Podvod, kde padli obvinenia vlani v lete, prebiehal podľa polície tak, že firmy napojené na obvineného pracovníka spoločnosti OMV Petra Straňáka kupovali v Rakúsku od OMV pohonné hmoty bez dane. Keďže na Slovensku by tým pádom DPH platiť mali, nastúpila sieť ďalších spoločností v karuseli, ktoré nákupy zneprehľadnili a umožnili ostatným spoločnostiam vyhnúť sa plateniu DPH.

Marek Kaňka figuruje ako obvinený, podľa polície mal cez svoju firmu Oliva Group fiktívne nakúpiť od ďalšej spoločnosti v karuseli pohonné hmoty za 1,68 milióna eur a štátu neodviesť 336-tisíc eur na DPH.

Zablokované pozemky

Kaňka od roku 2017 skupoval na Záhorí, kde býva, rozsiahle pozemky. Pred pár dňami mu ich na príkaz prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry zaistili a oddnes (utorok 24. januára) to je viditeľné priamo na listoch vlastníctva. Medzi zablokovanými nehnuteľnosťami je aj byt v rodinnom dome, ktorý má Kaňka napísaný na seba. Jedna z poznámok na liste vlastníctva hovorí aj o zúžení bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Vybral si ho Heger

Už výber Kaňku na post šéfa štátneho Tiposu vzbudzoval pochybnosti. Vtedajší minister financií Eduard Heger si totiž hneď po voľbách sám vybral členov predstavenstva tejto firmy. Predsedom predstavenstva sa stal Marek Kaňka. Vraj len dočasne, kým neprebehne výberové konanie.

Na výberovom konaní sa potom zúčastnilo 14 zo 17 prihlásených kandidátov, no kritériám podľa ministra vyhoveli iba štyria. A, čuduj sa svete, presne tí istí, ktorých si „dočasne“ vybral minister Heger. Ostatní vraj nezískali dostatočný počet bodov.

„Ja som sa na sto percent stotožnil s hodnotením výberovej komisie a rozhodol som sa ich vymenovať za členov predstavenstva,“ povedal vtedy Heger.

O členoch komisie informoval len vlažne. Že medzi nimi bol „štátny tajomník pán Jančík, zástupcovia ministerstva financií a zamestnancov Tiposu“. V čom konkrétne ostatní kandidáti nevyhoveli, sme sa nedozvedeli. Mená neúspešných záujemcov ministerstvo nezverejnilo.

Kamoš z kresťanského spoločenstva

„Dočasne stály“ predseda predstavenstva Marek Kaňka pritom v roku 2020 pre Denník N priznal, že sa s ministrom Hegerom pozná pätnásť rokov z kresťanského spoločenstva a angažoval sa aj v Matovičovom hnutí OĽaNO. Na otázku, že to nevyzerá ako transparentný výber, odpovedal: „Ja si myslím, že ma pán minister poznal nielen z tejto stránky, ale aj z profesijnej. Mediálna agentúra, v ktorej som pôsobil, pracovala aj pre hnutie OĽaNO. Videl, ako pristupujem k práci, aký som manažér, poznal moje podnikateľské aktivity. Nepožiadal ma o príchod do Tiposu, lebo sme sa poznali z kresťanských kruhov, skôr išlo o to, aby som mu pomohol s vedením podniku, lebo poznal moje manažérske schopnosti.“ Kaňka po vznesení obvinenia z Tiposu odstúpil a tvrdil, že bude bojovať za očistenie svojho mena.