Tip na článok
Bojan Stanojkovič a Boban Stojiljkovič.

ODHALENIE: Vedie balkánska drogová cesta cez Slovensko? Muži považovaní za členov kartelu vlastnia u nás firmy!

Nie je to slovenský trh, ktorý je pre najsilnejších narkobarónov Európskeho kontinentu zaujímavý. Je to naša poloha. Podobne ako Česká republika sme súčasťou takzvanej balkánskej drogovej cesty.

Dôvod? Sme poslednými slovanskými jazykmi hovoriacimi krajinami na hranici západnej Európy, ktorá je pre týchto bosov zdrojom neuveriteľne veľkého príjmu.

Narkobaróni na Slovensku

Slováci by zrejme ani netušili, že nejakí balkánski narkobaróni existujú, keby v roku 2010 nevydali zatykač na Dragoslava Komajca a Darka Šariča. Dve najväčšie "hviezdy" drogového balkánskeho kartelu.

Slovensko vtedy šokovala informácia, že obaja títo muži majú slovenské doklady a sú dokonca právoplatní slovenskí občania. Slovenské doklady im dokonca vydali na tom istom policajnom oddelení v Bratislave. Týmito informáciami sa však kauza ani z ďaleka neskončila. Obaja narkobaróni mali pobyt na tej istej adrese v bratislavskej Vrakuni.

Balkánsky kartel bol známy tým, že balil drogy do detských balónov. Foto: Internet

Podobne ako ďalší muži, Bojan Stanojkovič a Boban Stojiljkovič, ktorí boli neskôr v rámci balkánskeho kartelu obžalovaní. Dôvodom bolo obvinenie pre pašovanie tony kokaínu z Južnej Ameriky. V rámci operácie Balkánsky bojovník obvinili 52 členov drogového klanu. A práve štyria muži označovaní za členov kartelu mali nahlásený pobyt v paneláku na Slatinskej ulici 18 v Bratislave.

Kauza, ktorá nabrala medzinárodné parametre, viedla k tomu, že držiteľom slovenských dokladov platnosť týchto dokumentov zrušili a zdalo sa, že všetkému je koniec. Nikoho vtedy nezaujímalo čo vlastne tieto „hviezdy“ na Slovensku robili.

Čítajte viac:

Koniec mocných mafiánov? Narkobarón Guzmán vypadol z rebríčka Forbes

Založili u nás firmy

Informácie začali vychádzať na povrch, keď práve slovenská kauza zaujala novinárov z Medzinárodného centra investigatívnej žurnalistiky OCCRP Češku Pavlu Holcovú a Srba Stevana Dojčinoviča. Spolu začali rozkrývať fungovanie celého balkánskeho kartelu, ktorého stopy viedli cez Taliansko, Albánsko, Bulharsko, Srbsko, Čiernu Horu, Slovensko až do Českej Republiky.

Novinári zistili, že v českom hlavnom meste pôsobilo v posledných rokoch najmenej šesť skupín balkánskeho organizovaného zločinu, na čele s najväčšími narkobarónmi za posledných dvadsať rokov. Tieto informácie zaujali aj týždenník PLUS 7 DNÍ, a tak sme sa pustili do zisťovania, či aj na Slovensku nepôsobia ľudia, považovaní za členov balkánskeho drogového kartelu. Naše zistenia boli šokujúce. Minimálne dvaja muži spájaní s najväčším kokaínovým obchodom v Európe u nás vlastnia firmy, a jednu z nich dokonca založili len pred nedávnom.

Viac o narkobarónoch so slovenskými dokladmi, balkánskom karteli a prepojení na firmy so sídlom na Slovensku sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 Dní

VIDEO Plus 7 Dní