Traja kukláči striehli na každý pohyb Miroslava Marčeka ešte aj vtedy, keď sedel s reťazami na nohách pred súdnym senátom. Spočívali na ňom oči desiatok novinárov z celého sveta, ale jemu nezáležalo na tom, aby spravil dobrý dojem. Nena­vliekol sa do decentného obleku ako Kočner sediaci vedľa. K trom vraždám sa priznával v športovej mikine a maskáčových nohaviciach.

„On mi otvoril. Strelil som. Tam vbehla ona. Šiel som za ňou do kuchynky,“ monotónne opisoval smrť novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Rovnako sucho, ľahostajne, ale prekvapivo zvučným a ráznym hlasom Marček vypovedal aj o vražde podnikateľa Petra Molnára. Občas ostro pohol hlavou do boku, aby si „vypukol“ stavce krčnej chrbtice.

Vrahova ľútosť

Bývalému vojakovi hrozilo doživotie, ale súd mu za tri ľudské životy vymeral dvadsaťtri rokov.

„Obete vôbec nemali šancu brániť sa. Marček konal len zo zištného motívu. Súd videl brutálnosť, neľudskosť, chladnokrvnosť tohto páchateľa pri zavraždení Martiny Kušnírovej,“ vyjadrila sa sudkyňa Ružena Sabová.

Pripomenula, že Marček dostal objednávku len na vraždu novinára Kuciaka, a hoci vedel, že v dome je ďalšia osoba, bolo mu to jedno. Nenasadil si na hlavu kuklu, aby ho nespoznala, a nezabránil tomu, aby došlo k stretnutiu s ňou. „Keď sa tam vyskytla, chladnokrvne zavraždil aj túto ženu.“

Marčekovu ľútosť nad skutkami však súd považuje za úprimnú a ocenil, že sa trestnej činnosti postavil čelom. Hoci možnosť resocializácie nie je podľa súdnych znalcov z oblasti psychológie u Marčeka priaznivá, podľa sudkyne Sabovej nádej na jeho nápravu existuje.

Ukázal, že isté morálne hodnoty predsa len uznáva. Priznať sa rozhodol preto, lebo polícia obvinila z vykonania vrážd jeho bratranca Tomáša Szabóa. Ten bol nemalou mierou do všetkých vrážd zapojený tiež, ale spúšť stlačil vždy Marček. A za zločiny sa rozhodol niesť plnú zodpovednosť.

Zníženie trestu za dve úklad­né a jednu lúpežnú vraždu na dvadsaťtri rokov má byť aj odkazom pre iných zločincov. „Súd vyslal týmto trestom signál, že priznanie a spolupráca s orgánmi činnými v trestnom konaní majú pre páchateľa význam,“ vysvetlila Sabová.

Doživotná bolesť

Senát Špecializovaného trestného súdu vydal tiež príkaz na prepadnutie celého Marčekovho majetku a nariadil mu zaplatiť majetkovú aj nemajetkovú ujmu príbuzným zavraždených. Manželom Kuciakovcom a Zlatici Kušnírovej po 70-tisíc eur a Silvii Molnárovej 40-tisíc eur.

„Ak sa dožijem 50 rokov, je možné, že na ulici stretnem nenapraviteľného vraha môjho brata a švagrinej. Myslím, že aj vtedy to bude ešte bolieť, strašne nám chýbajú a nenahradí ich nič na svete. Nie som právnik, nie som úplne plný zlosti a hlavne ju nechcem ďalej rozsievať. Ale pre monštrum, ktoré chladnokrvne, zoči-voči zastrelí mladých ľudí a prizná sa až po roku a zaistení množstva dôkazov, je 23 rokov neadekvátny a veľmi nízky trest. Rodiny budú trpieť doživotne,“vyjadril sa na sociálnej sieti brat Jána Kuciaka.

Prokurátor sa proti rozhodnutiu súdu o zníženom treste pre trojnásobného vraha Marčeka odvolal, rozhodnutie teda nie je právoplatné.

FOTO z megaprocesu v kauze zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej GALÉRII