýtajú sa, ako sa to mohlo vôbec stať. „Je to hanba pre obec. Teraz sme celému okoliu na smiech. Absolútne zlyhala kontrolná činnosť na obecnom úrade. Za tie peniaze mohli byť nové cesty, chodníky či detské ihriská. Nechápem, ako sa také niečo mohlo dopustiť,“ hovorí nám muž stojaci pred dedinským obchodom. „Je to na zaplakanie. Ale čo urobíte, keď sú tam na to kompetentní a tí to domrvili. Nado mnou je v robote kontrola, aj nad touto pracovníčkou mala byť. Ale asi nebola najlepšia,“ doplnila ho Lucia, ktorá si myslí, že peniaze do rozpočtu sa už nikdy nevrátia. „To sú bájky, čo sa hovorí o veštkyni, tomu neverím. Tam sú iné ťahy,“ hovorí miestna žena.

FOTO V GALÉRII

Účtovníčka Zuzana bývala v susednej obci, no aj v Šarišských Michaľanoch mala blízkych. Žena, ktorá ju pozná, no nechce byť menovaná, tvrdí, že nemôže byť žiadnej reči o simulácii a Zuzana je na tom skutočne stále veľmi zle. „Je úplne mimo a veľmi zle to celé znáša. Dokonca je v takom stave, že sa nedokáže starať ani o svoje deti, ktoré zverila starým rodičom.“ Na druhej strane tvrdí, že sa jej už podarilo nájsť si novú prácu. „Robí v Prešove, chodí tam vypomáhať ako účtovníčka,“ dodala.