Tip na článok
Goel Ratzon: Izraelský guru využil oddanú lásku svojich prívrženkýň, mal hárem oddaných služobníc, ktoré mu esemeskou oznamovali, kedy ovulujú.

Odborníčka varuje: Obete siekt sú ako zaľúbenci či narkomani. Najprv príde eufória, potom zotročenie

Priam sa vznášajú v oblakoch! Konečne našli spoločenstvo, ktoré ich bezvýhradne prijíma, miluje, poskytuje im duchovný rozmer!

Tak nejako prežívajú počiatočné členstvo v náboženskej komunite noví členovia. „Je to stav podobný zamilovanosti,“ vraví Ivana Škodová z občianskeho združenia Integra, ktoré sa venuje prevencii pred zhubnými kultami.

Skupina sa podľa nej stáva náhradnou dokonalou rodinou. Ale pozor! Tak ako pri mnohých zaľúbencoch, aj v tomto prípade „ide len o ilúziu lásky bez hlbšieho citu, ktorá sa neskôr mení na požiadavku absolútneho podriadenia sa a poslušnosti, varuje.

Opantaní: Príslušenstvo k k netradičnej náboženskej komunite prirovnáva odborníčka k stavu zamilovanosti čo drogovej eufórie.Foto: profimedia.sk

Rovnako závislý ako „feťák“

„Stáva sa, že sa člen stane až psychicky závislým na vodcovi a skupine, čo má podobné dôsledky ako ktorákoľvek iná závislosť - od alkoholu, drog či hracích automatov, hovorí odborníčka.

Prvotná fascinácia pokračuje postupným zvyšovaním „dávok“ času, ktorý človek v nebezpečnej skupine strávi až po sociálnu izoláciu. Takíto ľudia opúšťajú rodinu, ale častokrát aj školu a zamestnanie. Nezriedka obetujú aj majetok. „Tak ako drogovo závislý nedokáže myslieť a rozprávať o ničom inom iba o droge, tak aj rozhovory so závislým na sekte sa odvíjajú len od spoločenstva, vodcu, viery v dogmu a súvisiacej témy,“ upozorňuje Ivana Škodová.

Niekedy je však ťažké určiť, či za rozpad rodiny môže naozaj náboženská komunita alebo problémy medzi blízkymi.

Viac sa o nebezpečných náboženských komunitách dočítate v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní