Napokon z neho ťažil aj advokát Radomír Bžán, ktorý vo svojej vile v Chorvátsku hostil ,,opičku” Mariana Kočnera a Haitovej sestru Moniku Jankovskú.

Zmluva

Išlo o proces, v ktorom na jednej strane stál štátny podnik Vodohospodárska výstavba a na strane druhej Slovenské elekrárne (SE) a ich taliansky majoritný vlastník Enel. Sporili sa o prevádzku Vodnej elektrárne v Gabčíkove. Tú mali na základe zmluvy z 10. marca 2006 prevádzkovať práve Slovenské elektrárne. O štyri roky neskôr však vláda Roberta Fica zmluvu vypovedala. Dôvodom mali byť jej vážne porušenia zo strany majoritného akcionára SE, teda talianskeho Enelu.

Kľúčový verdikt

Prípad sa dostal na okresný súd, kde štát prvé meranie síl prehral.  Okresný súd totiž  v novembri 2013 žalobu týkajúcu sa neplatnosti zmluvy so SE zamietol. Do hry násladne vstúpil krajský súd, konkrétne senát vedený Andreou Haitovou, ktorý vyriekol opačný verditk. Zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo vyhlásil za neplatnú. O tri mesiace sa Slovenské elektrárne obrátili na arbitrážny súd vo Viedni a žiadali odškodné 588,2 milióna eur.  

Miliónový advokát

Nuž a táto časť kauzy je už verejnosti relatívne známa. Vysvitlo, že záujmy Slovenska na medzinárodnej pôde hájil advokát Radomír Bžán, ktorý mal v prípade úspechu zinkasovať od Slovenskej republiky neuveriteľných 64 miliónov eur. Situácia sa zmenila, až keď na to upozornil PLUS 7 DNÍ. Advokát napokon dostal niečo vyše 17 miliónov eur.

Viac o nových zisteniach v súvislosti s osobou sudkyne Haitovej sa  dočítate v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ >>

Mohlo by vás zaujímať: