Tip na článok

Obyvatelia Krásnej Hôrky toho majú dosť! Chystajú veľký protest

Obyvatelia obce Krásnohorské Podhradie už toho majú plné zuby! Sú znechutení z prístupu kompetentných k rekonštrukcii hradu, ktorý pred piatimi rokmi zničil požiar a doteraz nie je obnovený. Rozhodli sa preto dať to tvrdo najavo. A nemienia si dávať žiadne servítky.

Galéria k článku (4 fotografie )
Ničivý požiar zničil našu najvýznamnejšiu národnú kultúrnu pamiatku pred piatimi rokmi.
Nahnevaný starosta Krásnohorského Podhradia Peter Bollo hovorí, že inú možnosť ako upozorniť na situáciu už nemajú.
Ani päť rokov od požiaru nie hrad Krásna Hôrka obnovený.

Zablokujú cestu

Na piatok 10. marca 2017 na 13.40, teda presne na čas, kedy požiar pred piatimi rokmi vypukol, naplánovali protestný pochod.

Na pozore by sa mali mať všetci vodiči, ktorí sa v tento deň chystajú hlavným ťahom cez obec Krásnohorské Podhradie prechádzať. Protestný pochod sa totiž uskutoční práve na medzinárodnej ceste E 571.

Pôjde o spomalenie dopravy v oboch smeroch teda Košice - Rožňava ako i Rožňava - Košice za súčinnosti dopravnej polície. Mottom protestu je Spomaľte na rýchlosť rekonštrukcie hradu!, aby sa ani šoféri neponáhľali, ak sa ani s rekonštrukciou nikto neponáhľa.

Nahnevaný starosta

„Bude to naše spomienková akcia, pretože inú možnosť ako upozorniť na situáciu okolo hradu už veľmi nemáme. Chodil som na ministerstvo kultúry, kde som sa snažil búchať po stole, ale minulo sa to účinkom. Musíme preto zvoliť takúto formu upozornenia. Veď zodpovedným inštitúciám sa už predsa musia konečne otvoriť oči!" povedal nám starosta obce Peter Bollo.

Ako v tejto súvislosti zdôraznil, opravu požiarom zničeného hradu má v programovom vyhlásení aj vláda, preto by bol rád, kedy sa celá vec konečne pohla dopredu.

Obyvatelia Krásnohorského Podhradia sú podľa neho znechutení, že tri roky trvajúce ťahanice okolo dočasného zastrešenia a od minulého marca až doteraz trvajúce, údajné realizovanie návrhov komplexnej rekonštrukcie sú v tejto krajine, zdá sa, už samozrejmosťou. ,,Pre nás je tento stav ďalej neakceptovateľný!" hnevá sa starosta.

Prečítajte si

Prosia o pochopenie

Obyvatelia Krásnohorského Podhradia vyjadrujú zármutok nad zničenou pamiatkou a rozčarovanie nad odďaľovaním rekonštrukčných prác. Ich hnev pri príležitosti piateho výročia od ničivého požiaru vyústil do tejto protestnej akcie.

Objavujú sa oprávnené otázky, prečo a komu je na prospech takýto priebeh obnovy tejto našej najvýznamnejšej národnej kultúrne pamiatky a kto je zodpovedný za tento stav.

„Ak bude tento stav pretrvávať ďalších niekoľko mesiacov, či rokov, budú pretrvávať aj naše protestné akcie a tá piatková je iba začiatkom," tvrdia organizátori protestu. Zároveň žiadajú šférov a okoloidúcich, ktorých pri tejto protestnej akcii zdržia, o prepáčenie, pochopenie a podporu.

Čítajte viac

VIDEO Plus 7 Dní