Top Gun sa na plátna kín vracia po 35-ročnej prestávke. Nespútané vzdušné súboje vysoko v oblakoch, letecké majstrovstvo hlavného protagonistu aj dramatický príbeh spravili z pôvodného filmu o stíhacích pilotoch dnes už kultovú záležitosť. A tak nečudo, že jeho pokračovanie vyvolalo veľký záujem a aj nostalgické spomínanie na prvú časť. Fanúšikovia letectva si znova prišli na svoje.

Pellegriniho kultový film

A takých nájdeme aj na najvyšších poschodiach slovenskej politiky. „Práve mám za sebou svoj prvý úspešne zvládnutý sólový let, šťastne som pristál, nikto ma nezostrelil. Ďakujem, že ste mi držali palce a teraz si idem dať nejaké poldeci pretože sa trasiem ako osika," odkázal na sociálnej sieti svojim fanúšikom v roku 2017 vtedajší podpredseda vlády a súčasný šéf strany Hlas-SD, Peter Pellegrini. Tým, že miluje lietanie sa nikdy netajil a preto neprekvapí ani to, že rovnaký vzťah má aj americkému filmovému hitu. „Prvú časť som samozrejme videl, veľmi sa mi páčila. Bol to parádny film a už vtedy sa mi páčilo lietanie a teraz naozaj čakám na premiéru dvojky a aj sa na ňu chystám. Jednotka patrí ku kultovým filmom, ktoré sme ako mladí ľudia videli a obdivovali pilotov na stíhačkách," prezradil politik.

Aj keď sám pilotuje, na let v stíhacom stroji nemá potrebnú kvalifikáciu. Aj tak sa mu však už podarilo dostať do kokpitu tryskáča. „Vždy som mal veľký rešpekt pred pilotmi stíhacích lietadiel, pretože to je už úplne iná kategória a musím povedať, že nakoniec sa mi ten sen z mladosti aj splnil a jeden špeciálny let v stíhačke som absolvoval. Musím povedať, že to bol zážitok na celý život," nadchýnal sa Pellegrini.

Mikulec si splynil sen

Ďalším pilotom politikom je aktuálny minister vnútra Roman Mikulec z OĽaNO, ktorý vyštudoval Vysokú vojenskú školu leteckú v Košiciach, ako technický inžinier. Po krátkom čase však presedlal od udržiavania strojov k ich riadeniu a stal sa profesionálnym stíhacím pilotom na leteckej základni v Malackách. Lietal na prúdovom lietadle L-29 Delfín a potom aj na legendárnom L-39 Albatros. Neskôr sa preškolil na ruské stíhačky MiG 21 a SU-22, ale ni­kdy ich nepilotoval, lebo v tom čase chýbali peniaze na výcvik. Kariéru v oblakoch preto zavesil na klinec a prešiel do Vojenskej spravodajskej služby.

Ako hovorí, už od malička vedel, že ho to ťahá k pilotovaniu. „Už ako chlapca ma lietadlá fascinovali a cítil som, že raz sa chcem tejto oblasti venovať aj profesionálne. Najskôr som pracoval ako letecký mechanik, no vedel som, že môj sen je viesť lietadlo. Sen sa premenil v skutočnosť, keď som sa stal stíhacím pilotom vo vojenskom letectve," opísal svoju krátku, no intenzívnu leteckú dráhu Mikulec. „Film Top Gun si rád pozriem, hlavným motívom však pre pilotovanie, priznám sa, nebol.“

Trafený klinec po hlavičke

Pomerne čerstvým prírastkom do rodiny letcov u našich verejných činiteľoch je štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus z SaS. Svoj prvý sólo let absolvoval len pred mesiacom a aktuálne stále naberá skúsenosti. „Trafili ste klinec po hlavičke. Okrem iného aj kvôli Top gun-u, ktorý som prvýkrát videl ešte vo VHS kvalite tesne po nežnej revolúcii ako 9 ročný chlapec, som veľmi túžil byť stíhací pilot. Nepodarilo sa," rozhovoril sa saskár s tým, že dnes si to kompenzuje v podstatne menších lietadlách ako je napríklad Katana DA20.

„Ale keď som bol pred dvoma týždňami na medzinárodnom veľtrhu obrannej techniky, tak som samozrejme trenažér F-16 block 70/72 nemohol obísť a jeho zmenšenina má u mňa v byte veľmi čestné miesto." Dodáva, že na dvojku sa chystá, ale až po tom čo jeho partnerka Ivanka privedie na svet ďalšieho potomka, čo má byť záležitosť niekoľkých najbližších dní.

Pilotom, avšak nie lietadla, ale helikoptéry, je aj poslanec Kollárovho hnutia Sme rodina Martin Borguľa, ktorý sa nechal počuť, že absolvovať kurz bolo náročné a "lietadlo je oproti tomu druhá liga." Dlhoročný fanúšik vzdušnej prepravy je aj bývalý šéf SNS Ján Slota, ktorý v minulosti brázdil nebo nad Žilinou a zvyškom Slovenska v rovnakom stíhacom stroji L-29 Delfín ako vyštudovaný pilot Roman Mikulec.

FOTKY POLITIKOV V KOKPITOCH LIETADIEL NÁJDETE V GALÉRII >>> TU