Tip na článok

V obkľúčení: Prečo šéfku Najvyššieho súdu SR stráži ochranka?

Od jedu ho môže aj poraziť! Nie exminister spravodlivosti Štefan Harabin ohrozený na živote, na ktorého v pojednávacej miestnosti padajú lampy, ale jeho nadriadená, predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová má už niekoľko dní pridelenú policajnú ochranu.

Galéria k článku (12 fotografií )
Prečo minister vnútra rozhodol o pridelení ochranky pre Danielu Švecovú nechú kompetentní prezradiť.
Prečo minister vnútra rozhodol o pridelení ochranky pre Danielu Švecovú nechú kompetentní prezradiť.
Po chránenú osobu zašiel policajný profesionál až do domu.

Do práce, z práce ale aj vo voľnom čase ju tak rozvážajú a starajú sa o jej bezpečnosť skutoční profesionáli z Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Prečo musí byť Daniela Švecová strážená, nevedno. Hoci sa k takémuto opatreniu pristupuje len zo závažných dôvodov, kompetentní nechcú dianie okolo šéfky Najvyššieho súdu komentovať.

Galantný ochrankár

Skutočnosť, že Danielu Švecovú chránia policajti, nám ústami svojho hovorcu Borisa Urbančíka potvrdil nielen samotný Najvyšší súd SR, ale aj ministerstvo vnútra. Nuž a priamo v akcii sme vycvičených ochrankárov pristihli aj my.

Vozidlo s ochrankármi prišlo po predsedníčku najvyššieho súdu už pred pol ôsmou ráno.
Vozidlo s ochrankármi prišlo po predsedníčku najvyššieho súdu už pred pol ôsmou ráno.
Vlado Benko Jr.

Vozidlo s ochrankármi prišlo po predsedníčku najvyššieho súdu už pred pol ôsmou ráno. Foto: Vlado Benko Jr.

Pre šéfku najvyššieho súdu prišli v pracovný deň už pre pol ôsmou ráno bavorákom, akým za normálnych okolností vozia pánov ministrov. Po zhruba dvadsiatich minútach čakania jeden z vycvičených policajtov vystúpil z vozidla a pre svoju chránenú osobu zašiel rovno k dverám domu. Následne Danielu Švecovú galantne odšikoval do auta.

Policajní ochrankári nie sú len vycvičení profesionáli, ale aj galantní páni.
Policajní ochrankári nie sú len vycvičení profesionáli, ale aj galantní páni.
Vlado Benko Jr.

Policajní ochrankári nie sú len vycvičení profesionáli, ale aj galantní páni. Foto: Vlado Benko Jr.

Samozrejme, profesionálom neušla naša prítomnosť. Slušne nás skontrovali a bolo.

Dôvody taja

Prečo má predsedníčka Najvyššieho súdu pridelenú ochranu zostáva záhadou. „Ministerstvo vnútra z taktických a bezpečnostných dôvodov neposkytuje informácie ku konkrétnym osobám," reagovala na naše zvedavé otázky rezortná hovorkyňa Andrea Dobiášová. Potvrdila však, že za normálnych okolností funkcia predsedu najvyššieho súdu nie je zaradená do kategórie chránených. „Minister vnútra však môže v závažných prípadoch prideliť dočasnú ochranu aj iným ústavným činiteľom, sudcom, prokurátorom a ďalším osobám s prihliadnutím na vývoj bezpečnostnej situácie alebo získaným poznatkom o ohrození života alebo zdravia týchto osôb," konštatovala Dobiášová. Nuž a konkretizovať dôvody ochrany nechce ani Najvyšší súd.

Chcel, no nedostal

Ochranu profesionálov žiadal aj bývalý šéf Najvyššieho súdu a exminister spravodlivosti Štefan Harabin. Bolo to vlani v máji, keď počas disciplinárneho pojednávania spadol kryt lampy na stoličku, na ktorej krátko predtým sedel práve Harabin.

Exšéf Najvyššieho súdu vyjadril presvedčenie, že sa ho niekto pokúšal zavraždiť. Celkom rýchlo menoval aj možného páchateľa. Mal ním byť minister vnútra Robert Kaliňák. V tejto súvislosti Harabin požiadal o pridelenie ochranky jemu aj celej jeho rodine, čomu vyhovené nebolo.

VIDEO Plus 7 Dní