Tip na článok

Odišla po megakauze, teraz je späť! Najvyťaženejší bratislavský súd má staronovú predsedníčku

Okresný súd Bratislava I má konečne nového predsedu. Mesiace neobsadený post získala Anna Kašajová. Paradoxne tá Kašajová, ktorá súd opustila po prevalení škandálu s desiatkami premlčaných prípadov sudcu Dekánka.

Galéria k článku (6 fotografií )
Pavol Dekánek: Nechal premlčať desiatky prípadov a čelí trestnému stíhaniu.
Justičný palác: V jeho útrobách sídli Okresný súd Bratislava I, ktorý je na pokraji kolapsu.
Sudca Ján Jamrich: Pre neznesiteľné podmienky a obrovské množstvo prípadov odišiel v januári 2017 do dôchodku.

Známe príslovie vraví, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. Dnes už staronová predsedníčka kauzami zmietaného Okresného súdu Bratislava I Anna Kašajová si ho však zjavne nevzala k srdcu. Zrejme to pochopila tak, že od jej záhadne rýchleho odchodu z predsedníckeho postu v máji 2013 už všetkými riekami pretieklo veľa vody, a tak ani rieka, do ktorej sa vrátila, už nie je tá istá.

Odchod po škandále

JUDr. Anna Kašajová pôsobí v justícii od roku 1987. Po dlhých rokoch strávených na rôznych pozíciách sa v septembri 2011 stala predsedníčkou Okresného sudu Bratislava I. Pod patronát dostala najvyťaženejší súd v rámci celého Slovenska.

Na pozícii bola druhý rok, keď sa na svetlo dostala kauza, akú slovenská justícia ešte nezažila. Bola to kauza, ktorá postupne dostala Okresný súd Bratislava I do absolútnej deštrukcie. Išlo o mediálne známy škandál sudcu Pavla Dekánka, Kašajovej podriadeného. Práve počas jej funkčného obdobia vyplávalo na povrch, že sudca Dekánek nechal svojou nečinnosťou premlčať až päťdesiat prípadov. Za päť rokov v nich neurobil ani jediný úkon. Po uplynutí zákonnej lehoty sa tak z obvinených stali bezúhonní občania, a teda za skutky, pre ktoré boli trestne stíhaní, už nikdy neponesú zodpovednosť.

Práve Kašajová mala v čase svojho funkčného obdobia povinnosť zasiahnuť. Aj pre jej nečinnosť voči Dekánkovi sa dnes môžu tešiť dobrému menu kedysi obvinení policajti, vojaci i zamestnanci Zboru väzenskej a justičnej stráže. Dekánek mal totiž ako bývalý vojenský sudca pridelenú väčšinu prípadov, v ktorých figurovali práve verejní činitelia.

Do hry vstúpil minister

Zaujímavé tiež je, že po škandále, ktorý naplno odhalil slabiny slovenskej justície, nezačala ako prvá konať Kašajová, ale vtedajší minister spravodlivosti Tomáš Borec. Ten podal na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie na dnes už bývalého sudcu Dekánka.

Netrvalo dlho a prípad s pokynom na začatie trestného stíhania dostal na stôl vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry. Prípad je už dnes tak ďaleko, že s niekdajším vojenským sudcom odštartuje súdny proces, aký na Slovensku nemá obdoby. Dekánkovi za marenie úlohy verejným činiteľom hrozí päťročné väzenie. Dnes už exminister Borec po prevalení škandálu s desiatkami premlčaných prípadov si v máji 2013 predvolal Kašajovú, ktorá po pohovore z postu predsedníčky odstúpila.

Hoci ona vysvetľuje svoj rýchly odchod z funkcie vážnymi rodinnými problémami, kuloárne informácie z prostredia justície hovoria o tom, že ak by po pohovore s ministrom neodstúpila, odvolal by ju sám - pre nespokojnosť s riadením Okresného súdu Bratislava I.

Čistky na súde

Po odchode Anny Kašajovej sa na súde začali diať veci. Na jej post zasadla Eva Fulcová a pred disciplinárny senát postupne smerovali podania až na štyroch sudcov trestného úseku tohto súdu - mediálne známeho Pavla Dekánka, nemenej známeho Juraja Mihála, Stanislava Dutka a Pavla Tomíka. Vlak, ktorý sa škandálom Dekánkových premlčaných prípadov rozbehol smerom k absolútnej deštrukcii fungovania súdu, sa však už Fulcovej nepodarilo zastaviť.

