Tip na článok
Trest mu neznížili: Pobyt Miroslava Jacka za mrežami podľa súdu zatiaľ neplní prevýchovný účel.

V obnovenom konaní odhalil súd chybu, z ktorej mal prospech zločinec

Bývalý kukláč Miroslav Jacko požiadal o kratší trest aj o preradenie do väznice s nižším stupňom stráženia. V ilavskej väznici je vraj vystavený mimoriadne ťažkým podmienkam. Spoluväzni sa na ňom vyvršujú preto, že je bývalý policajt.

Bývalý kukláč Miroslav Jacko si nezaslúži nižší trest. Tak znie definitívny výrok súdu. Za sadisticky spáchané lúpeže si musí odsedieť pôvodne vymeraných trinásť rokov. Ak čoskoro nedostane rozum a nezačne brať rozhodnutie sudcov vážne, zvýšia mu trest ešte o jeden rok.

On nič, to ten druhý

Žiadosť o obnovu konania podávajú azda všetci väzni, ktorým bol trest vymeraný podľa takzvanej asperačnej zásady. Podľa nálezu Ústavného súdu išlo o nespravodlivý postup, a tak sa odsúdenci domáhajú nižších trestov.

Aj štyridsaťsedemročný Jacko sa chcel dostať z väzenia na slobodu čím skôr. Keby to bolo na rozhodnutí Okresného súdu v Banskej Bystrici, mohol už neslávne známy expolicajt písať žiadosť o podmienečné prepustenie a azda aj pomaly vyzliekať väzenský mundúr. Nie každý súd však rozhoduje len tak z brucha.

Expolicajt Jacko dvakrát požiadal o preloženie z Ilavy do inej väznice a dvakrát o preloženie do väznice s nižším stupňom stráženia. Foto: archív

Senát Jozefa Mikluša z Krajského súdu v Banskej Bystrici zhodnotil, že Jacko je aj desať rokov po desivých prepadoch v rodinnom dome advokáta Jána Smetanu a rodičov futbalistu Vratislava Greška „absolútne nekritický k spáchanej trestnej činnosti“.

Vychádzal zo správy z ilavskej väznice, kde Jacko strávil posledné roky, i z jeho vlastných slov na pojednávaní. Kedysi elitný policajt síce ochotne uznáva, že „nepochybne tam brutalita bola nadmerná“, no on sám vraj nemá nič spoločné s týraním bezbranných, spútaných mužov i žien.

Dolámané kosti, koža spálená od horiacich cigariet, kopance do rebier, to všetko má podľa Jacka na svedomí jeho komplic. On sám sa tvári, akoby pri dvojhodinovom mučení ani nebol.

„Smetanovi by som sa nemohol pozrieť do očí, keby som mu niečo také spravil,“ hral sa Jacko na neviniatko. Tvrdenia obetí lúpežných prepadnutí, že práve pre jeho špecifickú chôdzu a hlas ho identifikovali najľahšie a nemali pochybnosti o tom, kto im zákerným spôsobom ubližoval najviac, Jacko stále ignoruje.

Čítajte viac:

Policajný gang surovo mučil i ženy, exkukláč Jacko na súde plakal

Ťažko v Ilave

Jacko okrem kratšieho trestu žiadal súd aj o preradenie do väznice s nižším stupňom stráženia. Ako vravel, v ilavskej väznici je vystavený mimoriadne ťažkým podmienkam. Spoluväzni sa na ňom vyvršujú preto, že je bývalý policajt.

Olej do ohňa vraj prilieva aj časopis PLUS 7 DNÍ. Články o trestnej činnosti ním spáchanej si vraj ostatní väzni vystrihujú, lepia si ich do skriniek a jemu robia zo života peklo.

Podľa správy z Ústavu na výkon trestu v Ilave, ktorú si vyžiadal krajský súd, si aj tu Jacko opakovane podával žiadosť o preloženie do druhej nápravnovýchovnej skupiny alebo aspoň o preloženie do inej väznice. Na taký ústupok, výhodu pre Jacka, však kompetentní nevideli dôvod. Údajné permanentné šikanovanie zo strany spoluväzňov v ilavskej väznici nehlásil.

Senát krajského súdu Jackovi pripomenul, že vzhľadom na závažnosť a brutalitu jeho konania považoval už trinásťročný trest vymeraný okresným súdom v pôvodnom procese skôr za mierny ako prísny.

Keby mu v obnovenom konaní odklepol ešte nižší trest, konal by nelogicky. A po zistení, že Jackov pobyt za mrežami doposiaľ neplní prevýchovný účel, nemohol ani uvažovať o tom, že by ho umiestnil do nižšej nápravnovýchovnej skupiny.

Čítajte viac:

Z agresívneho policajta Jacka väzenie spravilo trosku

Rozsudok je tiež len papier?

Nebezpečný zločinec Jacko si obnoveným konaním nijako nepomohol. Iba nechtiac upozornil na závažné skutočnosti, ktoré mohli ostať verejnosti utajené. Predseda odvolacieho senátu Jozef Mikluš s pomyselne zdvihnutým prstom poukázal v súdnej sieni na to, že v Jackovom prípade sa dejú nevídané veci.

Okresný súd v Banskej Bystrici zanedbal svoje povinnosti, a tým konal v prospech odsúdenca. Čo presne sa stalo? Jackovi okrem trestu odňatia slobody uložili aj peňažný trest vo výške sedemtisíc eur. Pre prípad, že by stanovenú sumu neuhradil do jedného roka od právoplatne vyhláseného rozsudku, bol určený aj náhradný trest. Jeden celý rok basy navyše.

Hoci lehota vypršala už dávno, Jacko, ktorý vo väzení údajne veľmi trpí a je ochotný spraviť čokoľvek, aby sa dostal čím skôr na slobodu, neuhradil zo sedemtisícovej sumy ani jediný cent.

A čo spravil Okresný súd v Banskej Bystrici? Ako zatočil so zločincom, ktorého kontakty siahajú od polície, vplyvných podnikateľov až po konkrétnych sudcov? Nijako. Sudca Roman Reištetter vôbec nekonal a k premene peňažného trestu na trest odňatia slobody jednoducho nedošlo.

V novom verdikte o Jackovom treste Krajský súd v Banskej Bystrici opäť uložil aj sedemtisícový peňažný trest. S novou lehotou na vyplatenie. Ako to s Jackom dopadne tentoraz, uvidíme zas o rok.

Medzitým budeme sledovať nový proces na súde v Trenčíne, kde prokuratúra po doplnení vyšetrovania opäť podala obžalobu na Miroslava Jacka za vyhrážanie smrťou bývalej prokurátorke Eve Mišíkovej.

VIDEO Plus 7 Dní