Tip na článok
Liptovská Teplička: V lesoch nad dedinou, z ktorej Házy pochádzal, by mal byť pochovaný mladý Milan Glevaňák.

ODHALENIE: Zavraždeného Miňa mal černákovec Házy zakopať v lesoch nad Liptovskou Tepličkou

Týždenník PLUS 7 DNÍ len pred pár dňami odhalil, dvadsaťšesť rokov starú vraždu aj to kto bol jej obeťou.

Galéria k článku (5 fotografií )
Alojz Házy: Mafiánsku kariéru rozbehol po boku Mikuláša Černáka.
Peter Glevaňák: O bratovi Milanovi nemal žiadnu informáciu 26 rokov.
Liptovská Teplička: V lesoch nad dedinou, z ktorej Házy pochádzal, by mal byť pochovaný mladý Milan Glevaňák.

Zavraždeným mužom z historky niekdajšieho mafiánskeho bosa Milana Reichela bol Milan Glevaňák. Súd ho oficiálne vyhlásil za mŕtveho v roku 2011. Nemá však hrob ani miesto, kde by jeho rodina mohla aspoň zapáliť sviečku.

Kto bol Milan Glevaňák

Okrem brata Petra mal ešte troch súrodencov. Vyštudoval poľnohospodársku školu. Istý čas pracoval na družstve v Mlynčekoch. Ako dvadsaťročný sa oženil a mal dve deti. V máji 1990 mu niekto vnukol nápad, že začne podnikať. Založil si firmu s názvom Schellinger - družstvo Mlynčeky.

Predmet jeho podnikania bol podľa výpisu z Obchodného registra prevádzkovanie herní s video-výhernými automatmi, výroba a predaj mäsových výrobkov a predaj potravín. Na podnikanie si vybavil úver päťstotisíc slovenských korún. V prospech banky, ktorá mu úver poskytla, založil dom svojej mamy.

Peniaze, ktoré si požičal, chcel použiť na nákup hracích automatov z Rakúska. Tie si ešte pred zaplatením vyzdvihol na faktúru a umiestnil na rôzne miesta v Poprade, Košiciach a okolí.

Mama sa utrápila

„Naposledy si pamätám, že odišiel s tým pol miliónom z domu, že ide do Rakúska vyplatiť automaty. Vtedy podnikal asi štyri mesiace. Viac sme ho nevideli,“ povedal nám Miňov brat Peter. Najhoršie to podľa jeho slov niesla mama. „Stále ho hľadala a verila, že žije. Neskôr z toho trápenia ochorela a v roku 2000 zomrela. Pred smrťou mi ešte povedala, že sa jej snívalo, že Miňo leží niekde nahý, tak mu kúpila celý oblek, košeľu aj topánky. Keď zomrela, dali sme jej to do truhly.”

Historku Milana Reichela o krvavej poprave svojho brata si vypočul s neveriacim výrazom v tvári. „Myslel som si, že sa mu niečo stalo, ale toto som nečakal,“ povedal po chvíľke mlčania. „Keby sa ho aspoň podarilo nájsť, pochovali by sme ho k mame.“

Alojza Házyho, vraha svojho brata, pán Glevaňák nikdy nevidel ani o ňom nepočul. Dvadsaťšesť rokov bez akejkoľvek informácie však bolo pre rodinu tým najťažším utrpením. Aj takáto informácia po rokoch bola podľa neho aspoň akou-takou úľavou.

Kto bol Alojz Házy
Kto bol Alojz Házy
Foto: Archív

V ilegálnom hrobe?

Týždenník PLUS 7 DNÍ zisťoval aj to, kde by mohol byť Milan Glevaňák pochovaný. Muža, ktorý vraj stál za jeho smrťou, zavraždili v roku 1998. Všetky indície vedú do lesov v okolí Liptovskej Tepličky, kde Alojz Házy býval. „Údajne ho mal zobrať k sebe na cintorín," povedal nám v rozhovore ďalej Reichel.

Spomínaný cintorín sa má nachádzať v lese nad Liptovskou Tepličkou a má byť dielom mafiánskeho zabijaka Alojza Házyho, ktorý mal Miňa ako ho prezývali zakopať do ilegálneho hrobu.

Možno práve zverejnené informácie a fotografia nezvestného Milana by sa mohli niekomu zdať povedomé a viesť k nájdeniu jeho pozostatkov, aby ho mohli dôstojne pochovať. Policajti Národnej kriminálnej agentúry meno Milana Glevaňáka podľa našich informácií vôbec nepoznajú. Ten bol až do roku 2011 vedený „len“ ako nezvestný na Krajskom policajnom riaditeľstve v Prešove.

VIDEO Plus 7 Dní