Šokujúca smrť mladého, iba dvadsaťdeväťročného mestského poslanca a advokáta Marka Rakovského nemá na Slovensku obdobu. Za bieleho dňa tesne pred deviatou hodinou dopoludnia v júli 2013 na Štefánikovej ulici v Žiari nad Hronom, iba pár metrov od základnej školy, vybuchol Volkswagen Passat, ktorý Marek šoféroval. O tejto strašnej vražde teraz rozhoduje Špecializovaný trestný súd. Z nastraženia výbušniny je obžalovaný tridsaťštyriročný Peter P. Kto si vraždu objednal, sa polícii zatiaľ nepodarilo zistiť.

Pohľad len pre silné nátury

Páchateľ takmer dokonale odhadol množstvo trhaviny, výbuch doslova rozmetal auto. Poslanec utrpel rozsiahle devastačné poranenia, ktorým na mieste podľahol. Nálož bola umiestnená na spodnej časti auta pod sedadlom vodiča. Podľa očitých svedkov auto najprv nadhodilo, vyšľahli z neho plamene, prešlo ešte asi päťdesiat metrov a zastavilo na trávniku blízko základnej školy. Po výbuchu zostala v sedadle vodiča diera. Trosky auta rozmetalo do vzdialenosti desať metrov. Na miesto okamžite vyrazili hasiči, no mužovi v aute už nebolo pomoci. Na mieste vodiča sa našlo len obhorené telo poslanca.

Ľudia, ktorí sa nachádzali v čase výbuchu blízko pri horiacom poslancovom aute a utekali mu na pomoc, na ten deň v živote nezabudnú. Pohľad, ktorý sa im naskytol, bol len pre silné nátury. Spomínajú, že poslancovo telo výbušnina doslova roztrhala. V okamihu bolo jasné, že Markovi už niet pomoci. Auto začalo horieť a hrozilo, že vybuchne, pre vlastnú bezpečnosť sa museli odeň vzdialiť. Keď opätovne vzbĺklo, samovoľne sa pohlo. Zastavila ho až lampa.

Priateľka nebohého poslanca si podrobne spomína na posledné hodiny s Markom. Večer pred výbuchom boli na zmrzline, ráno po raňajkách odišiel z bytu, v ktorom spolu bývali, do svojej kancelárie. „Asi o päť minút som začula húkať sanitku a hasičov. Volala som Markovi, či to počul tiež a či nevie, čo sa stalo. Už som sa nedovolala. Ozvala sa len odkazová služba,“ povedala zronená Denisa.

OBŽALOVANÝ PETER P. Nosieval tričko s nápisom Pyrotechnik.
OBŽALOVANÝ PETER P. Nosieval tričko s nápisom Pyrotechnik.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Prečo sa to stalo, si nevie dodnes vysvetliť ani Denisa, ani zdrvení Markovi rodičia. Nič zvláštne si na jeho správaní nevšimli. Tragickú smrť svojho syna nesú aj po rokoch veľmi ťažko. Advokátka rodiny Eva Mišíková hovorí, že smrť syna i prebiehajúci súd sú pre nich mimoriadne traumatizujúca udalosť.

Polícia roky tápala

Polícii sa roky nedarilo odhaliť pozadie tohto ohavného zločinu a nájsť páchateľa. Vyšetrovateľ Národnej protizločineckej jednotky vo februári 2017 trestné stíhanie takmer po štyroch rokoch prerušil. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR vtedy vysvetlila, že „sa doposiaľ vykonanými procesnými úkonmi trestného konania nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vzniesť obvinenie proti určitej osobe“. Zvrat v prípade ako vystrihnutom z mafiánskych filmov nastal až v roku 2018. Dlhých päť rokov po vražde zadržali elitní policajti počas akcie Tornádo mladíka z Veľkého Krtíša. Peter P. je obžalovaný z úkladnej vraždy poslanca na základe výpovede utajených svedkov, pachovej stopy z miesta činu a množstva nepriamych dôkazov. Vyšetrovací spis má vyše 4 300 strán a v prípade dokázania viny hrozí Petrovi P. trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie.

Neviniatko nie je

Peter P. vinu na brutálnej vražde od začiatku popiera. Na hlavnom pojednávaní v decembri 2019 uviedol, že nebohého poslanca vôbec nepoznal. „Jeho meno som počul iba v správach, keď už bol zavraždený. Odmietam, že by som sa niekedy ocitol na adrese, kde pána Rakovského zavraždili,“vypovedal na súde. Odmietol dohodu o vine a treste, opakuje, že je nevinný. Tvrdí, že do zlého svetla ho dostala súhra náhod a s vraždou nemá nič spoločné.

Peter však nie je žiadne neviniatko. V minulosti dostal podmienku za nedovolené ozbrojovanie, odsúdili ho za pytliactvo. V roku 2018 ho polícia obvinila zo zosnovania ďalšieho výbuchu. V roku 2014 údajne zadovážil ruský granát a aktivovaný ho hodil do dvora súkromnej firmy v Detve. V tomto prípade ešte vyšetrovanie pokračuje.

