Pán Kaliňák, pán Kaliňák, odfoťte sa ešte aj s nami, - kričí staršia pani za poslancom, ktorý rezkým krokom smeruje k výťahom. Pani patrí ku skupinke dôchodcov, ktorí si vyšli na exkurziu do Národnej rady počas poslednej parlamentnej schôdze v roku 2018. „Ako by som mohol odmietnuť,“ zastaví sa s úsmevom exminister a zas sa vráti ku skupinke, ktorej už venoval dobrých desať minút. „My sme z Cerovej, my s vami fotku ešte nemáme,“ vysvetľuje mu pani, že dôchodcovských skupiniek je viacero.

Spoločenský

Keby človek nepoznal „dejiny“ káuz čiernovlasého poslanca, prisahal by, že ide o populárneho politika či, nebodaj, budúceho kandidáta na prezidenta. Exministra presláveného aj obhajobou daňového podvodníka Ladislava Bašternáka babky ešte po­tľapkajú po pleci a utrúsia pár lichôtok. Kaliňák však odísť stále nemôže. Na fotenie ho volajú ďalší návštevníci. Tentoraz žiaci základnej školy.

Poslanec za Smer, ktorý v marci z ministerskej funkcie odstúpil po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a následnom verejnom tlaku, si takto užíva politický dôchodok. Áno, čítate dobre. Médiám nedávno povedal šarmantnú vetu, ktorá nám neprestáva vŕtať v hlave: „Ja už som dôchodca, minimálne politický.“

Na rade sú mladí

„Za viac ako 16 rokov v parlamente a v iných funkciách som urobil nejakým spôsobom veľa práce a pomaly sú na rade mladí,“ vysvetlil 47-ročný politik pohotovo, ako svoj výrok myslel. Vydýchli sme si. Na chvíľu nám napadlo, že narážal na to, že nemá odrobené, ale zarobené. Sila podpredsedu Smeru bola vždy v ochote vysvetľovať, hoci nie vždy to bola v jeho prípade ľahká cesta. „Má úžasnú schopnosť, že svojím úsmevom si vie ľudí získať, aj vás novinárov, vždy bol veľmi ústretový, ale to sa potom skončilo,“ myslí si Monika Beňová.

Voľakedy a dnes: Monika Beňová s ním spoluzakladala Smer. A dnes je skôr jeho kritička.
Zdroj: TASR

Novinárom sa ešte nevyhýba a často ho zastihnete vo vestibule. Na rozdiel od svojho straníckeho šéfa Roberta Fica si Kaliňák na parlamentné chodby zvykol. Nechodí výlučne výťahmi a traktmi, do ktorých smrteľníci nemajú prístup. Bol minister, ale dnes je poslanec. Zmierenie so situáciou mu išlo ľahšie ako Ficovi. Mimochodom, akým poslancom je po deviatich mesiacoch výkonu funkcie Robert Kaliňák?

Poctivý poslanec

„Aktívny som, moja účasť na hlasovaní a iných aktivitách je dostatočná,“ povedal nám Robert Kaliňák, keď sme vyslovili počudovanie nad tým, že sa volený zástupca ľudu, ktorý má v náplni práce oduševnene zastávať záujmy občanov, označuje za politického dôchodcu. „Ale nemôžete to porovnať s výkonnou politikou, preto je to forma politického dôchodku,“ uisťuje tých, ktorí ho krúžkovali v roku 2016 na volebných hárkoch.

A čo parlamentné štatistiky? Odzrkadľujú vlastný pocit v prípade Kaliňákovej aktivity? V rozprave vystúpil doteraz len jediný raz. Druhýkrát sa na jeho slová čakalo počas odvolávania Andreja Danka. Svoje vystúpenie však akosi nestihol. Zato poslanca Kaliňáka počuť relatívne často v reakciách na vystúpenia kolegov. Faktických poznámok v jeho podaní sme od konca marca zaregistrovali desať. Kaliňák patrí medzi navrhovateľov jedného zákona. Na konte má, tiež v počte jeden, zahraničnú cestu. V júni cestoval na Balaton, aby si v tíme kapitána Andreja Danka zahral futbal proti parlamentným „vyslancom“ z krajín Vyšehradskej štvorky. Aká je účasť na hlasovaniach, ktorú sám zhodnotil ako dostatočnú? Z 1 010 chýbal len na 41. Slušné.

Prezident či podnikateľ?

Kaliňák sa hrdí tým, že nepoľavuje v čase, keď parlament nezasadá. „Vtedy sa venujem politickej práci a stále je čo robiť aj v Smere,“ vraví. Priznáva však, že ministerstvo vnútra mu chýba. O tom, či trojnásobnému ministrovi zostali ešte nejaké politické ambície, nehovorí. „Keď prijmem nejaké rozhodnutie ohľadom svojej politickej budúcnosti, budem vás určite informovať, aké mám zámery,“ odpovedá na otázku, či premýšľa, že bude kandidovať do parlamentu v roku 2020, alebo skôr osvieži právnický titul, či skapínajúce podnikanie.

