Ind Nishit T., ktorý je obžalovaný z vraždy v centre Bratislavy, stojí pred súdom. Tvrdí, že sa len bránil proti trom útočníkom. Nôž, ktorý použil, však smrteľne zranil Branislava (†37). Nishit je od októbra vo väzbe a o tom, či v jeho prípade ide o nutnú obranu alebo chladnokrvnú vraždu, ako stojí v obžalobe, rozhodne až súd. Mnoho ľudí pritom so sebou bežne nosí na sebaobranu nôž. Skúsení advokáti odporúčajú radšej kaser alebo paralyzér. Prečo?

Útok musí trvať

Trestný zákon má vo svojich ustanoveniach paragraf o tak­zvanej nutnej obrane. Čo to znamená? Ide o čin, ktorý by bol za normálnych okolností trestným činom. No ak ho človek spácha v rámci podmienok nutnej obrany, nie je ním. „O zákonom chránenej obrane sa môžeme baviť, keď útok priamo hrozí alebo už trvá. Čiže keď niekto na dvadsať metrov zakričí: „Niekedy ti dám po papuli!“ - to nie je útok. Ale ak by útočník v bare rozbil fľašu a zaútočil na človeka, ktorý by na svoju obranu vytiahol nôž, tak by bolo jeho použitie adekvátne,“ hovorí Ondrej Laciak zo Slovenskej advokátskej komory a skúsený trestný právnik. Ako dodáva, z judikatúry, teda z rozhodnutí súdov, vyplýva, že aj proti neozbrojenému útočníkovi možno použiť zbraň, napríklad nôž.

„Najdôležitejším kritériom je to, akým spôsobom sa obrana zrealizuje vo vzťahu k intenzite útoku. Ak napríklad obranca použije nôž, je dôležitý aj spôsob. Iné je niekoho porezať a iné bodnúť do sleziny, na čo vykrváca. To je na posúdení obrancu. Princíp, ktorý vyplynul z judikatúry, je, že riziko má niesť útočník, nie obranca. Je logické, že obrana by mala byť dostatočne intenzívna, aby odvrátila priamo hroziaci alebo trvajúci útok,“ vysvetľuje Laciak.

V praxi inak

Takto znejú zákony a súdne rozhodnutia, no postup polície či prokurátorov je neraz iný. „V praxi sa často vyskytujú prípady, že keď nastane nejaký fyzický konflikt, obaja aktéri tvrdia, že boli napadnutí. Keď prídu na miesto činu policajti, je veľmi ťažké okamžite to vyhodnotiť. V prípade, že je tam ťažko zranená osoba, je pre nich útočníkom alebo minimálne podozrivým ten, ktorý použil nôž. Potom to tak aj kvalifikujú, lebo majú objektívne dané, kto je zranený a kto mal zbraň,“ vysvetľuje Laciak.

„Či išlo o nutnú obranu, by sa malo posúdiť už v rámci vyšetrovania. V praxi však orgány činné v trestnom konaní často tento inštitút ustanovený v Trestnom zákone ignorujú. Argumentácia o nutnej obrane sa veľakrát považuje za účelovú obhajobu,“ vysvetľuje. Dodáva však, že je naozaj veľmi ťažké posúdiť, čo sa skutočne stalo, najmä tesne po konflikte. „Preto je nevyhnutné získavať čo najviac dôkazov. Kamerové záznamy, svedkov, možno aj povesť osôb zúčastnených na konflikte,“ hovorí Laciak.

Rozhoduje až súd

Súhlasí s ním aj advokát Milan Cíbik. „Z praxe je veľmi málo prípadov, keď by prokurátor rozhodol, že sa zastavuje trestné stíhanie pre okolnosť vylučujúcu protiprávnosť činu. Treba však povedať aj to, že prokurátor má iné postavenie ako súd. Ak sa obrana jednoznačne nepreukáže, musí podať obžalobu,“ vysvetľuje Cíbik. Ako dopĺňa, raz sa stretol aj so zastavením stíhania. „Bola to streľba. Vyhadzovač v bare strieľal na útočníkov, ktorí strieľali na bar. Jedného útočníka zasiahla odrazená guľka. Prokurátor to na základe dôkazov uznal ako oprávnené použitie zbrane,“ vraví Cíbik.

Vždy väzba?

Medzi ľuďmi venujúcimi sa sebaobrane sa nie nadarmo hovorí, že zranenie útočníka vám pravdepodobne na nejaký čas zabezpečí pobyt vo väzbe. O samozrejmom obvinení nehovoriac. Najmä, ak sa nebránite holými rukami. „Fakt, že niekto sa bráni zbraňou proti priamo hroziacemu alebo trvajúcemu útoku, nemôže byť dôvodom na vzatie do väzby, taký zákonný dôvod v Trestnom poriadku neexistuje. Musia byť splnené zákonné podmienky na vzatie do väzby stanovené v Trestnom poriadku, takzvané väzobné dôvody. Teda ak sa preukáže dôvodná obava, že obvinený by sa vyhýbal trestnému stíhaniu alebo skrýval, že by pôsobil na svedkov, prípadne by pokračoval v trestnej činnosti,“ vysvetľuje Laciak.

„Je však ťažké preukázať, kto začal konflikt. Orgány činné v trestnom konaní majú potom tendenciu vyvodzovať zodpovednosť voči tým, ktorí v rámci obrany spôsobili ujmu na zdraví, nie voči tým, ktorí útočili,“ dodáva.

Dlhý boj

Dôležití sú svedkovia, kamerové záznamy zo skutkov, ale aj znalecké posudky zranení. „Mal som prípad, keď synovec napadol strýka. Svedkom bola len čašníčka a mama útočníka. Strýko na obranu vytiahol pred seba dlhý rybársky nôž. Čepeľ mala asi 25 centimetrov. Na tej sa synovec poranil,“ spomína Cíbik. Policajnej hliadke to podľa neho vysvetľovali svedkovia, no synovcove zranenia boli na 50 dní práceneschopnosti.

„V takom prípade ide o ťažké ublíženie na zdraví. Dotyčnému, ktorý sa len bránil, vzniesli obvinenie a navrhli jeho vzatie do väzby. Prvostupňový súd to neakceptoval, prokurátor podal sťažnosť, no krajský súd jej nevyhovel. Nutná obrana bola až vecou dokazovania,“ vysvetľuje advokát. Pre obvineného, ktorý sa bránil, to malo šťastný koniec. „Súd uznal, že išlo o nutnú obranu, keďže zo zranení bolo jasné, že zbraň len držal pred sebou,“ hovorí Cíbik. Išlo asi o polročné vyšetrovanie. Niektoré sa však ťahajú oveľa dlhšie.

Odškodnenie

Hoci náš zákon máme podľa oboch advokátov napísaný dobre, stane sa, že človek, ktorý sa bráni, skončí vo väzbe. Až po čase, keď ho oslobodí súd, sa z nej dostane. Odhliadnuc od toho, že aj najdrsnejší zločinci pokladajú väzbu za oveľa horšiu ako samotné väzenie, život človeka poriadne naruší. Predstavte si, že zo dňa na deň sa dostanete za mreže. Chýbate v práci, o ktorú môžete prísť. Nemáte ako ani z čoho platiť účty, možno máte hypotéku a váš domov skončí v dražbe.

„Ak má obvinený už právoplatné rozhodnutie o uznaní nutnej obrany, môže sa domáhať náhrady škody voči štátu. Musia však byť splnené ďalšie podmienky. Za každý deň strávený vo väzbe by mohol mať nárok na paušálnu náhradu. Podľa novšej judikatúry súd skúma rozhodnutie o väzbe v čase, keď bolo vydané,“ vysvetľuje Cíbik. Znamená to, že sa môže stať, že usúdi, že v tom čase a pri tých dôkazoch, ktoré boli k dispozícii, nebola neoprávnená. Ak však uzná, že nebola v poriadku, väčšinou štát po­dľa Cíbika priznáva takúto náhradu. „Je to však beh na dlhé trate. Minimálne rok-dva. Sú aj prípady ťahajúce sa desať rokov,“ dopĺňa.

Radšej kaser

Hoci je asi lepšie byť vo väzbe ako mŕtvy alebo na prístrojoch, obaja advokáti sa zhodujú na tom, že miesto noža je oveľa vhodnejšie nosiť iný druh obranných prostriedkov. „Nôž je natoľko invazívny nástroj, že pri strese je veľmi ťažké ustrážiť mieru tak, aby človek nebodal kade-tade a nespôsobil zranenia, ktoré by boli následne posúdené ako celkom zjavne neprimeraná obrana,“ myslí si Laciak.

„Určite sú lepšie kasery alebo elektrické paralyzéry, najmä pre budúce posúdenie orgánmi činnými v trestnom konaní. To by som považoval za rozumnejšie, ale stále dostatočne efektívne na odvrátenie útoku napadnutým. Existujú aj elektrické obušky, ktoré používajú esbéeskári, ale to je menej praktické. Z judikatúry vyplýva, že brániť sa môžeme aj predmetmi v okolí, napríklad v bare fľašou, na nás ide niekto stoličkou alebo ak sa na vás vrhnú traja. Je to stále teoreticky v súlade s podmienkami nutnej obrany,“ vysvetľuje Laciak. Po­dľa Cíbika je paralyzér či kaser lepší nápad ako nôž.

„Vždy sa posudzujú konkrétne okolnosti, kaser a paralyzér spôsobia menšie následky, ale majú väčší efekt než nôž. Aj pri posudzovaní by to bolo lepšie pre obrancu,“ vysvetľuje Cíbik. Obaja sa zhodujú v tom, že s obranným prostriedkom by sa mal človek naučiť narábať. Aby ho nepoužil nakoniec útočník proti nemu.