Porazil aj kňaza Mariána Kuffu či šéf Sme rodina Borisa Kollára a z tohtoročného boja o titul "homofób roka" vyšiel víťazne. Šiesty ročník ankety o anti-cenu Homofób roka si odnáša predseda NR SR a Andrej Danko. Organizátor, Inštitút ľudských práv, informuje, ktorý Dankov výrok si cenu zaslúžil.

Hrnka ani nenominovali

Znel takto: „Ak sa niekto na základe sexuálnej orientácie vzdá práva reprodukcie, vzdal sa, čo mu príroda a boh dali, pretože ak sa niekto rozhodne pre homosexuálny zväzok, tak nemôže mať právo vychovávať deti.“

Medzi nominovanými boli kontraverzný kňaz Marián Kuffa, poslanci Boris Kollár a Branislav Škripek, ale aj bývalý minister Ľubomír Galko. Nuž, SNS ide karta. V budúcom ročníku má šance aj Dankov podpredseda, Anton Hrnko. Ten mal cez víkend ostré vyjadrenia k chystanému pochodu za práva LGBT, ktorý sa bude konať 14. júla v Bratislave.

Trofej

Hlasovania sa zúčastnilo viac ako 10 000 ľudí. A čo si šéf parlamentu môže za svoj "výkon v kategórii homofób" odniesť domov? „Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4 %, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii," informujú organizátori ankety. Cenu sa vraj pokúsia víťazovi odovzdať, no nerátajú s ústretovosťou.

V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov a Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudsko-právni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti“, hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík či predseda neonacistov Marián Kotleba. Cenu si však odmietli prevziať.