Zo súdu postupne odišli a vyzliekli talár Pavol Dekánek a Juraj Mihál. Po oboch si ich kolegovia museli prerozdeliť neuveriteľných 431 (!) káuz. Každému zo siedmich sudcov do agendy pribudlo priemerne 61 skutkov. Pritom kauzy, ktoré po sudcoch prevezmú iní sudcovia, sa s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote museli začať pojednávať úplne od začiatku. To znamená nové dokazovanie, nový výsluch všetkých svedkov.

Na neudržateľný stav začali upozorňovať sudcovia dotknutého súdu aj jeho predsedníčka Fulcová. „My už nevládzeme, každý máme veľa veľkých a časovo náročných káuz. Keď odíde ešte ďalší sudca alebo dvaja, ktorí čelia disciplinárnym konaniam, môžeme ísť všetci rovno na psychiatriu. To sa nijako nedá zvládnuť. Ak sa počet sudcov nezvýši a dôjde k prerozdeleniu prípadov čo i len po jednom odchádzajúcom sudcovi, odídem 1. januára 2017 do dôchodku,“ povedal pred vyše rokom v rozhovore pre PLUS 7 DNÍ sudca Ján Jamrich.

Ďalší odchod

Vtedajšia predsedníčka súdu Eva Fulcová na krízový stav spôsobený nedostatkom sudcov a množstvom nevyriešenej agendy upozorňovala. „Žiadala som ministra spravodlivosti o zvýšenie počtu sudcov minimálne o jedného, ideál by bol dvaja, ale je to bez reakcie,“ povedala vtedy týždenníku PLUS 7 DNÍ.

K zvýšeniu počtu sudcov dodnes nedošlo, práve naopak. V januári z „jednotky“ odišiel ešte aj Ján Jamrich. Dôvod? Preťaženie. Zostalo po ňom 174 nevybavených vecí, medzi inými vražda mafiánskeho bosa Petra Čongrádyho či vražda ženy a dieťaťa v Moste pri Bratislave, ktorá sa na súde pojednáva už takmer desať rokov.

Eva Fulcová dnes už nie je predsedníčkou Okresného súdu Bratislava I. Jej funkčné obdobie vypršalo a riadením bol dočasne poverený Vladimír Sklenka. Ten bol zastupujúcim predsedom takmer pol roka. Z pôvodných deviatich trestných sudcov je dnes na súde šesť.

Vyhýbavé odpovede

Krízový stav so stovkami prerozdelených káuz po odídených sudcoch a hrozivom podstave aktívnych sudcov má dnes za následok, že koniec v mnohých prípadoch nebude známy ani o niekoľko rokov.

Na funkciu človeka, ktorý má všetko vyriešiť, vyhlásili viacero výberových konaní. Paradoxné je, že po niekoľkých neúspešných pokusoch kandidovať na predsedníčku Okresného súdu Bratislava IV či Okresného súdu Bratislava I nakoniec predsa len post získala žena, ktorá z neho takmer pred štyrmi rokmi pre problémy odišla.

„JUDr. A. Kašajová uspela v poradí na štvrtom výberovom konaní na post predsedu Okresného súdu BA I a podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská ju vymenovala do funkcie,“ dozvedeli sme sa z ministerstva spravodlivosti. Na otázky týkajúce sa odbornosti a spôsobilosti Anny Kašajovej na pozíciu predsedníčky súdu aj v súvislosti s kauzami, pri ktorých zrode stála, nám ministerka Žitňanská dopovedala vyhýbavo. „Považujem za absolútne neúnosné a nezodpovedné vo vzťahu k Okresnému súdu Bratislava I, keby som neakceptovala kandidáta, ktorého výberová komisia vo štvrtom kole výberového konania vybrala, pretože by som tým prispela iba k ďalšej destabilizácii OS Bratislava I.“ Na otázky o odbornosti Kašajovej ministerka nereagovala.

Ozvite sa v máji

Samotná Kašajová, ktorá napriek tomu, že v motivačnom liste pri uchádzaní o post predsedníčky súdu prezentovala znalosť problematiky a problémov na súde, na otázky týždenníka PLUS 7 DNÍ odpovedala, akoby ani netušila, čo sa v Justičnom paláci vlastne robí. „Po nástupe do funkcie predsedníčky OS Bratislava I potrebujem určitý čas na zoznámenie s aktuálnym stavom.“

Pre odpovede na otázky týkajúce sa jej predošlého predsedania a s ním spojených káuz, ako aj budúcnosti fungovania súdu nám Kašajová odporučila pripomenúť sa v polovici mája. Týždenník PLUS 7 DNÍ bude situáciu kolabujúceho súdu aj naďalej sledovať.

VIDEO Plus 7 Dní