To, že exminister má viac času, odkedy jeho ranná cesta nesmeruje namiesto nábrežia k hradnému vŕšku, vidieť aj na jeho sociálnych sieťach. Video z posilňovne, vyznanie manželke k desiatemu výročiu svadby, dovolenkové zábery s rozkošnými synmi, želanie ku Dňu matiek a k začiatku adventu. Možno vážne, možno s humorom odpovedal Kaliňák na otázku, či bude kandidovať v prezidentských voľbách. „Mám taký motív, že keby pán Kiska kandidoval, rád by som s ním šiel do televízneho duelu, pretože on sa dosť bojí,“ povedal. Tak­že ak by chcel súčasný prezident obhájiť mandát, Kaliňák by kandidovať chcel. „Ťažko si vôbec predstaviť, že tá kontroverzná osoba by kandidovala a mohla byť úspešná,“ myslí si politologička Aneta Világi.

Hrdličky: O Kaliňákovi sa vždy hovorilo ako o Ficovej dvojke. Dnes sú obaja „len“ poslanci, hoci ich výkon je dosť odlišný.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Kauzy ako bumerang

„Je milý, naozaj sympatický,“ vraví žiačka, ktorá si vezme z výletu do Bratislavy foto s Kaliňákom ako suvenír. Podľa toho, ako poslanca za Smer berú niektorí ľudia, šance by možno mal. Samozrejme, keby sa kauzy, ako je podozrivý konkurz Kovošrotu, Hedviga Malinová, bitka Rómov v Moldave, Bašternák, únos Vietnamca, stále nevracali ako bumerang. Hoci Kaliňák by chcel dať za nimi bodku.

„Prepáčte, ale on je platený za to, že je minister, nie obchodník,“ nešetrila ho po prepuknutí kauzy obchodovanie s Bašternákom jeho kolegyňa Monika Beňová. Kaliňák, ktorý obchodoval s človekom podozrivým z daňových obchodov - odmietol zverejniť zmluvu s B. A. Haus a Bašternákom. Neskôr priznal, že v roku 2013 od Bašternáka kúpil akcie spoločnosti B. A. Haus za 430-tisíc eur.

Povestná doba kešu

„Pred štyrmi rokmi to bol analógový svet, svet kešu, svet, keď sa platili veci,“ vyriekol pre Hospodárske noviny svoju už povestnú vetu, ktorou obhajoval Bašternákov podozrivý spôsob platby. Len pripomeňme, že Bašternákova firma kúpila v roku 2012 sedem bytov v budove Five Stars Residence za 12 miliónov eur, hoci ich trhová hodnota bola desaťkrát nižšia. Od „malého Lacka“ sa však neskôr dištancoval.

„Bašternák je teraz pre mnohých toxický, a tak sa tvária, že s ním nič nemajú. On pre nich staval domy a bol také dievča pre všetko. Chodievali spolu na francúzsku Riviéru, všetko vybavil a teraz ho akože nepoznajú?“ reagoval nechápavo náš zdroj. „Mne sa zdá strašne trápne, že dospelí muži, ktorí majú vysoké postavenie, sa správajú ako škôlkari a hanbia sa povedať, že niekoho poznajú,“ komentovala svojich kolegov Monika Beňová.

Vyzvala ho na odchod

A práve Monika Beňová svojho kolegu pred dvoma rokmi dokonca vyzvala na sebareflexiu: „Haló, zobuď sa! Pozrite sa, Smer som zakladala a Roba Kaliňáka poznám od začiatku. Istý čas sme si boli veľmi blízki, aj s manželkou nás navštevovali, chodievali sme spolu na dovolenky, ale stalo sa, že... akoby stratil kontakt s realitou. Ten jeho nešťastný výraz, ktorý už tak zľudovel - napríklad kešovka. Došlo mi, že buď to teraz niekto zastaví, alebo už nikdy nikto,“ povedala pred časom pre PLUS 7 DNÍ a dodala: „Robo Kaliňák, ktorého som poznala ako motorkára s dlhými vlasmi, bol rovný chlap. Má dvoch synov, ženu, prekvapuje ma, že mu neprekáža robiť zo seba veľmi neobľúbeného politika, teda, aby sme sa držali slušného slovníka.“

Ani jeho stranícki kolegovia nemajú jasno, ako to s ním po nútenom odchode z postu ministra dopadne. „Vyjadrením ‚politický dôchodca‘ tak Robert Kaliňák skôr realisticky zhodnotil svoje možnosti uspieť pri kandidatúre do prípadnej vládnej či inej významnej funkcie. Čo však neznamená, že nebude kandidovať opätovne na pozíciu poslanca parlamentu,“ komentoval jeho slová sociológ Michal Vašečka. Fedor Flašík na našu otázku, či si myslí, že Kaliňák odchádza do politického dôchodku, reagoval typicky: „Kaliňák? Ten určite nie.“

Mohlo by vás zaujímať: