Ako z hororu pôsobí smrť Jozefa Bajánka, majiteľa malého ranča na rozhraní Brodna pri Žiline a obce Oškerda v Kysuckom Novom Meste. V rekreačno-oddychovom zariadení bolo množstvo zvierat - od zajacov cez papagáje, opice až po skoro dvadsať tigrov a levov. Hoci majiteľ nemal od roku 2019 povolenie na to, aby levy a tigre choval a ukazoval verejnosti, navonok to tak nepôsobilo. Ranč fungoval a majiteľ sa zvierat nezbavil. Tak by to nerušene pokračovalo zrejme roky ďalej, keby nedošlo k tragédii.

na ranči, nebohý majiteľ
Zdroj: facebook

Rozkúskoval ho

„Išiel ich nakŕmiť ako vždy a keď sa už dlhšie nevracal, niekto, asi syn, zavolal policajtov. Tí zistili, že je zle, ale nemohli sa dostať dovnútra. Až privolaný veterinár zvieratá uspal a dve usmrtil. Policajtom sa naskytol hrozivý pohľad na dotrhané ľudské telo. Mal odhryznutú nohu aj časť tváre. Bolo to desivé,“ povedal nám len stručne jeden z mužov žijúcich v okolí. 

„Na linku 158 sme prijali oznámenie, že v mestskej časti Oškerda, Kysucké Nové Mesto sa muž nevrátil z výbehu exotických šeliem. Na miesto boli okamžite privolané všetky dostupné sily. Keďže prebieha vyšetrovanie, neposkytujeme ďalšie informácie,“ nevniesla viac svetla do udalosti žilinská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková.

Pohľad dovnútra klietky s levmi, tigrami a dotrhaným mŕtvym majiteľom bol však podľa svedka skutočne len pre silné povahy: „Mal odtrhnutú končatinu, povaľovala sa pomimo leva, ktorý potom nebohého priľahol. Časť tela lev zožral.“

Zaútočil miláčik

„Ty potkan, vypadni,“ vrieskal a hádzal kamene po fotografovi PLUS 7 DNÍ syn nebohého majiteľa, keď sme na ďalší deň zisťovali podrobnosti incidentu.

„Nebohý mal dvoch synov, oni majú všetci divné povahy,“ povedal nám miestny obyvateľ malej dedinky Oškerda, pri ktorej ranč stojí. Všetci podľa neho žili na ranči. Majiteľ ranča pochádzal z dediny vzdialenej asi šesť kilometrov.

„Ten lev, čo ho napadol, bol jeho najobľúbenejší, lev Simba. Chodieval s ním pyšne na prechádzky po dedine. Keď ho doniesol pred rokmi, bolo to zlaté levíča, ale teraz to bol kus leva, čo mal hádam aj dvestopäťdesiat kíl,“ vysvetľuje nám miestne pomery chlapík, ktorý majiteľa poznal od detstva. Inak sa ľudia v Oškerde tvárili, akoby sa tam ani nič neudialo.

„Ono ľudia sa v minulosti aj sťažovali, báli sa, že je to nebezpečné, ale asi chce mať každý pokoj,“ objasňoval nám mlčiacich obyvateľov kamarát nebohého. Jozef Bajánek sa vraj kedysi živil stavebnými prácami, potom sa zoznámil s Čechom, ktorý rozbehol ranč s levmi, a rozhodol sa, že aj on si spraví niečo podobné na Slovensku. „Veľa ľudí mu tam však nechodilo,“ vraví miestny. 

Ranč pri Žiline, kde lev roztrhal majiteľa Jozefa Bajánka.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Zákaz sme dali, vybavené

Bajánek prevádzkoval ranč nelegálne, od Štátnej veterinárnej a potravinovej správy nezískal povolenie na vystavovanie určitých nebezpečných druhov zvierat, ako sú napríklad levy a tigre. A napriek tomu ich tam ešte v roku 2023 mal. Načo je také rozhodnutie, keď sa vlastne nič nedeje? „Prevádzkovateľ zisťoval možnosti umiestnenia týchto zvierat v inom vyhovujúcom zariadení, no keďže umiestniť väčší počet veľkých mačkovitých šeliem je veľmi náročné, nepodarilo sa mu do dnešného dňa pre zvieratá nájsť náhradnú starostlivosť,“ argumentuje ministerstvo pôdohospodárstva cez tlačové oddelenie.

„Nájsť umiestnenie je povinnosťou majiteľa. Nie je otázkou pre štát (ŠVPS, RVPS), aby suploval úlohu majiteľa, či chovateľa a hľadal, kde sa zvieratá umiestnia,“ tvrdí v odpovedi pre PLUS 7 DNÍ ministerstvo.

Aha. Takže šelmy ako levy a tigre nemáte povolenie chovať, ale vlastne keď ani za štyri roky nevyriešite, kam ich dať, tak strpíme, že ich máte…

Na biznis

Už v minulosti sa ranč a jeho majiteľ zviditeľnili, keď ponúkal levy a tigre na predaj na medicínske účely, za mláďa pýtal päťtisíc eur. „Nemám s tým problém. Ak tigra predám, nezaujíma ma, čo sa s ním stane. Hľadám klientov z Číny, pretože tu v Európe už nemôžete dobre predávať. Sú tu veľmi prísne zákony, CITES a podobne,“ uviedol v júli 2020 dnes už nebohý Jozef Bajánek.

Vulgárne nadávky

"Plakala som, keď som odtiaľ odišla," spomína inštruktorka Slobody zvierat na návštevu ranča.
Zdroj: Miroslava Grendelová

Zdesená odtiaľ odchádzala pred dvoma rokmi aj inšpektorka Slobody zvierat. „A dodnes sa to nezmenilo. V čase mojej kontroly nemali zvieratá dostatočný výbeh. Konáre, stromy pre levice? Žiadne. Nemali ani jedlo, kŕmil ich len občas, nemali vodu, boli v zlom výživovom stave. Hlavne, že sa deti odfotili s mláďatami za desať eur. To majiteľa zaujímalo, ale že aj malý tiger vie ublížiť, to už bolo vedľajšie,“ spomína inšpektorka Miroslava Grendelová zo Slobody zvierat. O láske k zvieratám sa tam podľa nej nedalo hovoriť ani náznakom. „Leviciam nadával do p..., bol agresívny, vulgárny. Ja som videla toho už dosť, ale odtiaľ som odišla a plakala som,“ konštatuje so smútkom v hlase. „Ale keby kontrolné orgány konali poriadne, dotyčný pán mohol dnes žiť, takto si to dovolím povedať,“ hovorí Grendelová.

V minulosti riešili v zariadení aj problém, keď vraj tiger dohrýzol ruku návštevníčke.

Nový zákon

Podľa Jána Vozárika, ktorý sa venuje záchrane šeliem aj cez iniciatívu Klietka nie je záchrana a prišli s návrhom zákona, ktorý už rok neumožňuje nové chovy šeliem na Slovensku, sú mnohé súkromné ranče doslova časovanou bombou. „Podobná tragédia sa môže stať kedykoľvek, tí ľuda nie sú tak odborne zdatní, ako by mali byť, nie je to, ako chovať mačiatko. Často počúvam argument, že my ich zachraňujeme, vychovávame, aby sa vrátili do prírody, ale to je vedecký nonsens. Nikdy sa do prírody nevrátia, lebo by tam neprežili. Problém je, že máme žalostne málo záchranných staníc pre šelmy,“ hovorí Vozárik.

Takto pred rokom sa im však podarilo umiestniť niekoľko tigrov z ranča pod Tatrami do novootvorenej zoo v Albánsku. „Preto bol aj zákon tak robený. Reálne nemáme zvieratá kam umiestniť, preto sme chceli, aby tieto biznisplány išli aspoň pomaly do stratena.“

Ako sme zistili, zoologické záhrady na Slovensku nemôžu prijať levy a tigre zo Žiliny. Nemajú na to priestorové kapacity a ich chov sa riadi striktnými pravidlami. Ťažko vypátrať, odkiaľ presne pochádzajú zvieratá v Žiline. Rizikom pre ZOO je napríklad aj zobrať predátora, ktorého správanie vzhľadom na neštandardné podmienky neviete predvídať.