Utajení svedkovia

Z nastraženia výbušného systému vraj Petra P. usvedčila osoba pod krycím menom Strom. Tá si spomína, ako sa na stretnutí viacerých osôb, ktoré v živote kde-čo „vyparatili“,Peter vyjadril, že pred rokmi vyhodil nejaké auto do vzduchu: „Povedal, že dvaja komplici ho vzali takmer s kilogramovou výbušninou do mesta a tam ho vysadili rovno pred autom, kde výbušninu uložil. Doplnil, že auto potom tak jeb.., že to bolo počuť v celom meste.“

O obvinenom Petrovi ešte doplnil, že má vzťah k výbušninám i zbraniam, že je technicky zdatný a často sa naňho obracajú osoby s nie najlepšou povesťou s rôznymi objednávkami. Takýmito aktivitami si rád privyrobí, lebo jeho finančná situácia nie je ružová.

Ďalší utajený svedok vypovedal, že obvinený Peter „je veľmi technicky zručný, so vzťahom k strelným zbraniam i pytliačeniu v lesoch“.

V armádnom sklade

„Obvineného Petra poznám, robil v muničnom sklade. Stretával som ho v podniku Mafík, kde chodil v tričku s nápisom Pyrotechnik,“povedal správca muničného skladu a trhacej jamy vo výcvikovom priestore vojenského útvaru Lešť. Spomenul, že  v tamojšom sklade sa nachádzali rôzne trhaviny i taký typ munície, z ktorej by bolo možné vyhotoviť nástražno-výbušný systém vrátane časových iniciátorov, pri ktorých aktivácii dochádza k detonácii. Doplnil, že na zhotovenie nástražno-výbušného systému nie sú potrebné odborné školenia, všetko sa dá naštudovať na internete. Spúšťač ani nebolo treba vyrábať, držali ho v sklade ako hotový výrobok. V pracovnej zmluve mal Peter určenú prácu v skladoch s muníciou, jej triedenie, vydávanie, inventúry i kontrolu.

MAREK RAKOVSKÝ Zomrel po výbuchu v aute v roku 2013. DIERA V SEDADLE VODIČA Trosky auta rozmetalo do vzdialenosti desať metrov.
MAREK RAKOVSKÝ Zomrel po výbuchu v aute v roku 2013. DIERA V SEDADLE VODIČA Trosky auta rozmetalo do vzdialenosti desať metrov.
Zdroj: ARCHÍV

Iný svedok Petra chválil ako svedomitého a pracovitého človeka, ktorý vykonával funkciu strojníka i hasiča. „Bol fyzicky najlepší i veľmi zručný. V útvare robil so svojím otcom, chcel sa stať profesionálnym požiarnikom.“

Predseda inventarizačnej komisie uviedol, že počas inventúr v rokoch 2012, 2017 i 2018 v muničných skladoch armády sa zistili nezrovnalosti, ktorých príčinou mohli byť chyby v účtovných dokladoch aj zlý výdaj materiálu. Nevylúčil však ani krádež vnútri útvaru, teda vykonanú zamestnancami, ktorí s týmto materiálom prichádzali do styku.

Zrazu zbohatol

Vyšetrovatelia zistili, že v deň výbuchu ani deň pred ním nemal Peter pracovnú zmenu. Na parkovisku, kde stálo poslancovo auto, zaistili jeho pachovú stopu. Polícia preverila aj pohyby na Petrovom účte a zistila, že jeho čistý mesačný príjem ako robotníka v muničnom sklade v roku 2013 bol vo výške 493 eur. V júli 2013 na svoj účet vložil čiastku 2 240 eur.

Od roku 2013 do zatknutia v roku 2018 so svojou družkou na materskej Peter nadobudol postupne trinásť motorových vozidiel, napríklad Opel Astra už desať dní po skutku, Škodu Superb štyri mesiace po skutku a Škodu Octaviu Combi iba sedemnásť dní po skutku.

Podľa advokáta obžalovaného skutočný páchateľ stále behá po slobode. „Dokážeme to,“ vyhlásil Tomáš Rosina. Advokátka rodiny poslanca Rakovského Eva Mišíková je, naopak, presvedčená, že obžaloba stojí na pevnom základe. ˇ

Kto bol Marek Rakovský

Ako advokát bol členom Slovenskej advokátskej komory. Nevenoval sa trestnoprávnym kauzám, zaoberal sa občianskym právom. Do mestského zastupiteľstva v Žiari nad Hronom kandidoval ako nezávislý. Bol predsedom Urbárskeho a pasienkového spoločenstva v Žiari nad Hronom. Poslaneckí kolegovia ho považovali za nekonfliktného a priateľského človeka. Nik si doteraz nevie vysvetliť, prečo mal niekto záujem pripraviť ho o život. Rodina ani priatelia a spolupracovníci si nič nezvyčajné nevšimli. V Žiari nad Hronom na jeho počesť rok po tragédii otvorili multifunkčné ihrisko, ktoré po ňom pomenovali.