Tip na článok
Berniniho busta pápeža Pavla V. je vystavená v Getty Museum v Los Angeles.

Obštrukcie v kauze Bernini? Sudca musel odročiť pojednávanie s bývalými ministerskými funkcionármi

Po vyše troch rokoch sa mali pred súd postaviť hlavní aktéri škandálu týkajúceho sa vývozu vzácnej busty pápeža Pavla V. od svetoznámeho talianske umelca Giana Lorenza Berniniho. Pojednávanie sa však začať nemohlo. Na poslednú chvíľu sa ospravedlnil advokát jedného z obžalovaných.

Galéria k článku (6 fotografií )
Vzácne dielo Giana Lorenza Berniniho vyvezené zo Slovenska vystavili v Getty Museu v Los Angeles.
Berniniho busta pápeža Pavla V. je vystavená v Getty Museum v Los Angeles.
Hoci do prípadu sa priamo zainteresoval aj bývalý minister kultúry Marek Maďarič, polícia si s ním dlhý čas nevedela poradiť.

Dve pojednávania

Stalo sa tak napriek tomu, že termín hlavného pojednávania s bývalým generálnym  riaditeľom sekcie kultúrneho dedičstva na ministerstve kultúry Pavlom Šimuničom a štátnou exradkyňou Janou Bezákovou bol stanovený s dostatočným časový predstihom. V piatok 26. októbra popoludní si však jeden z obhajcov uvedomil, že v pondelok doobeda má vraj aj iné pojednávanie.

Nuž a logika nepustí! Nedá sa predsa byť v jednom čase na doch miestach. A tak sa advokát obžalovaného Pavla Šimuniča súdu telefonicky ospravedlnil, že na pojednávanie v kauze vývozu vzácnej busty prísť jednoducho nestihne. Sudca nemal inú možnosť ako dlho očakávaný proces odročiť, pričom prvý voľný termín našiel vo svojom diári až na začiatok marca budúceho roka!   

Hrozia im dva roky

Len pripomeňme, že dvojica bývalých vysokopostavených úradníkov rezortu kultúry čelí obžalobe z trestného činu marenie úlohy verejným činiteľom, za čo im hrozí trest odňatia slobody až na dva roky. Skutku sa Šimunič a Bezáková mali dopustiť tým, že v roku 2015 umožnili zo Slovenska vyviezť vzácnu bustu z dielne svetoznámeho talianskeho umelca Giana Lorenza Berniniho v predpokladanej hodnote sedem miliónov eur. Bustu Pavla V. na Slovensku považovali za dielo neznámeho autora.

Prostredníctvom aukčnej spoločnosti Soga ho predali do zahraničia súkromnej osobe. Pri žiadosti o vývoz sa však objavili informácie, že ide o originálne, vzácne, roky stratené Berniniho dielo. V takom prípade by mala busta mnohomiliónovú hodnotu, na Slovensku ju napriek tomu bez podrobnejšieho skúmania predali a vyviezli za zlomok tejto ceny. Na vývoz muselo dať povolenie ministerstvo kultúry, ktorého pracovníci zrejme zlyhali, čo v prvom kole potvrdil súd. 

Trestný rozkaz

Ten v kauze rozhodol už vo februári tohto roka, kedy Šimuniča a Bezákovú trestným rozkazom uznal za vinných a odsúdil ich na peňažný trest. Každý z nich mal zaplatiť päťtisíc eur. Pre prípad, že by bol tento trest úmyselne zmarený, súd uložil každému náhradný trest odňatia slobody vo výmere jeden rok. Zároveň obom zakázal vykonávať funkciu verejného činiteľa na 18 mesiacov. Šimunič a Bezáková však s takýmto rozhodnutím nesúhlasili a tak musel súd vytýčiť hlavné pojednávanie. Kedy padne definitívny verdikt je tak zatiaľ v nedohľadne.

VIDEO Plus 7 Dní