Tip na článok
Milan Reichel: Porozprával nám historku o brutálnej vražde, ktorú mu opísal Alojz Házy.

ODHALENIE: Kto bol zavraždený mladík z mafiánskej historky Milana Reichela?

Už prvá informácia o odhalení dávnej vraždy týždenníkom PLUS 7 DNÍ zaujala tisíce ľudí na Slovensku. Video, na ktorom niekdajší mafiánsky bos Popradu Milan Reichel vyrozprával krvavú scénu Alojza Házyho, sa stalo jedno z najsledovanejších.

Galéria k článku (5 fotografií )
Alojz Házy: Obávaný zabijak podsvetia mal zavraždiť Milana Glevaňáka.
Mladík z Mlynčekov: Keď Milan Glevaňák zmizol, mal iba 23 rokov.
Milan Reichel: Porozprával nám historku o brutálnej vražde, ktorú mu opísal Alojz Házy.

Nášmu týždenníku sa podarilo zistiť to, čo desiatky rokov nikto netušil. K vražde, ktorú Milan Reichel opísal, sa nám po mesiacoch zisťovania podarilo priradiť meno. Brutálne zavraždeným mužom z mafiánskej historky bol Milan Glevaňák, ktorý bol až do minulého týždňa „len“ nezvestný mladík z Mlynčekov neďaleko Popradu.

Zabijak Házy

Muž považovaný za mafiánskeho bosa Popradu Milan Reichel Týždenníku PLUS 7 DNÍ opísal krvavú scénu, ktorou sa mu pochváli svojho času obávaný zabijak podsvetia Alojz Házy. Podľa slov Reichela to bolo pred viac ako dvoma desaťročiami, dávno predtým, než Házyho v roku 1998 zavraždili. Do hrobu si však tento mafián zobral dôležitú informáciu - kto bol zavraždeným mužom?

S Mikulášom Černákom: Alojz Házy (vpravo) na oslave tridsiatych prvých narodenín mafiánskeho bosa.
S Mikulášom Černákom: Alojz Házy (vpravo) na oslave tridsiatych prvých narodenín mafiánskeho bosa.
Archív

S Mikulášom Černákom: Alojz Házy (vpravo) na oslave tridsiatych prvých narodenín mafiánskeho bosa.Foto: Archív

Známe bolo len to, že to bola jedna z najbrutálnejších vrážd a jej obeťou bol neznámy Miňo.

Týždenník PLUS 7 DNÍ sa vybral po stopách krvavej popravy a jej neznámej obete. Po týždňoch zisťovania odhalil to, v čo už zrejme nikto neveril. Ale poďme pekne po poriadku.

Krvavá historka

Podľa Reichelových slov Házy často pri rôznych posedeniach rozprával historky z vrážd, ktoré mal na rováši. Jednou z nich bola aj vražda istého Miňa z Mlynčekov. „Opísal mi, ako išli autom. Zastavili na kraji cesty, že urobia malú potrebu. Miňo vraj na neho vytiahol zbraň. Lojzo mu ju chytil a vytrhol, pričom si poranil ruku. Po tom, ako sa zmocnil zbrane, strelil Miňa do hlavy. Ten nepadol na zem, ale s krvavou hlavou začal pred ním utekať. Lojzo sa za ním rozbehol, zvalil ho do priekopy, chytil ho pod krk a vytrhol mu ohryzok. Potom ho mal dať do kufra Felície a prikryť mechmi,“ opísal Milan Reichel.

Házy mu vraj vykreslil aj situáciu, ktorá nasledovala tesne potom. „Zastavil vraj na čerpacej stanici, kde za nimi zastavili policajti a Miňo ešte v kufri chrčal tak, že to bolo počuť až von. Lojzo mu vtedy povedal nechrč buz..t. Údajne sa to stalo niekedy začiatkom deväťdesiatych rokov. Neviem, kto ten chlapík bol, ale tuším to bol nejaký masér,“ zaspomínal si Reichel.

Nevedel však, kde telo neznámeho Miňa z Mlynčekov Házy zakopal. S tým sa mu vraj nezveril. Podľa neho však nie je vylúčené, že je niekde v lese nad Liptovskou Tepličkou, kde vraj Házy zakopal viacero zavraždených ľudí.

Keď Milan Reichel o Miňovej vražde rozprával, bola to len jedna z mnohých historiek, ktoré si niekto vypočul, ale nejako zvlášť sa jej nevenoval. Medzi poslucháčmi, ktorým niekdajší bos túto story spomenul, boli svojho času aj policajti. Reichel im totiž ako svedok opisoval detaily viacerých mafiánskych vrážd. Poprava „nejakého“ Miňa z Mlynčekov však zrejme nikoho nezaujala.

Nezvestný Miňo

Týždenník PLUS 7 DNÍ zistil, že zavraždeným mužom z historky mafiánskeho zabijaka je dvadsaťtriročný Milan Glevaňák.

Všetci ho volali Miňo a bol to mladík z podtatranskej dediny Mlynčeky, zmizol bez stopy v septembri v roku 1990. Odvtedy, akoby sa po ňom zľahla zem. V Kežmarku dnes žije Miňov brat, Peter Glevaňák. Ten už ani nedúfal, že sa o svojom bratovi ešte vôbec niečo dozvie. „V jeden deň tu bol a zrazu už nebol,“ vyriekol, keď sme sa spýtali ne jeho nezvestného brata. Po niekoľkých vetách nás pozval k sebe domov. V jeho hlase bolo cítiť, že je to stále citlivá téma.

Milan Glevaňák: Zmizol v septembri 1990. Odvtedy o ňom nikto nepočul.
Milan Glevaňák: Zmizol v septembri 1990. Odvtedy o ňom nikto nepočul.
Archív

Milan Glevaňák: Zmizol v septembri 1990. Odvtedy o ňom nikto nepočul.Foto: Archív

„Je to presne dvadsaťšesť rokov, čo zmizol. Mal manželku a dve malé deti. Spolu sme bývali u mamy v Mlynčekoch, keď jedného dňa jednoducho neprišiel domov. Mama to niesla veľmi ťažko. Sama skúšala hľadať ho. Niekoľkokrát bola aj v Bratislave, lebo tam ho vraj videli naposledy v nejakom bare. Cestovala tam, aj keď náhodou našli nejakú neznámu mŕtvolu, nič sa nám však zistiť nepodarilo,“ opísal nám chvíle beznádeje po zmiznutí svojho brata pán Glevaňák.

Milana Glevaňáka už súd oficiálne vyhlásil za mŕtveho. Nemá však hrob ani miesto, kde by jeho rodina mohla aspoň zapáliť sviečku.

V ďalšom pokračovaní sa dočítate, čo mohlo byť v pozadí vraždy a čím sa Milan Glevaňák živil.

VIDEO Plus 7 Dní