Všetko sa to odohralo v húštine asi len 800 metrov od dediny. Lesník a poľovník dohľadávali v drevinovom poraste postreleného diviaka keď sa na nich nečakane vyrútil medveď hnedý. Dvaja muži zostali v sekunde ako obarení, keď z tŕnia začuli ručanie. „Ani krok by ste neurobili, keby ste to počuli. Hrozný lomoz a ryčanie, smrteľníkovi z toho stuhne krv v žilách,“ spomína poľovník na stretnutie so šelmou. Zviera najskôr napadlo lesníka a keď sa poľovníkovi podarilo vystreliť z pušky, cieľom útoku sa stal sám. „Ruku som mal v tlame aj s flintou. Tá mi potom vypadla," opísal chvíle hrôzy.

FOTO z pátrania po šelme si pozrite v GALÉRII ► ► ► TU

Celý dej trval len pár desiatok sekúnd, ale pre muža to boli nekonečné chvíle. „Dostal som šupu, že som letel päť metrov. A to mám sto kíl." Z hraničnej situácie sa im akoby zázrakom podarilo vyviaznuť a medveď ušiel. Oboch ranených chlapov následne ošetrili v žilinskej nemocnici. Boli mimo ohrozenia života, no lesník ešte zostal pre istotu pár dní na pozorovaní.

Profíci na stope

Na rizikový moment zareagovala aj starostka obce Marcela Halaganová a do obce ešte v ten deň zavolala políciu aj Zásahový tím pre medveďa hnedého zo Štátnej ochrany prírody. O hroziacom nebezpečenstve od pravdepodobne postreleného, a preto agresívneho jedinca informovali obyvateľov. „Ľudí sme cez miestny rozhlas aj sociálne siete varovali, aby sa vo vlastnom záujme vyhýbali lokalite Višňovskej doliny a širšieho okolia,“ vraví starostka. Ešte v ten istý deň prišli do lesov pri dedine dohľadať zranenú šelmu členovia zásahového tímu spolu so špeciálne vycvičeným psom.

Pomôcť im išiel aj poľovník, ktorý sa krátko predtým vrátil z ošetrenia v nemocnici so zafačovanou rukou. Najskôr na miesto traumatizujúceho stretnutia s tímom ísť nechcel, no presvedčili ho, aby im aspoň z diaľky ukázal, kde sa to stalo. „Objavili sme znaky prítomnosti tejto šelmy, a to trus a stopy. Pretože boli roztlačené v blatistom podklade, hmotnosť medveďa sme len hrubo odhadli asi na 120 až 130 kilogramov,“ vysvetlil Marek Veverica zo zásahového tímu.

Hľadanie sa však neskončilo úspechom, a tak sa do lokality vrátili o dva dni znova - tentoraz už s tromi poľovnými psami. „Skupiny sa presunuli do okolitých lesných porastov, rúbaní a mladín smerom k hrebeňu. Západosibírske lajky počas dohľadávky prešli trasu asi15 kilometrov,“ priblížil vedúci zásahu Jaroslav Slašťan.

Obavy na mieste?

Ani pri druhom pátraní však mohutného chlpáča nenašli. Ďalej ho už stopovať nehodlajú, ale situáciu budú v spolupráci s miestnymi poľovníkmi monitorovať. Zranenia medveďa podľa nich nie sú smrteľné ani vážne a psy vylúčili jeho prítomnosť. „Poranený medveď sa v lokalite nenachádza, ale je pravdepodobné, že sa v okolí vyskytnú iné jedince medveďa hnedého a v istej situácii by stretnutie s nimi mohlo predstavovať určité riziko,“ hovorí Slašťan, ktorí zdôrazňuje, že prehnané obavy nie sú na mieste. „Nevidíme dôvod, aby sa tejto lokalite miestni či turisti vyhýbali.“

Vo Višňovčanoch však obavy zostali a v obci cítiť po incidente nervozitu. „Voľakedy som chodieval veľa na turistiku tu po okolí. Teraz by som nešiel. Veľa medveďov tu máme, treba ich postrieľať,“ myslí si muž, ktorého sme stretli na autobusovej zastávke. Podobný názor má aj ďalší obyvateľ obce. „Budeme tu chovať medvede, aby nám deti požrali?“ kladie si rečnícku otázku a dodáva, že asi hodinu po útoku šelmy po tej istej lúke prechádzali deti. Najmä v teplých mesiacoch chodí po tunajších chodníkoch aj veľa turistov.

Nie všetci sú však k veľkej šelme takí nekompromisní. Pán v dôchodkovom veku, ktorého stretávame na hornom konci obce, má pre zviera pochopenie. „Za tým briežkom sa to stalo,“ ukazuje nám rukou. „Ale nebývajú tu bežne, toto bola špecifická udalosť. Robil som dvadsať rokov v hore a medveďa som ni­kdy nestretol.“
Na prítomnosť šelmy blízko dediny si nespomína ani starostka, ktorá už tahá tretie volebné obdobie. Preto prvomájovú udalosť neberie na ľahkú váhu. „Nepovedala by som, že tu vládne panika. Ale určite to obyvateľov, ale aj návštevníkov znepokojilo,“ uzavrela Halaganová.

FOTO medveďa hnedého nájdete v GALÉRII ► ► ► TU