Predpokladá sa, že volení by mali byť tí najlepší z najlepších. Pohľad na zoznamy niektorých politických strán však pred parlamentnými voľbami navráva, že výkvet spoločnosti to úplne nie je. Neradi by sme zovšeobecňovali, no už tradične si na Slovensku cestu medzi volebné hárky nájdu aj podivné strany a straničky. Niektoré odradia už názvom, o iných si človek musí čo-to pozisťovať, aby vedel, s kým má do činenia.

Ako paródia

Už strana s číslom 1 je príkladom toho, že do volieb sa môže hlásiť takmer ktokoľvek. Má názov Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku a nenaplnila ani len 150 miest na kandidátke. Tejto obskúrnej straničke sa upísalo 39 ľudí ochotných ísť pod jej menom do volieb.

Podľa stránky, ktorá vyzerá ako výlet do dejín internetu, sa hlási k politickému katolicizmu. Vzletne napísaná doktrína by pôsobila ako vtip či paródia na konzervativizmus, keby nebola myslená vážne. Nájdeme tam perly ako: „Naši synovia svetla nesmú podľahnúť vo vynachádzavosti synom sveta.“ Ale aj problematické výroky typu: „Cieľom Slovenskej ľudovej strany Andreja Hlinku je vybudovanie slovenského stavovského štátu na kresťanskom, národnom a sociálnom princípe s kresťanským štátnym zriadením.“

Mimochodom, bývalú stranu Mariana Kotlebu Slovenskú pospolitosť rozpustili práve pre hlásanie rovnakej vety. Stavovský štát je totiž popretím demo­kracie. Delí občanov na stavy. Až na základe príslušnosti k stavu majú potom vplyv na riadenie štátu.

Velebia Tisa

„Páni bratia a sestry, za Boha život, za národ slobodu,“ pozdravil sa predseda strany Jozef Sásik v televíznej diskusii na TV Markíza. Práve televízia upozornila na to, že strana používala grafiku All for Jan ako All for Jozef s tvárou popraveného Jozefa Tisa. Sásik dokonca presviedčal redaktorku, že tvorcovia All for Jan kopírovali jeho stranu.

Nie sú však jediní milovníci Tisa, jeho obdivovateľov nájdeme aj v Slovenskom hnutí obrody. Ešte pred pár rokmi si ľudia posielali naivno-idylické obrázky a motivačné citáty označené týmto hnutím. Len naozaj obozretní používatelia Facebooku sa snažili hnutie preklepnúť. Už vtedy sa profilovalo nacionalisticky.

Dnes naškriabalo 25 kandidátov do parlamentných volieb. Vedie ich neúspešný kandidát na prezidenta aj primátora Nitry Róbert Švec. V prezidentských voľbách mal závratných 0,3 percenta a predbehol ho aj Martin Daňo. V kancelárii strany má až dve busty Jozefa Tisa a „preslávil sa“ výrokmi, ktoré by v normálnej krajine polícia už dávno
vyšetrovala.

Milovník kandelábrov

Rád používa slová ako optimalizácia, ale nie vo výrobnom procese. „Po páde súčasného dekadentného režimu prebehne radikálna optimalizácia v mediálnej oblasti,“ napísal Švec do pos­tu na sociálnej sieti. Aby bolo jasné, čo tým myslel, v inom statuse dodal: „Viem, že naša vlasť je odsúdená na úspech, iba musíme optimalizovať počet ľudí, ktorí jej škodia. To je a bude jedna zo základných úloh nášho hnutia po prevzatí moci v štáte.“

Hnutie aj jeho fanúšikovia majú všeobecne nejako priveľmi radi lampy. „Chcem ubezpečiť súčasných režimistov, ale aj normálnych statočných vlastencov, že my takú chybu ako naši rodičia nespravíme a kandelábre nebudeme používať iba na osvetlenie ulíc.“

Na svojom Facebooku zverejnil fotografie z pracovného tábora v Seredi. Podľa neho sú zábery dôkazom, že „o Židov bolo v tábore dobre postarané. Mali zabezpečenú lekársku starostlivosť aj stravovanie. Na to, čo sa osvedčilo v minulosti, nadviažeme aj v budúcnosti“.

Keď sa ho na tento výrok pýtala televízia Markíza, v duchu tradícii „vlastencov“ a „národovcov“, ako je napríklad poslanec Stanislav Mizík, zaprel aj nos medzi očami. Švec tým vraj myslel, že náš väzenský systém je drahý a väzni by vraj mali pracovať, a nie že by chcel znovu zriaďovať pracovné tábory.

Liga bez Mečiara

Ďalšou zaujímavou stranou sú Starostovia a nezávislí kandidáti, za ktorých kandiduje presne šesť starostov. Kandidátov však majú 95. Až 21 z nich je z Veľkých Úľan, 10 z Veľkých Kostolian a 8 z Jelky.

 

Jednou z nádejí milovníkov temných 90. rokov a dez­informačnej scény mal byť v týchto voľbách veľkolepý návrat Vladimíra Mečiara. Ten mal viesť kandidátku strany Slovenská liga. Tesne pred jej odovzdaním však oznámil, že kandidovať nebude.

Na prvom mieste má teda pochybná strana Romana Ruhiga, ktorý sa preslávil fotkou svojho psa na bilbordoch, keď kandidoval za primátora Bratislavy za Slovenskú ľudovú jednotu. Kandidoval aj do Európskeho parlamentu za spomínanú Slovenskú ľudovú stranu Andreja Hlinku. Dvojkou ligy je Eva Zelenayová, Mečiarova verná. Aj tá vystriedala strán viac, než je zdravé. V parlamente sedela do roku 1998 za HZDS, potom doň neúspešne kandidovala aj za kotlebovcov.

Aj poslanci

Ďalšou stranou, ktorá pripomína deväťdesiate roky, je Práca slovenského národa. Do volieb ju vedie bývalý podpredseda SNS Roman Stopka, ktorému sa v roku 2014 znepáčil Andrej Danko. No zaujímavá je aj trojka na kandidátke - bývalá redaktorka z Mečiarovej STV a šéfredaktorka Extra Plus Lenka Mayerová, kedysi Eremiášová. Celé vedenie tejto straničky je mimoriadne aktívne na dezinformačných weboch.

O pohodlné parlamentné kreslo chcú zabojovať aj poslanci Martina Šimkovičová a Peter Marček. Kým rozvedená Šimkovičová sa túži stavať do roly ochrankyne tradičnej rodiny a bojovníčky proti migrantom, Marček sa preslávil iba odchodom od Borisa Kollára, šírením hoaxu o jadrových zbraniach na Slovensku či návštevami Krymu. Vybrali si stranu s názvom Hlas ľudu, v ktorej im sekunduje lekár Peter Lipták, známy verejným priznaním, že od pacientov pýta dary.

FOTO obskúrnych strán v GALÉRII >>