Obhajkyňa Aleny Zsuzsovej Júlia Vestenická navrhla senátu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), aby oslobodil jej klientku spod obžaloby vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Navrhla tiež vypočuť Lászloá Krecsíka, Borisa Gatiala a Dušana Kracinu, čím sa pripojila k teórii o maďarskej stope vo veci vraždy novinára.

Pracovné povolenia

Krecsík mal predať Zoltánovi Andruskóovi zbraň na vraždu novinára. Gatial je podnikateľ, o ktorom vypovedal, že korumpoval exministra práce Jána Richtera a exministerku vnútra Denisu Sakovú v súvislosti s vybavovaním pracovných povolení pre cudzincov. Kracina zas podľa Andruskóa zháňal v Maďarsku bieleho koňa, ktorý by sa k vražde novinára priznal.

Vestenická rovnako ako obhajca Mariana Kočnera Marek Para spochybňovala Andruskóovu výpoveď. Takisto kritizovala i zmenu jeho procesného postavenia z obvineného na svedka, čo znemožnilo konfrontovať jeho predchádzajúce výpovede z vyšetrovania. Vestenická tiež upozornila na údajné kopírovanie jeho výpovedí policajtmi, čo majú dokazovať rovnaké preklepy v zápisniciach.

Najtoxickejšia vec

Vo vzťahu k motívu na vraždu si obhajkyňa myslí, že došlo k opomenutiu skutočností viažucich sa k práci Kuciaka. Ako príklad uviedla výpoveď šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petra Bárdyho, ktorý pred vyšetrovateľom označil Kuciakovu prácu o Vadalovcoch za "najtoxickejšiu vec, na ktorej pracoval jeden a pol roka". Na súde sa však podľa Vestenickej sústredil len na obžalovaného Kočnera.

Vestenická sa tiež venovala telefonátu medzi Kuciakom a Kočnerom. Odmieta, že by šlo o vyhrážky, a tvrdí, že Kočner sa iba novinára pýtal, ako by sa mu páčilo, keby zisťoval informácie o jeho rodine. To, že by sa Kuciakovi venoval špeciálne a správal sa k nemu inak ako k ostatným novinárom, podľa nej spochybňuje aj záznam z tlačovej konferencie, ktorý sa prehrával na súde.

O zuboch

Odmietla aj šifry v komunikácii cez aplikáciu Threema, ktoré našli prokurátor a splnomocnenci poškodených. "Alena Zsuzsová komunikovala o zuboch aj pol roka po skutku, keď bol Marian Kočner už vo väzbe," tvrdí Vestenická.

Údaje zo staníc telekomunikačných operátorov tiež podľa nej nedokazujú, že sa Kočner so Zsuzsovou deň po vražde novinára stretli z dôvodu vyplatenia peňazí, ako tvrdí obžaloba. Konštatovanie kriminalistu z oblasti IT Dušana Mikulaja, že sa mohli stretnúť, nepovažuje za dostatočné. Rovnako argumentovala tvrdením banky, že si Kočner nevybral deň po vražde peniaze.

"Je nesporné, že prokuratúra neuniesla dôkazné bremeno," myslí si obhajkyňa a navrhla Zsuzsovú spod obžaloby v celom rozsahu oslobodiť. Po jej záverečnej reči prednáša obhajkyňa Tomáša Szabóa Ivana Kochanská.

FOTO z procesu v GALÉRII