Vytrhol ich zo života a im blízkym zanechal len bolesť. Dve z troch obetí tragickej dopravnej nehody, ktorá sa stala minulý piatok (10. februára) v centre Košíc, dnes (16. februára) pochovali. So Soňou Andruchovou (+59) a Zdenkou Kažimírovou (+67) sa lúčili stovky ľudí.

"Bola to večná optimistka, odišiel mimoriadny človek," opísal Zdenku ceremoniár na pohrebe. Jej milovaný manžel, blízki aj priatelia mali v očiach slzy. Ťažko sa totiž chápe, ako násilne bola vytrhnutá zo života. Zdenka, napriek tomu, že už bola dôchodkyňa, bola veľmi aktívna a činorodá. Už na penzii sa naučila nemecky a išla si privyrábať ako opatrovateľka seniorov do Rakúska. Tí ju vďaka jej milej povahe, neustálemu úsmevu, ale aj kuchárskemu umeniu doslova zbožňovali. Do budúcnosti mala ešte veľa plánov, no rýchlo rútiace sa BMW ich všetky zničilo. "Bola svetielkom našich duší, bude v našich spomienkach naveky," dodal ceremoniár.

V rovnaký deň sa lúčili pozostalí aj s ďalšou obeťou desivej nehody, Soňou Andruchovou (+59). Prišlo ich tak veľa, že doslova zaplnili cintorín. Pani Andruchová pracovala na právnom oddelení riaditeľstva železníc v Košiciach. "To, čo postretlo moju rodinu je dôkazom, že náš život sa môže obrátiť naruby z minúty na minútu," povedal nám jej manžel Vladimír. Ten prezradil, že deň pred tragédiou bola jeho žena nesvoja. '"Dačo sa stane, neviem čo, ale cítim to..., povedala. Nepripisovali sme vtedy týmto slovám význam. Dnes už viem, že bolo to  strašné, ale, bohužiaľ, pravdivé proroctvo," poznamenal Vladimír. Tomu hroznú správu oznámili z nemocnice, kam jeho vtedy ťažko zranenú lásku, s ktorou prežil 30 rokov, previezli.

Traja mŕtvi

Modré BMW X 5, ktoré šoféroval podnikateľ s nehnuteľnosťami Ivan Molnár, išlo po Gorkého ulici k Štefánikovej. Z doposiaľ neznámych príčin prešlo do protismeru kde narazilo Škody Fabia, ktoré v smere od Štefánikovej šoféroval Košičan Peter Mikita († 64). Po zrážke skončila Fabia v zábradlí pri zastávke mestskej hromadnej dopravy, no BMW začalo nekontrolovateľne rotovať smerom k Štefánikovej ulici. V tom čase po priechode pre chodcov, od Hutníckej k Hviezdoslavovej, kráčali tri chodkyne. BMW ich zachytilo. Auto následne nabúralo do vozidla značky Peugeot. Jeho vodička dávala prednosť chodcom. BMW sa odtrhlo ľavé predné koleso. Chodkyňa Zdenka Kažimírová († 67) zomrela na mieste. Druhá z chodkýň, Soňa Andruchová († 59) po prevoze do nemocnice svojim zraneniam taktiež podľahla. Tretia žena (61), ktorú auto zachytilo mala väčšie šťastie, a zranila sa ľahko.

Bráni sa záchvatom

Na videu, ktoré koluje po sociálnych sieťach a bolo nahraté tesne po nehode, ešte pred príchodom záchranárov, je vidno, ako vodič bavoráku zmätene chodí okolo auta. Svedkovia a okoloidúci mu kázali sadnúť si do auta. "Pane, sadnite si, ste v šoku," upokojuje ho jeden z ľudí. Ďalší zatiaľ dávali prvú pomoc zraneným chodkyniam. Šoféra Ivana Molnára vzal neskôr súd do väzby. On tvrdí, že mal počas šoférovania epileptický záchvat. Znalec z oblasti dopravy zatiaľ potvrdil, že vozidlo vysoko prekročilo najvyššiu povolenú rýchlosť v úseku.