Nielen diplomovky sa na Slovensku vo veľkom kopírujú. Poľovníci z Pajštúna tvrdia, že konkurenčný spolok v súťaži o revír použil ich projekt. Dokonca tam bez hanby používal meno ich združenia, členov a oháňal sa zmluvami, ktoré podpísali oni. Spolok, v ktorom je členom syn exministra dopravy a reprezentant v šerme Attila Érsek a ktorému šéfuje bývalý poradca exministra dopravy, nakoniec revír získal. 

Pred súťažou

S členmi Poľovného združenia (PZ) Pajštún sme sa stretli v Borinke. Predseda Ján Holič a hospodár Igor Brbúch nám porozprávali, ako neuveriteľne prehrali súťaž o poľovný revír. „Súťaž sa konala v septembri 2018, ale lesy sa rozhodli nepredĺžiť zmluvu už skôr, v novembri 2017, keď tvrdili, že to bude ich režijný revír. Potom však zrazu súťaž vypísali,“ vraví predseda združenia, mimochodom bývalý policajný viceprezident Ján Holič. Ako dodáva, už predtým bol ako hosť na poľovačke pod Pajštúnom Attila Érsek, syn vtedajšieho ministra dopravy Árpáda Érseka. Veľmi sa mu pod Pajštúnom páčilo. Navrhol, aby sa ich poľovné združenia spojili.

„Dokonca mi poslal mail, kde mi napísal, koho od nich by chcel dať do predstavenstva nášho združenia. To som odmietol. Odovzdal by som mu naše združenie, a tak by boli aj pokračovateľmi, čo by bolo v súťaži hodnotené bodmi,“ tvrdí Holič.

Attila Érsek však tieto informácie popiera. „Nikomu som nič nepovedal, som radový člen. Táto kauza je vykonštruovaná.“

Attila Érsek, syn exministra dopravy Arpáda Érseka je poľovník i šermiar.
Zdroj: TA SR Tomáš Halász

Dotlačený do dohody?

Podmienkou účasti v súťaži bolo odovzdať plán rozvoja poľovného hospodárenia v revíri. „Členovia sa rozhodli, že do toho ideme. Plán sme vypracovali, nebolo to jednoduché. Robili sme na ňom viacerí a prizvali sme aj lesníckeho experta, ktorý nám pomáhal so špecifickými otázkami bonity lesa a úživnosti revíru,“ vraví hospodár Brbúch, ktorý na projekte pracoval.

Do súťaže o revír sa prihlásili tri organizácie. Poľovné združenie Pajštún a Lovecký ochranný spolok (LOS) svätého Huberta získali rovnaký počet bodov.

„Dostali sme mail z Lesov SR, aby sme sa dostavili osobne a vyriešili situáciu so zhodným počtom bodov,“ vraví Holič. Na miesto došiel aj predseda LOS svätého Huberta Andrej Mikuš, vtedajší poradca ministra dopravy Árpáda Érseka. Na stretnutí sa Holič dozvedel, že sa vraj oba spolky už dohodli o spolupráci. Keď namietal, že o tom nič nevie, predostreli mu dve riešenia - dohodu s LOS alebo zrušenie a vypísanie novej súťaže. Mali sa vraj dohodnúť okamžite na mieste. „Mikuš mi povedal, že sa s nami chce čestne dohodnúť. Sľuboval mi, že budeme dobrá partia, že to máme napísať na ich spolok a potom našich členov vezmú. Tvrdil, že na znak toho, že to myslí úprimne, z predsedníckej funkcie odstúpi,“ opísal Holič dohodu. Na tú pristúpil, hoci si to už dnes vyčíta a hneď aj podpísal, že zo súťaže odstupujú. Spísať zmluvu o spolupráci s konkurenčným spolkom, aby to bolo na papieri, mu nenapadlo. Tvrdí však, že má svedka - člena, pred ktorým Mikuš sľub zopakoval.

Vytlačili ich

Nič z toho, čo podľa Holiča Mikuš sľúbil, nakoniec nedodržali. Z členov združenia Pajštún sa stali len druhoradí členovia LOS svätého Huberta, ktorí nedostali šancu loviť trofejovú zver. „Volal som preto hneď Mikušovi, že sme sa predsa na niečom dohodli. A on mi na to: No nie, to sme sa museli nepochopiť,“ opisuje Holič. Dodáva, že ich členovia mali platiť ročné poplatky 800 eur, z ktorých vraj LOS svätého Huberta postavil nové posedy s fotopascami. „Ale nám tam zakázali chodiť. To som už vedel, že to je zlé,“ tvrdí Holič. Postupne tak vraj pôvodných členov združenia Pajštún vytlačili.

„Niektoré veci vám boli účelovo podané,“ tvrdil nám predseda Andrej Mikuš. Na naše otázky však neodpovedal.

Plagiát?

Po vytlačení začali hľadať ľudia z PZ Pajštún pomoc a dávali aj trestné oznámenia. Pri jednom vypočúvaní na NAKA sa Ján Holič od vyšetrovateľov dozvedel, že ich súťažný projekt je totožný s projektom LOS svätého Huberta.

Po prelistovaní oboch projektov je zjavné, že odlišné sú len titulné strany s názvami poľovných organizácií, mená predsedov a písmo. Obsah je rovnaký. Úplne. V projekte LOS svätého Huberta sa v častiach o histórii spomína PZ Pajštún. „Ešte aj to odpísali, že my máme zmluvu so Slovenskou akadémiou vied, že budeme odoberať kliešte z ulovenej zveri. Dali tam zoznam našich členov ako svojich. Píšu všade o tom, čo sme urobili my. Napríklad hodnotenie našej spolupráce s Lesmi SR,“ krútia hlavou svorne hospodár Brbúch a predseda Holič.

Poľovné združenie Pajštún v obci Borinka. Na snímke poľovník Igor Brbúch.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Nevšimli si?

Oslovili sme štátny podnik Lesy SR, ktorý súťaž organizoval. „V zápisnici zo zasadnutia komisie na vyhodnocovanie žiadostí o odpredaj odstrelu zveri a zveriny sa neuvádza, že by komisia zistila, že ide takmer o identický materiál,“ tvrdí hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová.

Viac FOTO v GALÉRII

Krajská policajná hovorkyňa z Banskej Bystrice Mária Faltániová nás informovala, že prípad je v štádiu preverovania pred začatím trestného stíhania.