Keď na ňu nasadol, možno si zaspomínal na staré dobré časy, ktoré prežil na Harley Davidsone pred desiatimi rokmi s Jánom Počiatkom a Robertom Kaliňákom. Spomínate si ešte na tú úžasnú dovolenku? Šéf Smeru Robert Fico podnikol s výkvetom strany v roku 2011 cestu po USA. Bolo to krátko po tom, ako sa uvoľnil zo štátnických povinností. V náročnej práci premiéra ho vystriedala Iveta Radičová a on si ako opozičný politik užíval slobodu.

Po vetre vo vlasoch sa mu zacnelo aj dnes. V lete 2021 vymenil auto so šoférom za dvojkolesového tátoša. Z vraj staršej motorky omietol prach, nasadil prilbu a preháňal sa ulicami Bratislavy, akoby nabral tento 56-ročný politik druhý dych.

Stará mašina

„Nie je to žiadna nová motorka, je stará jedenásť rokov,“ povedal hovorca Smeru Ján Mažgút o mašine, na ktorej náš fotograf zachytil trojnásobného premiéra. Práve sa rútil z centrály Smeru v Ružinove do svojho bytu v Starom Meste, kde motorku aj zaparkoval.

Nové choppery stoja priemerne 20-tisíc eur. Záleží, samozrejme, na výbave a modeli. Keď sa Fico s parťákmi premával po amerických cestách, novinárom tvrdil, že motorky si v zámorí požičali. Odvtedy sa o tejto jeho vášni veľa nehovorilo.

V majetkovom priznaní, kde musia byť uvedené hnuteľné veci drahšie ako 35-násobok minimálnej mzdy, v uplynulom roku poslanec Fico žiadnu motorku neuvádza.

Dlho s ochrankou

Fico pred desaťročím hovoril, že holduje motorkám preto, lebo je to „najlepší spôsob, ako si vyvetrať hlavu“. Teraz drží bobríka mlčanlivosti. Nechcel povedať ani to, či sa mu po dlhých rokoch žije predsa len lepšie bez ochranky. Tú využíval skoro 14 rokov. Za ten čas mal za chrbtom na každom kroku muža v čiernom obleku a tmavých okuliaroch. Dokonca aj vtedy, keď behal a kľukoval na hrádzi. Keď mu vlani od 1. apríla ochranku zrušili, šéfa Smeru bolo vídať, ako vystupuje z bieleho auta. Vozil ho šofér.

Smeráci na dvoch kolesách

Mimochodom, hoci samotného Fica nebolo dlhšie na motorke vidieť, jeho strana a kolegovia majú jazdu v krvi. Harley Davidson vlastnil Roman Šipoš, ktorý bol Ficovým riaditeľom kancelárie predsedu vlády, aj súčasný poslanec za Smer Igor Federič. Ten za Fica vykonával tiež vysokú úradnícku funkciu na Úrade vlády.

Legendou bol okrem Počiatka a Kaliňáka exminister spravodlivosti Tomáš Borec, ktorý chodie­val na zjazdy milovníkov rýchlych strojov. Nahodený tak, ako sa na správneho harlejáka patrí - v koženej bunde a kožených nohaviciach.

Viac FOTO Ficovej mašiny v GALÉRII

Šoférom silných mašín je aj bývalý štátny tajomník rezortu zdravotníctva, priateľ Roberta Kaliňáka a syn speváka Joža Ráža, Jozef Ráž mladší.

Prečítajte si tiež: