Tip na článok
Otvorenie kaplnky na Bratislavskom hrade.

Ocenenie, ktoré zrejme nepobozká. Andrej Danko vyhral nelichotivú cenu

Väčšinou vyhráva v rubrike "myšlienka týždňa" v našom týždenníku. Teraz sa Andrejovi Dankovi dostalo inej nelichotivej pocty.

Galéria k článku (12 fotografií )
Na snímke predseda Národnej rady SR Andrej Danko sa dotýka Múru nárekov poľas návštevy v Starom meste Jeruzalema 2. júla 2018.
Otvorenie kaplnky na Bratislavskom hrade.
Medziparlamentný futbalový turnaj V4. Našu parlamentnú delegáciu viedol predseda NR SR Andej Danko. Foto z finále s Maďarskom.

Porazil aj kňaza Mariána Kuffu či šéf Sme rodina Borisa Kollára a z tohtoročného boja o titul "homofób roka" vyšiel víťazne. Šiesty ročník ankety o anti-cenu Homofób roka si odnáša predseda NR SR a Andrej Danko. Organizátor, Inštitút ľudských práv, informuje, ktorý Dankov výrok si cenu zaslúžil.

Hrnka ani nenominovali

Znel takto: „Ak sa niekto na základe sexuálnej orientácie vzdá práva reprodukcie, vzdal sa, čo mu príroda a boh dali, pretože ak sa niekto rozhodne pre homosexuálny zväzok, tak nemôže mať právo vychovávať deti.“

Medzi nominovanými boli kontraverzný kňaz Marián Kuffa, poslanci Boris Kollár a Branislav Škripek, ale aj bývalý minister Ľubomír Galko. Nuž, SNS ide karta. V budúcom ročníku má šance aj Dankov podpredseda, Anton Hrnko. Ten mal cez víkend ostré vyjadrenia k chystanému pochodu za práva LGBT, ktorý sa bude konať 14. júla v Bratislave.

Trofej

Hlasovania sa zúčastnilo viac ako 10 000 ľudí. A čo si šéf parlamentu môže za svoj "výkon v kategórii homofób" odniesť domov? „Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4 %, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii," informujú organizátori ankety. Cenu sa vraj pokúsia víťazovi odovzdať, no nerátajú s ústretovosťou.

V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov a Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudsko-právni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti“, hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík či predseda neonacistov Marián Kotleba. Cenu si však odmietli prevziať.

VIDEO Plus 7 Dní