Tip na článok
Žitný ostrov: Ochranári vyzývajú premiéra, aby sa bezpečnostná rada štátu aj vláda zaoberala ohrozením pitnej vody.

Ochranári: Zvolajte kvôli ohrozenej vode bezpečnostnú radu štátu!

Podľa ochranárov by sa mal štát viac venovať vode na Žitnom ostrove, ktorú ohrozujú pesticídy, staré skládky, ale aj golfové ihriská.

Slovenský ochranársky snem, čo je neformálne združenie ľudí chrániacich životné prostredie, oslovil premiéra Petra Pellegriniho, aby sa Bezpečnostná rada SR, ktorá už o Žitnom ostrove bezvýsledne rokovala, znova venovala tomuto dôležitému problému. Len nedávno vyšlo najavo, že ľudia na Žitnom ostrove mali vodu kontaminovanú atrazínom, pesticídom zaradeným medzi možné ľudské karcinogény. Pri žabách dokonca aj v malých koncentráciách mení samčekov na samičky.

https://plus7dni.pluska.sk/Domov/Otravena-voda-Zodpovedni-tom-vedeli-roky-preco-nic-nerobili

Šok vyvolalo najmä to, že zvýšené množstvo atrazínu namerali meteorológovia niekoľko rokov za sebou na rôznych miestach Žitného ostrova. Oficiálne sa však na to došlo až po tom, čo vodári museli začať robiť merania aj na atrazín, kvôli smernici Európskej únie.

Studňa na Žitnom ostrove: Kvôli atrazínu do nej museli namontovať špeciálny filter.
Studňa na Žitnom ostrove: Kvôli atrazínu do nej museli namontovať špeciálny filter.
foto David Duducz

Nielen atrazín

Podľa ochranárov však intenzívne poľnohospodárstvo nie je jediným zdrojom ohrozenia podzemných vôd. Podieľa sa na tom podľa nich celý rad ďalších faktorov: „od starých environmentálnych záťaží (okrem iných z bývalého Apolla, CHZJD, Matadoru), z Bratislavského prístavu, ale aj legálnych, pololegálnych, ale najmä neleglnych novodobých skládok odpadu, cez golfové ihriská a iné chemicky udržiavané plochy, ťažbu štrku, nešetrné výruby lesných a brehových porastov (namiesto ich ochrany a revitalizácie lužných a mokraďových ekosystémov) až produktovody, priemyselné prevádzky, sklady a čerpadlá pohonných hmôt.“ Upozorňujú aj na masívnu výstavbu či developerské projekty v ochranných pásmach vodárenských zdrojov.

Skládka: Podľa ochranárov sú pre Žitný ostrov nebezpečné najmä skládky odpadu.
Skládka: Podľa ochranárov sú pre Žitný ostrov nebezpečné najmä skládky odpadu.
Archív

Chýba monitorovanie a účinná ochrana zdravia

Podľa Mikuláša Hubu, ktorý je pod listom podpísaný je monitoring vôd nedostatočný a úplne chýba spracovanie jeho údajov, ktoré by dokázalo zhodnotiť situáciu a tým chránilo ľudí. „Nájdenie informácií o pitnej vode znamená “investigatívnu činnosť” s neraz zastaralými databázamu, bez reálnej šance na nájdenie relevantných údajov,“ píše premiérovi.

Mikuláš Huba:  Spolu s ďalšími ochranármi vyzýva premiéra, aby sa vláda a bezpečnostná rada štátu venovali ohrozenej vode na Žitnom ostrove.
Mikuláš Huba: Spolu s ďalšími ochranármi vyzýva premiéra, aby sa vláda a bezpečnostná rada štátu venovali ohrozenej vode na Žitnom ostrove.
Martin Mednansky

Ako dodáva, „slovenská spoločnosť nepozná dostatočne skutočný stav, netuší, čo bude nasledovať, pričom aj čiastkové dáta a poznatky naznačujú, že situácia je veľmi zlá a pri súčasnom prístupe sa môže iba zhoršovať.“

Nebagatelizovať

Podľa ochranárov kompetentní situáciu podceňujú a bagatelizujú. Preto chcú, aby sa problémom zaoberala Bezpečnostná rada SR aj vláda. Zároveň dodávajú, že nový zákon, nazvaný Lex Žitný ostrov podľa nich neprinesie nič zásadne nové a nie je zárukou zmeny k lepšiemu. „Stačilo by dôsledne dodržiavať platné právne normky SR a príslušné európske smernice,“ myslia si ochranári.

VIDEO Plus 7 Dní