„Mnohí ľudia považovali toto obdobie “starých pravidiel“, za vhodný čas na kúpu nehnuteľnosti za účelom prenájmu či neskoršieho predaja. Dnes však už očakávame, že tento typ investícií čaká čiastočné utlmenie v súvislosti s prísnejšími pravidlami NBS platnými od júla,“ hovorí Lucia Dovalová, analytička Poštovej banky.

Zmenené pravidlá hypoték: Mali by mať vplyv aj na realitný trh. Prejaví sa to po čase.
Zmenené pravidlá hypoték: Mali by mať vplyv aj na realitný trh. Prejaví sa to po čase.
Zdroj: ROBO HUBÁČ

„Osobne očakávam ochladenie realitného trhu oproti realite posledných dvoch rokov. Vzhľadom k postupnému nábehu opatrení NBS, neočakávam ochladenie okamžite, skôr počas budúceho roka. Čaká nás ešte jeseň a záver roka, čo býva tradične na hypotekárnom aj realitnom trhu silne obdobie,“ vysvetľuje zas Ivan Šujan, finančný poradca a predseda občianskeho združenia Gramotná finančnosť.

Narastú realitné fondy?

Podľa Dovalovej sa do nehnuteľností stále oplatí investovať prostredníctvom špeciálnych podielových fondov nehnuteľností. Výhodou realitných fondov je diverzifikácia rizika, ktorá sa môže vyplatiť práve v období utlmenia trhu. „Vo fonde je viac typov nehnuteľností. Prípadný pokles hodnoty jednej nehnuteľnosti môže byť kompenzovaný rastom hodnoty inej, čo investora lepšie chráni pred prípadnou stratou. S investíciou do realitného fondu tiež odpadajú starosti spojené s hľadaním nájomcov a  údržbou nehnuteľnosti,“ vysvetľuje Vladimír Salkovič, člen predstavenstva Prvej  Penzijnej Správcovskej Spoločnosti Poštovej banky.

Dopyt po bytoch: So zmenami v hypotekárnych pravidlách sa očakáva jeho pokles.
Dopyt po bytoch: So zmenami v hypotekárnych pravidlách sa očakáva jeho pokles.
Zdroj: MICHAL SMRCOK

Ako dodáva,  práve preto je realitný fond vhodný aj pre konzervatívnejších investorov, ktorí nechcú riskovať kúpu vlastného investičného bytu v období, kedy sú ceny už pomerne vysoko a ich ďalší nárast nemusí byť samozrejmosťou. A to najmä v prípade, že by si na tento byt museli požičať, čo by znižovalo ich budúci výnos kvôli nákladom na úver.

Ivan Šujan: Ochladenie realitného trhu sa ukáže asi budúci  rok.
Ivan Šujan: Ochladenie realitného trhu sa ukáže asi budúci rok.
Zdroj: Archív I.Š.

Podľa Šujana ide však o iné stratégie investovania, hoci sa to tak nemusí javiť. "Ak máte voľných 5-tisíc eur, asi sa Vám nepodarí kúpiť si byt a inkasovať zaň nájom. Na trhu máme zároveň viacero realitných fondov od rôznych správcov a ich princíp fungovania je rôzny,“ vysvetľuje Šujan.