Názor verzus vychvaľovanie zločineckých režimov? Sloboda slova verzus voľnosť pre extrémistov? Poslanca Ľuboša Blahu, ktorý sa sám označuje za marxistu a akéhosi bojovníka za ľavicové názory, obvinila polícia z popierania zločinov politických režimov. Trestné oznámenie na neho podala europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová za jeho status, kde napísal, že komunisti v skutočnosti vyčistili krajinu od oligarchov a mafiánov. Nie je to prvý Blahov problém s políciou. Už pred časom začala NAKA stíhanie aj za ďalší post uverejnený na jeho profile.

Problémové meme

Ľuboš Blaha si zarobil na problém ešte v polovici novembra minulého roku. Uverejnil totiž meme zo satirickej stránky a dopísal k nemu svoj komentár. Meme zobrazovalo prezidentku Zuzanu Čaputovú s kahancom a nápis: Žime tak, aby Martin Šmíd nezomrel nadarmo. Ide o „žart“ narážajúci na fámu o zabitom študentovi počas protestov v roku 1989. Pripisuje sa ŠtB. Blaha meme zverejnil s textom: „Ono to totiž vystihuje celú tú faloš a liberálne klamstvá o vraždiacich komunistoch a nevinných obetiach. V skutočnosti komunisti pomáhali ľuďom, vyčistili Česko-Slovensko od mafiánov a oligarchov a nie, žiaden Šmíd nezomrel...“Ešte dodal urážku na adresu prezidentky a Nežnú revolúciu označil za prvý zo série majdanov v Európe.

Toto podľa aktivistov a europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej prekročilo medze zákona a podali preto trestné oznámenie. Vyšetrovateľ pred pár dňami Blahu obvinil z trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti.

FOTO Ľuboša Blahu a aj snímky z posledného snemu strany SMER-SD nájdete v GALÉRII >>

Ideopolícia?

Nie je to však jediný Blahov problém na sociálnej sieti. Trestné stíhanie začala ešte v januári polícia aj v prípade inej fotografie zverejnenej na Blahovom profile. Je na nej s Robertom Ficom a v ruke drží červenú hviezdu s kosákom a kladivom, ktorú vraj ako darček dostal od straníckeho šéfa. Stíhanie bolo vedené zatiaľ len vo veci pre zločin rozširovania extrémistického materiálu v súbehu s prečinom prejavu sympatie k hnutiu, smerujúcemu k potlačeniu zá­kladných práv a slobôd.

Napriek tomu Blaha na svoju obranu tvrdí, že súčasné obvinenie je politické. „Považujem to za smiešne, ak mne vyčítajú, že obhajujem 50. roky, ak sa sami správajú tým spôsobom, aký bol typický pre stalinistov v 50. rokoch,“ tvrdí Blaha, ktorý má vraj vážne podozrenie, že sa polícia snaží vyhovieť politickému nátlaku, a tak ho obvinila, aby sa nedostala do nemilosti vládnej moci. „V tomto obvinení som sa dočítal, že komunizmus je zločinecká ideológia, podľa príslušníka ideopolície,“napáda Blaha mužov zákona. Pritom dodáva, že paragraf, podľa ktorého ho obvinili, hovorí „o takzvaných zločinoch bývalého režimu a je veľmi voľne naštylizovaný“.Blaha tiež dodáva, že ho do trestného zákona pridala vláda Ivety Radičovej. Zabudol dodať, že po nej dlhé roky vládol Smer a trestný zákon mohol šmahom ruky meniť. Bráni sa tým, že je presvedčený, že bývalý režim robil mnohé zlé veci a mnohé dobré veci.

ĽUBOŠ BLAHA Sám sa označuje za marxistu a je kontroverzný. Poslanci ho niekoľkokrát nechceli zvoliť za šéfa ľudskoprávneho výboru.
ĽUBOŠ BLAHA Sám sa označuje za marxistu a je kontroverzný. Poslanci ho niekoľkokrát nechceli zvoliť za šéfa ľudskoprávneho výboru.
Zdroj: Jaroslav Novák

Môže byť extrémistický

Blaha si za svojho obhajcu, s ktorým chce proti obvineniu podať sťažnosť, vybral Roberta Kaliňáka. Ten sa oháňa najmä slobodou prejavu, ktorá je podľa neho viac chránená, ak ide o politický prejav. Podľa Kaliňáka je však obvinenie aj veľmi povrchné a má formálne nedostatky. Napríklad v ňom nie je bližšie identifikované, ktoré zločiny Blaha popieral.

„Ak bude extrémizmus chápaný ako antitéza demokratického ústavného štátu, tak tento status napĺňa niektoré znaky extrémizmu. Jeho celkové vyznenie totiž na mňa pôsobí ako relativizácia zločinov komunistického extrémizmu,“ myslí si profesor Miroslav Mareš z brnianskej Masarykovej univerzity, odborník na pravicový aj ľavicový extrémizmus. „Autor statusu síce uznáva, že komunisti urobili veľa chýb, a nenabáda priamo k nastoleniu nedemokratického režimu či použitiu nezákonných prostriedkov, ale za typickú obeť komunizmu označuje Martina Šmída. Správa o smrti človeka s týmto menom v roku 1989 bola nepravdivá. Tým je naznačené, že typické obete komunizmu sú vymyslené. To pritom nie je pravda, komunizmus má na svedomí mnoho miliónov ľudských životov a tie nie sú vymyslené. V celkovom kontexte tak status môže byť chápaný ako extrémistický.“

FOTO Ľuboša Blahu a aj snímky z posledného snemu strany SMER-SD nájdete v GALÉRII >>

Ochrana demokracie

Poslanec a najnovšie aj podpredseda Smeru Blaha tvrdí, že jeho stíhanie je motivované politicky. Kaliňák zas dodáva, že ide o návrat do totality. Profesor Mareš má aj k takejto interpretácii výhrady. „Obmedzenie slobody prejavu nie je a priori znakom diktatúry. Režimy tak­zvanej brániacej sa či militantnej demokracie sú založené na obmedzovaní slobody prejavu pre tých, ktorí sa snažia o nastolenie diktatúry. Režimy s takouto formou ochrany demokracie väčšina politológov chápe ako demokratické,“ vysvetľuje. Ako dodáva, sám je priaznivcom tradičného modelu tolerantnej demokracie s pomerne veľkou slobodou prejavu, no re­špektuje, že slovenské zákony sú výsledkom demokratického procesu prijímania práva na Slovensku a vplyvu európskeho a medzinárodného práva. Aký je jeho názor na Ľuboša Blahu? „Nemám čas študovať celý profil Ľuboša Blahu, niektoré jeho statusy z minulosti z môjho pohľadu spadali do kategórie ľavicového extrémizmu, zvlášť, keď sa týkali obhajoby ľavicovo extrémistických režimov a hnutí“.

Skončil by ako Horáková?

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova Blaha produkuje intelektuálny odpad, ktorý je motivovaný politikou. „Keby to písal niekomu v súkromnej komunikácii, tak dobre, nikto mu nezakazuje mať názory, aké má. Ale on to púšťa do verejného obehu. Zhoršuje spoločenskú atmosféru, útočí na ľudí, uráža. A podľa mňa aj vyvoláva nenávisť voči skupinám, nielen jednotlivcom,“ upozorňuje Mesežnikov. „Je veľmi toxický a má podľa mňa na svedomí značnú časť toho marazmu, ktorý tu máme. A je spoluzodpovedný za vládnutie strany, ktorá spôsobila prenikanie mafie priamo do výkonnej moci.“

ZMENIL NÁZORY Kedysi sa Blaha zúčastňoval na Dúhových pridoch, dnes nemá na liberalizmus, teda filozofiu vyzdvihujúcu slobodu jednotlivca, pekné meno.
ZMENIL NÁZORY Kedysi sa Blaha zúčastňoval na Dúhových pridoch, dnes nemá na liberalizmus, teda filozofiu vyzdvihujúcu slobodu jednotlivca, pekné meno.
Zdroj: ARCHÍV

Aj keď sa teraz Blaha oháňa demokraciou a slobodou prejavu, v časoch, ktoré obhajuje, by asi s kritickým názorom veľmi nepochodil. „Ak by sme pustili uzdu fantázii a preniesli sa do obdobia komunistickej diktatúry, potom by vami spomínaný pán, ak by hlásal podobné názory na KSČ, prípadne KSS, ktorými dnes kritizuje svojsky ponímaný ‚liberalizmus‘, s najväčšou pravdepodobnosťou skončil buď ako Milada Horáková a desiatky ďalších obetí justičných vrážd, alebo v lepšom prípade ako ‚buržoázny nacionalista‘, či iný nepriateľ vtedajšieho štátneho zriadenia,“ myslí si Dušan Segeš, ktorý sa ako historik venuje dejinám 20. storočia či politickému exilu po 2. svetovej vojne.

Urážky Nicholsonovej

Ľuboš Blaha bol veľmi rozhorčený aj z oznamovateľky, europoslankyne za SaS Ďuriš Nicholsonovej. Útočil na jej vzdelanie, keďže ona nemá vysokú školu. A tiež ju prirovnal k prokurátorovi Urválkovi. „Vôbec ma nezaujíma, že ma uráža. Pre mňa je pán Blaha celý irelevantný a ak to on berie osobne, je to jeho problém. Je pod moju úroveň,“ reaguje však europoslankyňa.

Blahu, ktorý na tlačovej besede ukazoval knihy, ktorých je autorom, už vlani vyzvalo vedenie Slovenskej akadémie vied, aby zvážil svoje ďalšie pôsobenie v tejto inštitúcii. A pred mesiacom vydala akadémia stanovisko k etickému kódexu pre členov vo verejných funkciách. „Sloboda prejavu nie je absolútnym právom. Z dobrých dôvodov ju obmedzujú rôzne typy predpisov. Napríklad, ak prejavom dochádza k veľmi vážnej forme zásahu do demokratických hodnôt vrátane ľudských práv, taký prejav postihuje Trestný zákon. Niektoré vyjadrenia sa dokonca ani nepovažujú za realizáciu slobody prejavu, ale za jej zneužitie, a ako také nie sú chránené,“píše predseda etickej komisie akadémie Róbert Karul.

FOTO Ľuboša Blahu a aj snímky z posledného snemu strany SMER-SD nájdete v GALÉRII >>