Šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského prišla NAKA „zobrať“ skoro ráno do jeho bytu. O tom, čo to znamená pre SIS, ale aj pre Slovákov, hovorí bezpečnostný poradca a český generál ANDOR ŠÁNDOR.

Môže ovplyvniť vnímanie SIS vo svete, že pre šéfa takej významnej agentúry došli kukláči o štvrtej v noci?

Myslím si, že tieto eštebácke metódy by polícia moderného demokratického štátu nemala používať. Pčolinský to musel tušiť, lebo sa vedelo, že Beňa začal rozprávať. To sa mi zdá úplne za čiarou, keď polícia používa psychický nátlak na ľudí. Mohli prísť o siedmej ráno. Nie je to príslušník albánskej mafie. Takéto metódy by sa používať nemali. Aj signál, ktorý to vysiela do zahraničia, je veľmi pochybný, pretože sa naznačuje, že šéf SIS je nebezpečný zločinec.

Akým spôsobom to môže ovplyvniť fungovanie SIS?

Pčolinský je už len čerešničkou na torte, keďže už boli zadržaní aj iní vysokopostavení ľudia z SIS. Hoci z rôzneho obdobia, ale je to zvláštny signál aj smerom dovnútra SIS, aj voči obyvateľom Slovenska. Tí si už ani nemôžu myslieť, že táto organizácia je tu na to, aby chránila ich bezpečnosť. To môže službu paralyzovať. Nemôžeme si to vykladať tak, že sa nič nestalo.

Môžu mať zahraničné služby problém spolupracovať so Slovenskom?

Na úrovni NATO či EÚ to spoluprácu neovplyvní, lebo tam si štáty vymieňajú len tie informácie, ktoré chcú, s každým. Problém môže nastať na bilaterálnej úrovni. Dôležité je, z čoho bude Pčolinský obvinený a či bude vzatý do väzby. Už zadržanie predchádzajúcich vysokopostavených príslušníkov bolo varovaním pre spolupracujúce agentúry. Každodenná spolupráca sa realizuje na nižšej úrovni. Riaditeľ je viditeľnou značkou, má byť garantom, že je všetko podľa zákona. To, že je Pčolinský obvinený z vynášania informácií, môže viesť k tomu, že si síce partneri budú brať informácie od SIS, ale nebudú ochotní podeliť sa o svoje zistenia tak ako predtým. S tým treba počítať.

V novom PLUS 7 DNÍ sa dočítate viac