Bratislavskú sudkyňu Otíliu Dolákovú polícia od októbra tohto roka stíha na slobode. Stalo sa tak po razii Víchrica namierenej proti justičnej mafii. Sudkyňa je obvinená zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. V prípade odsúdenia jej hrozí trest dva až päť rokov.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) preto Dolákovú hnala pred disciplinárny senát, aby sudkyni pozastavil výkon funkcie. V súdnej sieni by nepojednávala až do momentu, kým sa vyšetrovaný prípad neuzavrie. Ak sudcu uznajú vinným zo spáchania úmyselného trestného činu, príde o talár.

Galériu k článku si môžete pozrieť TU>>>

Disciplinárny senát v zložení predsedníčky Evy Kiššovej, Patrika Príbelského a Viliama Karasa však začiatkom novembra Kolíkovej návrhu nevyhovel. Ide o výnimočnú záležitosť, pretože doposiaľ sa tak ešte nikdy nestalo. Obvinená sudkyňa môže naďalej súdiť.

V disciplinárnom senáte, ktorý nad Dolákovou nezlomil palicu, sedel aj “ne-sudca“ Viliam Karas. Známeho bratislavského advokáta, majiteľa úspešnj advokátskej kancelárie Maple & Fish, koncom novembra v tajnom hlasovaní zvolili na čelo Slovenskej advokátskej komory (SAK). Nahradí tak jej dvojnásobného šéfa a bývalého ministra spravodlivosti za Smer-SD Tomáša Boreca.

Nie je oprávnený

Viliam Karas sa najvplyvnejším mužom slovenskej advokácie oficiálne stane od 1. januára 2021. „Teší ma, že predsedníctvo SAK zvolilo za predsedu kolegu Viliama Karasa. Ide o človeka s vynikajúcimi morálnymi, ľudskými a profesionálnymi kvalitami. Úprimne mu vo výkone jeho funkcie želám veľa úspechov,“ zagratuloval Karasovi k zvoleniu končiaci predseda SAK Tomáš Borec.

Karas na otázku Plus7Dní, prečo a ako hlasoval pri posúdení disciplinárneho návrhu namiereného proti obvinenej sudkyni, nevysvetlil. „Obráťte sa prosím s otázkou na kanceláriu Súdnej rady. Nie som oprávnený v tejto veci poskytovať informácie,“ vraví Karas.

Úlohou disciplinárnych senátov je posúdiť, či návrh ministra alebo ministerky spravodlivosti spĺňa predpísané náležitosti - teda napríklad uznesenie o obvinení sudcu alebo sudkyne z úmyselného trestného činu. Senát predsedníčky Kiššovej, v ktorom sedel aj Viliam Karas, sa ale pustil do samotného uznesenia o obvinení sudkyne Dolákovej, pričom to vôbec nespadá do jeho právomoci. Ministerke dokonca odporučil, aby disciplinárny návrh podala znova, keď bude situácia okolo sudkyne jasnejšia.

Ministerka zvažuje nový návrh

To sa napokon aj stalo. Otília Doláková totiž pred vyšetrovateľom priznala, že jej bývalý kolega sudca Vladimír Sklenka pomohol s napísaním rozsudku v jednom zo sporov, ktorý rozhodovala. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková preto reálne zvažuje, že návrh na pozastavenie výkonu funkcie sudkyne Dolákovej opätovne podá.

Proti Dolákovej vypovedal jej niekdajší kolega - sudca a v súčasnosti spolupracujúci svedok, takzvaný kajúcnik, Vladimír Sklenka. Bývalý osobný šofér niekdajšieho ministra spravodlivosti Štefana Harabina vypovedá, že v minulosti ho oslovila vtedajšia podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová v súvislosti so sporom jednej stavebnej firmy s bratislavským magistrátom. Sklenka preto zašiel za Dolákovou, u ktorej spor ležal na stole, a požiadal ju, či by mohla kauzu čo najskôr pojednávať a aby rozhodla v prospech žalobcu.

Sudkyňa mu vyhovela a rozhodla tak, ako ju sudca žiadal. Sklenka jej následne ponúkol, že jej pomôže s napísaním rozhodnutia. Doláková sa tomuto návrhu vraj potešila a odovzdala mu celý spis. Keď Sklenka rozsudok vypracoval, tak ho odovzdal sudkyni, ktorá vraj poďakovala a uviedla, že "aj nabudúce to tak môže byť".